Yeni Astra H ve Yaşadığım Sorunlar.

huseyinkartal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Merhaba ,

Yeni bir Opel sahibi olarak aranıza katıldım.. Aracım 1.3 Dizel 6 ileri 2007 model yalnız aracımdan gelen bazı sesler beni rahatsız etti arac 1 vitesdeyken tuhaf sesler geliyor sanki tekerlerden biri çamurluğa sürtüyormuş gibi gırt gırt grırt sesler... Hafta sonu bir servise götürdüm usta problemin volant'da veya içerisinde herhangi bir parçadan kaynaklandığını söyledi açıp bakmadan birşey diyemeyiz dedi forumda biraz araştırma yaptım aynı sorunla karşılaşanlar olmuş komple volant, balatası ,debriyaj bilyası ve hidrolik değiştirsem bana ne kadara patlar?.

Ayrıca bir kaç sorum daha olacak;Farların hepsi ne kadara temizlenir ön sol farda su var bu çözülür mü ? , Ön ve arka sis farlarından birisi çalışmıyor sanırım ampul'ü patlamış komple bu yazdıklarım bana nekadara mal olur yardımcı olursanız çok sevinirim. Farkındayım 2'el araba aldım biraz masrafı olacak fakat bunlar dışında çok şükür ne motorunda nede yürüründe sorun yok

Fikir veren herkese teşekkürler..

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şanzıman kısmı 1500 TL civarı (Baskı balata volant bilya yağ vs), Far temzileme 50-100 bişiler tutar. Arka ampul 1-2 TL dir. Fardaki suyu bilemiyorum, sanırım açmak vs lazım veya söküp içini boşaltmak ve tekrar izolasyon yapmak, bu konuda fikrim yok.

huseyinkartal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam ,

Aracın eski sahibi ile konuştum volant'ın yeni değiştiğini söyledi acaba sorun ne olabilir.

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şanzıman ın en büyük problemi açılmadan arızanın bilinememesi.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şanzıman inmeden birşey söylemek doğru olmaz, belki dişli? bilye sanmam diğer fiteslerde de ses yapar
arka far için ampülü kendinde değişirsin,ön farda su olması ya arka plastik kapağı yok düştü vs...yada bir yerden su alıyordur...bunun için farın arkasına bak plastik kapak varmı? yoksa o zaman bir plastik kapak alacaksın,önce farı sök temizle suyu vs.. sonra tak veya taktır geçmiş olsun

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
benim tavsiyem birkaç farklı ustaya aracı göstermen yakında servis varsa oda olur kimse fikir için para isteyemez

huseyinkartal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar,

Aracımda volant, baskı balata, debriyaj bilyası komple değiştirmek istiyorum bu gün bir ustaya götürdüm kesinlikle parça olarak LUK marka kullan dedi . LUK'ların komple debriyaj takımı ne kadar tutar ? ve bir kaç sorum daha olacak farlarımı komple temizlemek istiyorum bunu yapabilecek bir yer var mıdır ? tahmini fiyat çıkar ?

Sevgiler.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Hüseyin Bey,
Avrupa yakasında iseniz, sponsorumuz Opelparcaci dan uyguna parça ve servis alabilirsiniz. Volant değişseniz de, ses yapması kuvvetle olası.

Sabit Volana geçmenizi öneririm. Fiyat olarak daha da ucuza çıkar, sorunsuz olur.

Far için ise, gene maslak sanayii de far tuning var. Google da aratırsanız işleri çok profesyoneldir, kesinlikle tavsiyem, ikisini bir arada çıkartırsınız.

huseyinkartal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emre Bey Merhaba ,

Volant Konusunda şahsi kanım orjinal olmasından yana neden derseniz AR-GE çalışmaları sırasında bu konuda bir çok çalışma yapılmıştır eminim. Bahsettiğimiz marka "OPEL" yani sabit volant kullanması gerekseydi muhakkak kullanılırdı ben orjinal taraftarıyım . Sabit Volant sesi kesse de akabinde başka sorunlara yol açabilir diye düşünüyorum .. Size yapmış olduğum bir eleştiri değil bu , Neden derseniz bende sabit volant'a geçmeyi düşünmüştüm ondan dolayı :)..

Far konusunda bahsettiğiniz yer ile debriyaj değişimi sonrasında görüşeceğim telefonda kısa bir konuşma yaptık.

Onun dışında GM'nin parçalarını LUK yapıyor diyorlar fakat ustalarım hep LUK öneriyor farkı nedir GM ile LUK'un ?

Sevgiler.. Hüseyin

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Hüseyin Merhabalar,
Oynak Volan daki amaç, motordaki titreşimi azaltmak. Aynı motoru kullanan Fiat da yok biliyorum. Zamanında tartışılmıştı ama konu biraz açık kalmış.
Konu: http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=75068

Ar-Ge konusunda ise pek birşey beklemeyin, kendi motorunu üretmeyen, üzerinde Ar-Ge hakkına sahip olmayan bir firma Opel. Motor Fiatın motoru ve lisans ile üretiliyor, üzerinde tadilat Fiat ile yapılan sözleşme ile bağlı. Yoksa 1.6 cdti yapılırdı zaten, yapılamadı.

Sabit Volant ile sorun yaşayan yok biliyorum, oynak ile çok var. Birde aslında Volant takılırken civata sabitleyici ile belirli tork ile sıkılmalı. Eğitim kitaplarında bu var ama bizim ülkemizde ayarlı tork kullanan yok. Havalı tabancayı dayıyor ne varsa sıkıyor. Aslında güç ne eksik ne fazla uygulanmalı. İşçilik de düşük o yüzden.

Ayrıca Luk Opel için üretim yapıyor. Yalnız;

Opel için üretilen Debriyajlar;
Üretime girecek olanlar Kalite kontrolü yüksektir. O yüzden çok daha kaliteli olur. Araç üzerinde 5 sene bozulmayan bir parça, arıza yapılıp original GM olarak değişirse onun ömrü 5 sene olmuyor neden ise. Burası soru işareti.

Bir diğer soru işareti GM siz Luk almak. Doğrudur, aynı fabrikadan çıkıyor ama kalite kontrolünü Opel yapmıyor. Aynı hammadde ile aynı üretim kalitesinde yapıldığını bilmiyoruz. Opel kalite kontrolünü beğenmeyip iade ettiği ürünler var ise fabrika çöpe mi atıyordur, yoksa Luk olarak satıyor mudur acaba? Yada ikisini de aynı kalite de üretiyor mudur acaba? Bu sadece Luk için geçerli değil.

Pek takılmamak lazım, ince düşününce çok soru geliyor insanın aklına. En güzeli kullanıcı yorumu almaktır. Kullanıcılar Sabit Volan dan memnunlar. Oynaktan değiller. Original ne kadar original :) Siz sesten şikayetçi olarak parça değişiyorsunuz lakin değiştiğiniz an sesin kesileceğini garanti ediyorlar mı? Bununla ilgili yeni açılan bir konu da var. Konu sahibi, Luk olarak değişiyor ve ses geliyor, diğer servislerle de görüşüyor, ses normal olur deniliyor oyak volant da. Bu da bir risk. Ona göre, düşünüp servise danışıp sessiz çalışacağına garanti alıp öyle uygulama yaptırın. Luk larda ses olur, Gm lerde ses olmaz yanıtı veren servis mevcut, yada kutusunda depolama koşulları varmış, parçacılar dikkat etmiyormuş vs.
Konu linki: http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=94317

Baya yazmışım...