yemin ederim bıktım

CHa.AY

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
abi afedersiniz. bu kadar bakarken kendimi yorarken nedense sadece satmayı düşünüyorum artık :/

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
abi afedersiniz. bu kadar bakarken kendimi yorarken nedense sadece satmayı düşünüyorum artık :/

Seni çok iyi anlıyorum.. Ben akrabam sayılabilecek birinden sıfır motor yapıldı motorunda hiç masraf yok diye bir tigra aldım. Güvendiğim içinde baktırmadım.. İstanbuldan çıktım gece,

Yalovadan çıkmadan alternatör gitti.. Susurluk girişine yakın bir yerde kaldım. Balıkesirden servis çağırdık.. akü getirdiler. yeni akü ile servise kadar gittik. Diyot tablası değişti. işçilik vs 270 tl ödedik. 4sene önce.

Ordan yola çıktım izmire geldim.. Balçovadan otobana girdim torbalıya gidicem, bi baktım arabanın sesi garipleşti, hararete baktım tavan yapmış.. çektim kenara araba yanacak su yok. mecbur kapadım kontağı.. Otoban tellerinden atladım yakında bi çiftlik vardı ordan su aldım bi bidon. bastım suyu su olduğu gibi yerde.. Hortumlar patlamış.. Bu defa arkadaşlarımı çağırıdm.. izole bant, su vs getirdiler.. el yordamı tamir edip çalıştırdık.. eve kadar geldim..

Hortumları değiştirdim.. baktım fan açmıyor. Fan müşürünü değiştirdim. Baktım genleşme kabı kapağı basınç tahliyesi yapmıyor :D onuda değiştirdim. tamam dedim oldu. 2 gün bindim Alternatör tekrar gitti ..

Bu defa yaptırmadım.. Yan sanayi alternatör aldım.. 260tl ye 1 hafta sonra otobanda sıfır alternatörün kapak burcu çıktı :D.. Yine kaldık.. Burcu tornada yaptırıp taktım. bi masraf daha.

Tam dedim artık bişi olmaz.. Bi baktım radyatör suyunun içinde motor yağı :D
Yağ çubuğunu bi çektim bem beyaz :D yağı boşaltım içini 4 lt yağ attık yeni. Doğru sanayiye.. Kapak conları değişti. eski hortumlar değişti, triger değişti devir daim pompasının azında suyu çevirecek kanat kalmamış, değişti. vs vs.. 750 tl civarı gitti. Bu arada her gitiğimde usta bana sat bu arabayı adam edemessin diyor ben inat ettim. Satmam diye..

Sanayiden çıktım 2 hafta sonra radyatör ayaklarından su kaçırmaya başladı. Radyatörüde değiştirdim..

1 ay geçmeden motor bloğundaki su tapaları kaçırmaya başladı, onlarıda değiştirdim :D

Çok geçmeden debriyajım bitti. oda değişti..

Yataklar ses yapmaya başladı, değişti.

Arada aklıma gelmeyen şeylerde vardır tabi.. rotlar, aks körükleri vs..

Araba boya istedi komple boyattım.. Bi kazıkta ordan yedik boya güzel olmadı.

Arabayı aldım 8,500 e bana mal oldu 14.000 e

En son paraya sıkıştım satarken çağırdım adamı ne var ne yok hepsini anlattım ustasınada göstredik. temizi 10.000 dedim bunun, yapılan masraf haricinde hala daha 3.000 tl masrafı var.. 7.500 tl ye sattım o şekilde.

İlanı koydum 1 günde sattım Tigrayı. Ama kafam rahat varsın param gitsin.. Arkamdan kimse şerefsiz demesin..

Bana faydalarıda oldu tabi,

Bütün sanayiyi tanıyorum artık :D
Tigramın problemleri sayesinde bu siteye üye oldum..
Otomobil konusunda özelliklede opeller hakkında baya bir tecrübem oldu. :D

Tigradan aldığım ders sayesinde Calibramın her detayını ince ince kontrol ediyorum. Arıza çıkmadan önüne geçiyorum..

CHa.AY

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
artık o da benim için diğer arabada olur tabi alabilirsek artık sıfır bi araba alcam 0 olsun dacia olsun ya :D

İLKERNAVDAR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.bakirhome.com
Arkadaşların dediği gibi biraz şans işi bende sizin gibi yananlardanım bende 15.500tlye 2011 nisanında direkleri işlem görmüş taklalı komple boyalı ama pert kaydı olmayan bir corsa aldım 2004 1.3 dizel manuel..

aracı kağıthanedeki bir özel servise gösterdikten sonra aldım ban 200tl masraf çıkardılar sadece motorunda hiç sorun yok dendi bende aldım.. TEMe çıktım 5 attım bastyım devir gidiyor hız sabit hop debriyaj.. Debriyaj için ustama götürdüm bana bir liste çıktı

Servisin bana çıkardığı 200tl ön takım masrafı
Turbo 500tl
Baskı-balata-bilye-volan 1000tlyi geçti
Turbonun bir borusu patlamış 250tl
Ön fren diskleri ve frenler 200tl
mazot pompası kaçırıyormuş 200tl
akü 150tl
karter kaçırıyordu
Lastiklerin derinlikleri yerindeydi biraz kullanınca fark ettim lastikler delik deşikmiş 500tl
ve daha hatırlamadığım bir ton büyük küçük parça
Birde bunların işçiliği var patlak turbodan bütün sistem yağ dolmuş onlar temizlendi ve daha yaptırmadığım
arka amortisör patlak
araç hala arada sırada 2. marşata çalışıyor marş motorunuda güçlü sistemle yenilememe rağmen
önceki sahibi zinciride zamanında değişmemiş ses yapıyor iyice bir sonraki bakımda oda var

kısacası ben 15.500tlye taklalı direkleri işlem görmüş bi araç aldım bana 18-19lara geldi ve işide bitmiyor bitcek gibide görünmüyor araç öyle bir toplanmışki tam tarafı yok 1 liralık klipslerden bile kaçılmış.. Bundan önceki aracım astrag idi sıfır almıştım 225binde sattım bana bir tek 1000tl üst kapak masrafı çıkardı artık bu araba masraf yapmaya başlar diyip sattım bu araçla 20bin yaptım 3-4bin lira harcadım hala adam gibi adam değil sizin dediğiniz gibi yolda kalabilirim diye çıkıyorum yola kısacaı bu işler hakkaten şans işi
kusura bakmayında siz bile bile lades demişsiniz ayrıca bu kazalı taklalı arabaları kim alır kim nasıl satar bilmiyorum oda ayrı bi sektör demekki

özopelci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araba var araba var.Kullanım var kullanım var.
Opel vectram 258000 de ve yolda bırakmadı.Şu anda yola çıksa hiç durmadan İstanbul'dan Erzurum'a gider gelir.Sıfırdan 15 yıldır bende.20-25000 de alınan arabaların maceralarını okuyunca model yükseltme fikrinden vazgeçtim.Dertsiz başıma niye dert alayım.Mesela, bu kadar yılda debriyaj balatası değişmez mi?Debriyajı sonuna kadar basarsanız, gereksiz yere üzerinde ayağınızı tutmazsanız, markada Opel olursa değişmez.Kullanım ve bakım çok önemli.
Okuduklarımdan sonra aracımı daha çok seviyorum.

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yazılanları okudumda tahtaya vurasım geldi ..
ikinci el alırken biraz makinadan da anlamak gerek çoğu boyasına ve km sıne bakıyor halbukı 7-8 yasında bır aracın boyası olması makul karsılanmalı ,Opelin kasası 10 yıldan sonra paslanıyor bunu kabul etmek gerek, km ıse her sekılde oynanabılır... saglam bır motor ıstıyorsak once sesine begendıkse basınc kontrolu ve yag kacaklarına bakılmalı şase içinse tamponlar sökülerek alt aksamlara dıkkat edılmelı malesef kapı ve far tampon cızgılerı ıle secıyoruz bunlara ragmende masraf acar her parcanın bır ömru var en guzelı yenı almak yenı ıkende satmak imkan varsa tabi

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
yazılanları okudumda tahtaya vurasım geldi ..
ikinci el alırken biraz makinadan da anlamak gerek çoğu boyasına ve km sıne bakıyor halbukı 7-8 yasında bır aracın boyası olması makul karsılanmalı ,Opelin kasası 10 yıldan sonra paslanıyor bunu kabul etmek gerek, km ıse her sekılde oynanabılır... saglam bır motor ıstıyorsak once sesine begendıkse basınc kontrolu ve yag kacaklarına bakılmalı şase içinse tamponlar sökülerek alt aksamlara dıkkat edılmelı malesef kapı ve far tampon cızgılerı ıle secıyoruz bunlara ragmende masraf acar her parcanın bır ömru var en guzelı yenı almak yenı ıkende satmak imkan varsa tabi

Ben yeni alıp alıp satmak kısmına katılmıyorum.. İkinci el sıfır pazarı bir birinden çok farklı. Şuan aracım 18 yaşında en ufak yerinde çürük yok.

Aracıma 1 yılda 500tl masraf yaptım. Radyatör,kalorifer peteği,Alternatör,Benzin pompası. Bu değiştirdiklerim birdaha bana asla problem çıkarmıyacak.

Vectra 1,9 CDTI 2004 de 80.000 tl küsür idi Calibra aynı yıl dip fiyatı 10.000 tl idi. şuan 80.000 lik araba 30.000 Calibranın en ölüsü hala 10.000. Bu 8 yılda 50.000 tl kaybetti. Bu süre zarfında fazladan ödediğin vergi ve garanti bozulmasın diye yaptırdığın servis bakımlarınıda koyarsan.. Ne kadar zarar ettiğini bulursun.

Arkadaşım 159 Alfa aldı benim Calibrayı aldığım zamanlarda.. Bana laf yaptı ne yapıcan eski arabayı dökülür elinde kalır vs.vs.

Geçen gittim yanına Balıkesire, Benim arabam 150hp dizel torku bilmem nekadar atıp tutuyor. Çıkalım dedim yola gel.. Çıktık. Hakkını aldı :D Uzunda geçerim dedi Uzunada çıktık.. 220de tıkandı.. Yine el salladım. :D

İndik arabadan senin araba çok masraf açar dedi.. Dedim aldığımdan beri 500 tl.. Senin aracın yıllık vergisi nekadar dedim 1600 tl.. Benimki 220tl dedim muhabbet kapandı. Aradaki farka arabamı yılda bir kez boyatabilirim, yada komple döşeme yapabilirim en kalitelisinden. 2 yılda bir sıfır motor yapabilirm vs.vs.

Yani yeni araba almak karlı bir iş değil.

Ama parası çok olan tabiki sıfır alır.. Kimsenin kurcalamdığı bir arabaya binmeyi herkes ister.. Problem çıkartma ihtimali düşük olur, Yeni araca binmenin konforu olur.. Aracınının segmentine göre prestijin olur.. Ama zararın herzman fazla olur.

Vergi yasası bu durumu aleyhimize çevirmesse şimdilik eski araç karlı bana göre :D

Son düzenleme:

ozgur_dezen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben yeni alıp alıp satmak kısmına katılmıyorum.. İkinci el sıfır pazarı bir birinden çok farklı. Şuan aracım 18 yaşında en ufak yerinde çürük yok.

Aracıma 1 yılda 500tl masraf yaptım. Radyatör,kalorifer peteği,Alternatör,Benzin pompası. Bu değiştirdiklerim birdaha bana asla problem çıkarmıyacak.

Vectra 1,9 CDTI 2004 de 80.000 tl küsür idi Calibra aynı yıl dip fiyatı 10.000 tl idi. şuan 80.000 lik araba 30.000 Calibranın en ölüsü hala 10.000. Bu 8 yılda 50.000 tl kaybetti. Bu süre zarfında fazladan ödediğin vergi ve garanti bozulmasın diye yaptırdığın servis bakımlarınıda koyarsan.. Ne kadar zarar ettiğini bulursun.

Arkadaşım 159 Alfa aldı benim Calibrayı aldığım zamanlarda.. Bana laf yaptı ne yapıcan eski arabayı dökülür elinde kalır vs.vs.

Geçen gittim yanına Balıkesire, Benim arabam 150hp dizel torku bilmem nekadar atıp tutuyor. Çıkalım dedim yola gel.. Çıktık. Hakkını aldı :D Uzunda geçerim dedi Uzunada çıktık.. 220de tıkandı.. Yine el salladım. :D

İndik arabadan senin araba çok masraf açar dedi.. Dedim aldığımdan beri 500 tl.. Senin aracın yıllık vergisi nekadar dedim 1600 tl.. Benimki 220tl dedim muhabbet kapandı. Aradaki farka arabamı yılda bir kez boyatabilirim, yada komple döşeme yapabilirim en kalitelisinden. 2 yılda bir sıfır motor yapabilirm vs.vs.

Yani yeni araba almak karlı bir iş değil.

Ama parası çok olan tabiki sıfır alır.. Kimsenin kurcalamdığı bir arabaya binmeyi herkes ister.. Problem çıkartma ihtimali düşük olur, Yeni araca binmenin konforu olur.. Aracınının segmentine göre prestijin olur.. Ama zararın herzman fazla olur.

Vergi yasası bu durumu aleyhimize çevirmesse şimdilik eski araç karlı bana göre :D

cok guzel anlatmissiniz, tebrik ediyorum.....

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ancak şu kısmı atlamıssın Hasan
Yeni bir vectra arac aldın kabul edelım kı 50 bın tl uc yıl bes kurus harcatmaz servıs garantılı vergısıde uc yılda 3 mılyar kabul edelım..uc yıl sonunda satmaya kalktıgında 40-42 cıvarına hemen alıcı buluyor 8 mılyar zarar ettın yanı
15 lıraya bır calıbra aldık boyattık+motorunu elden gecırdık lastık tı debrıyajdı suydu buydu en az 5-6 lıra yedı adam ettık satmaya kalktık 15 lıraya ölüsü ederken temızıde 20 ediyor diyelim vergısı algısı yıne asagı yukarı aynı hesaba gelıyor bu arada eskı bır arac sonucta meraklısı olacakkı alacak pıyasa bu malesef
Zira bende sana katılıyor tigra eskı kasa kullanıyorum ancak tıgra ya olan hastalıgımdan bu böyle yenı bır BMW dahı olsa ıstemem samimiyetle söylüyorum ışımi görmez halımden anlamaz ne yakıtına baş ederım ne parca parasına yani kaza yapsam sogusam yıne alacagım tıgra :) bu da ayrı bır mevzu...
Bir de jest yapayım :) calıbra power!!
http://www.youtube.com/watch?v=hFqbyClHqvE&feature=related

Son düzenleme:

Tuluhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı arabadan bendede var ve inanın rutin bakımları dışında birkere sorun çıkarmadı...araba işi şans işi bu bir gerçek...