YARDIM: Elektrik faturası ve sayaç sorunu

tolgajj10

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar. Daha önce kimsenin başına geldi mi bilmiyorum ama benim başıma bugün trajikomik bir iş geldi.

Sabah dışarı çıkarken tedaş görevlisini gördüm, fatura kesiyordu. Bana kestiği fatura 55 günlük (10 gün kurban bayramında hiç evde değildik bile-yani 45 günlük) ücret ise tam 670 tl.

dsc02158l.jpg

Dedim ne iş? Abi sayacınız çok elektrik çekiyor dedi, ben de klima çalışıyor dedim. Gene de normal değil dedi. Kaçak göçekten şüphelendi. Ve sayacınız yanmak üzere dedi, elektrikçi çağırın baksın dedi. Tedaş'ı aradım ama haftasonu olduğu için kimse ilgilenmedi. Ben de bir elektrikçi buldum, eleman sayacı değiştirdi.

dsc0215501.jpg

dsc02157y.jpg

Eski sayacı itiraz dilekçesi ile beraber pazartesi tedaşa götüreceğim ve faturaya itiraz edeceğim. Duyduğum kadarıyla eğer sayaç hasarlı ise fatura iptal ediliyormuş, bence bu sayacın düzgün ölçüm yapma şansı hiç yok. Benzer bir durumu daha önce yaşayanlar varsa deneyimlerini öğrenmek istiyorum.

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle geçmiş olsun ...İlginç bir durum gerçekten, gidişatı sonucu paylaşırsan bizlerde ögrenmiş oluruz.

dewilking08

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun br bilgim yok ama bilgi alabileceğiniz yerler olmalı mutlaka...

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sayacın giriş klemensi gevşek olduğu için ısınarak yanmış. sayacınızı takan kişi klemensleri iyi sıkmamış olabilir. bir de klima falan çalıştığı için çok enerji çekince ısınması daha kolay olur.
öncelikle fatura çıktığı için direk fatura iptal edilmezse ödemek zorundasınız eğer ödemezseniz ve olay kısa sürede sonuçlanmazsa elektriğiniz kesilir ve daha sonra icraya gönderilir. ödeseniz bile sonuç lehinize gelirse paranız iade edilir.
bunlar aklınızda bulunsun.
faturaya itiraz edin ama çok büyük ihtimalla çıkmış ve sisteme işlenerek kamu alacağı haline gelmiş faturayı belge olmadan memurun iptal etme imkanı yok gibi.
şu anda bilmediğimiz bir şey yoksa büyük ihtimalle fatura direk iptal edilmez.
durum böyle olursa dilekçe ile başvurarak sayacın SAYAÇ AYAR MERKEZİNDE ŞİKAYETLİ MUAYENE KAPSAMINDA kontrol edilmesini isteyin.
ama yinede çok umutlu olmayın derim, sayaç arızalı raporu gelirse fatura iptal edilir sağlam raporu gelirse faturayaı ödemek zorundasınız.
nerden biliyorsunuz derseniz. Tedaşta bu işlerle görevliyim. sıklıkla karşılaştığımız durum. eğer ayar merkezinden sayaç sağlam raporu gelir ve yapılacak bir şey yok derlerse yine dilekçe ile başvurarak SAYACIN İMAL EDEN VİKO FİRMASI LABORATUVARLARINDA TEKRAR ŞİKAYETLİ MUAYENE KAPSAMINDA KONTROL EDİLEREK RAPORLANDIRILMASINI İSTEYİN. firmalarda daha kapsamlı bir kontrol imkanı var.
normal bir evin 1 ayda 500-600 lira elektrik tüketmeyeceğini hepimiz biliriz ama iş faturayı iptal etme konusuna gelince mutlaka belge gerekeceği için o belgede genellikle sayaç ayar raporudur. rapor aleyhinize gelirse temyizi sayılacak yer imal eden firma labaratuvarıdır. oradan da aleyhinize gelirse dilekçe veya email ile Genel Müdürlüğe başvurarak şansınızı deneyin derim.
buradanda sonuç çıkmazsa tek yer kalır oda mahkeme. ancak mahkemede belge ve delillerle karar verdiğinden, tedaş yine raporları masaya koyacağı için buradanda pek bir şey çıkacağini zannetmiyorum ama konu mahkemeye kadar uzarsa tabiki bütün imkanları kullanın derim.
siz başvurunuzu yapın. gelişmelere göre hareket ederiz. kolay gelsin.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
İçimden bu akıllı denen saatleri icad edenin demek geliyor. Peki bu yerine göre binlerce lira tutan faturaları ödeyecek maddi gücümüz yoksa ne yapacağım, diyelim ki lanet olsun deyip gidip bankadan kredi çekip faturayı ödedik, peki daha sonra haklı olduğumuz ortaya çıkınca maddi zararımızı kim karşılayacak? Devlet alışmış bir kere "sen önce faturayı öde, haklı çıkarsan paranı gelecek faturalardan mahsup ederiz" demeye. (mahsup ederiz ifadesini şu nedenle kullandım, devlet bir ara vatandaşa olan borcunu veya fazla ödemeleri iade etmiyor, gelecek dönemlerde çıkacak fatura tutarından düşüyordu, yani paranı peşin peşim alırım ama peşin peşin geri vermem diyordu, şimdi kural halen aynı mı bilmiyorum)

elpadre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hıc ugrasma sok elektırık saatınıı at dereyee sonra calmıslar de en saglıklısı bu :)

tolgajj10

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün gittim tedaşa. Sayacı gösterdiğim kişi, sayaca ve kaydettiği rakamlara baktı. Ben "bu faturaya itiraz edeceğim" dedim, memur ise "zaten ben de bu faturayı iptal edeceğim, itiraz etmenize gerek yok, geçen yıl aynı dönemde 150kw kullanılmış 670 tl'lik elektriği bir ev bir ayda kullanamaz" dedi.

Ben de bankadan otomatik ödemem olduğunu onu ne yapmam gerektiğini sordum. Fatura iptal olacağı için, bankanın ödeme yapmayacağını, bu ay fatura ödemeyeceğimi, önümüzdeki ay normal faturamın üzerine 150 kw'lık bir ekleme yapılacağını söyledi(çünkü geçen yıl aynı dönemde o kadar elektrik kullanılmış). Eski sayacı da atın gitsin dedi. Biz de sayacı alıp evimize geldik. şimdilik borcun iptal edildiği umuduyla ay sonunu bekliyoruz.

knightrider

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün gittim tedaşa. Sayacı gösterdiğim kişi, sayaca ve kaydettiği rakamlara baktı. Ben "bu faturaya itiraz edeceğim" dedim, memur ise "zaten ben de bu faturayı iptal edeceğim, itiraz etmenize gerek yok, geçen yıl aynı dönemde 150kw kullanılmış 670 tl'lik elektriği bir ev bir ayda kullanamaz" dedi.

Ben de bankadan otomatik ödemem olduğunu onu ne yapmam gerektiğini sordum. Fatura iptal olacağı için, bankanın ödeme yapmayacağını, bu ay fatura ödemeyeceğimi, önümüzdeki ay normal faturamın üzerine 150 kw'lık bir ekleme yapılacağını söyledi(çünkü geçen yıl aynı dönemde o kadar elektrik kullanılmış). Eski sayacı da atın gitsin dedi. Biz de sayacı alıp evimize geldik. şimdilik borcun iptal edildiği umuduyla ay sonunu bekliyoruz.
Şanslısınız. Anlayışlı birine denk gelmişsiniz...