Yaptığım kazaya güleyim mi ağlayayım mı?!?

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bugün arkadaşımın eczanesine gitmiştim muhabbet ve ilaç almak için dönmek üzereyken ancak trajikomik bir kaza yaptım!

Astra yı dik bir rampaya park etmiştim, arkasında 6-7metre aşağıdada arkadaşımın babasının Toyota Hilux ı arkası dönük vaziyette duruyordu. Arkadaşın eczaneden çıktık Astra yı çalıştırdım tam ayrılacakken arkadaş vitesin arkasında duran biber gazını gördü "bunlardan bende alsam aslında, hanım arabayla sağa sola gidiyor lazım olabilir" dedi, bende "hiç kullanmadım garanti olsun diye duruyor, aslında geri çekilde bi sıkayım havaya bakalım menzili nasıl" dedim :)

Camdan gazı sıkınca 7-8cm lik kutusundan beklenmedik bir basınçla yaklaşık 1metrelik gaz püskürdü, o esnada da tersten bir rüzgar esince gazın bir kısmı kenarda duran arkadaşa, bir kısmı yüzüme geldi ve anında nefesim kesildi, feci bir bulantı hissiyle kendimi dışarı attım. O esnada artık ne yaptımsa araç otm. freni boşalttı ve dik yokuşta hızla geri kaymaya başladı, can havliyle içine girmeye çalıştım ancak ortada elle tutulacak (!) el freni olmadığından birşey yapamadım ve araç hızlanıp Hilux e gümbürtü eşliğinde patlattı!!

Çarpışmanın şiddetinden el freni çekili Hilux sekerek ileri kaydı ve arka tekerler azıcık havaya kalktı, içimden "arabanın arkası iptal" dediysem de Allah tan sadece park sensörlerinin olduğu kısım biraz göçüp çizilmişti, tampon hafif yanlara doğru açılmıştı. İşin garibi demir yığını Hilux ın demir tamponu yumru yumru içe doğru eğilip plakalığı kırıldı! Etraftan gören gençlerden biri "plastiğin gücü" diye espiri bile yaptı kendince.

Ordan eve gittim, belki hava çok sıcaktı ondan; indiğimde arka tampon kendiliğinden düzelmiş çok yakından bakmadıkca birkaç çiziği dışında kusursuz bir görünüm almıştı!

Acaba ne yapsam; basit bir pasta ile derine inememiş çziikler yok olacak belli ancak 2-3 yerde leblebi çapında çizkler kaldı.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yaptığım kazaya güleyim mi ağlayayım mı?!?

çok geçmiş olsun
gerçekten çok ilginç bir durum ve kazanın nerden geleceği belli olmuyor sözünü doğruluyor
Allah'tan herhangi büyük bir olay olmamış
çizikleri rütuj yaptırtabilirsiniz tamponda sırıtmaz
tekrardan geçmiş olsun

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

hööönnnkkkk.....  ???

şaka gibi... çok büyük geçmiş olsun... tam komedi filmi... bir an bu olay rize de mi oldu aceba diye düşündüm.... 011zaa

geçmiş olsun tekrar...

memberger

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et

Geçmiş olsun, gerçekten de enteresan bir olay olmuş. Astra'ların tamponları gerçekten de sağlam ve esnek. Öyle kolay kolay göçüp kırılmıyor. Eski aracıma (Astra h) kırmızı ışıkta beklerken özel halk otobüsü duramayıp arkadan okkalı bi şekilde çakmıştı. O kadar ki aracın içinde öne doğru fırladım, ayaklarım yerden kesildi. Birkaç çizik dışında tampona hiçbir şey olmadı. Bagaj kapağı rahmetli oldu o ayrı konu :) Demek ki bu biber gazı şişede durduğu gibi durmuyor, çok dikkat etmek lazım.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sağolun arkadaşlar, sebebi çok saçma oldu ama gerçekten nerden geleceği belli olmuyor olacağı varmış işte..

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tövbe de yahu :)

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Youtube ta astranın düşük hızda arka tampon çarpışmasının videosu var.Tampon resmen darbeyi emiyor, esniyor, belli bir yere kadar zarar görmeden eski haline geliyor.

Geçmiş olsun, Allah büyüklerinden korusun.

Bende hill holder devrede diye yavaş hareket ederken ve debriyajın kaçırdığını bilmezken rampa aşağı geri geri aracı kaçırdım, arkamdaki corsanın plakalığına çarptım, baya ses geldi,şansa tek noktasal bir yerden çarpmış, corsanın yalnızca plaka çerçevesinin köşesi kırılmıştı.Benim tamponda da birkaç pirinç tanesi büyüklüğünde alanda boya kalkması olduydu,rütuş yaptırdım.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Teşekkür ederim, s,ze de geçmiş olsun.

Kenarlardan hafif dışarı çıkan tamponu elimle yerine oturttum, "tak" sesiyle yerlerine muntazam şekilde oturdular geriye birkaç küçük çizikle ince ve belirsiz çatlak görünümü kaldı.

Tamkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Büyük geçmiş olsun, bence ucuz atlatılmış ciddi bir olay, genelde bu tip kazalarda tampon esneyerek eski haline dönsede arka tampon demirinin baskısı sonucu arka panel de hatta havuz sacında küçük çaplı deformasyon oluşabilir, kontrol etmenizde fayda var diye düşünüyorum.
      Seyir halinde ve düşük hızda meydana gelen benzer kazalarda da taraflar sadece tampon yüzeylerinde oluşan minik çiziklerin trafiği aksatmaya değmeyeceğine inandıkları için yollarına devam ederler, bu gibi bir olay başınıza gelirse ve arkadan çarpılan mağdur araç konumundaysanız muhakkak bagaj kapağınızı açıp detaylı bir kontrol yapın ki onarım maliyeti yüksek bu hasarı kaskonuzdan yada cebinizden yaptırmak zorunda kalmayın eğer arkadan çarpan araç konumundaysanız da zaten yandınız  :D ama yine de far ayaklarını bir kontrol edin kırılmış olabilir.

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Geçmiş olsun Tolga Bey. Mecazi söylediğinizi biliyorum; ama bence yine de ağlamayın, gülün. Çok ucuz atlatılmış bir kaza olduğunu düşünüyorum. Sadece hasarın azlığından ötürü değil. Hilux park halinde olduğu konumda bulunmasaydı aracınız daha da hızlanarak yoluna devam edecekti. Ondan sonra neler olabileceğini hayal gücünüze bırakıyorum. Hatta daha kötüsü aracın geldiğini görmeyen bir yaya kazaya dahil olabilirdi ki bu çok daha vahim bir sonuç olurdu. :-X Şanssızlıktan kaynaklanan ama şans eseri ucuz atlatılmış bir kaza olmuş.