Yakt göstergesi ibresi titremesi ve tıkırtı sesi.

linux2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracım Astra H 1.3 dizel. 2006 model. Başlıktaki gibi tuhaf bir sıkıntım var. Aslında keyfe keder ama sorunun ne olduğunu açıkçası çok merak ediyorum.

Baya uzun bir süredir bu sorunum davem ediyor. En sonunda bir video çekmeye karar verdim. Videoyu iki bölümde düşünebiliriz.

İlk bölümde kontağı açtığımda bir tıkırtı sesi duyacaksınız. Bu ses yakıt göstergesi ibresinin titremesinden kaynaklanıyor. Videoda çok belli olmuyor bu titreme ancak çıplak gözle rahatlıkla görülebiliyor. Tıkırtı sesi kesiliyor ve ibre yükselmeye başlıyor. Marşa basıyorum, araç çalışıyor ama yakıt göstergesi ful çizgisini de geçip dibe dayanıyor. Kontağı kapatıyorum ve dikkat ederseniz ibre düştükten sonra tekrar tıkırtı sesi geliyor ve ibre titriyor. Bir süre sonra ses ve ibrenin hareketi duruyor. İkinci bölümünde ise kontağı açıyorum tıkırtı sesi kesilene kadar bekliyorum ibre bu sefer yakıt miktarını doğru gösteriyor. Marşa basıyorum. Sonra kapatıyorum ve yine ibre düştükten sonra bir süre daha tıkırtı devam ediyor.

1- Tıkırtı sesi kesinlikle ibrenin titremesinden kaynaklanıyor.
2- Tıkırtı sesi kesilene kadar ne yakıt göstergesi ne de devir göstergesi hareketlenmiyor. (Sesin kesilmesini beklemeden marşa bastığınızda)
3- Bu problem sürekli tekrarlanmıyor. Bazen yapıyor bazen yapmıyor. Ama yaptıktan sonra aracın bir sonraki kullanımına kadar kaç defa kontağı açarsanız açın yapıyor.
4- Şamadıranın çalışıp çalışmadığını kontrol için bir kez kablolarını çıkarıp kontrol etmiştik. Herhangi bir soruna sebebiyet vermiş olabilir miyiz acaba?

Videoyu izlerken lütfen sesi iyice açın.

Astra H gösterge - YouTube

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Olabilir, Sorun şu başıma hız da geldi, depo boşu en altın altında göstermek istiyor. O yüzden de ibre aşağıda olsa da indirmeye çalışıyor.

Ben olsam ilk olarak.
Önce akü kutup başını sökerdim.
Ardından tech2 yada opcom ile ibre kontrolü yapardım. Varsa kalibrasyon yapardım.
Düzelmezse kadranı söküp, ibreleri bir diş yukarı alırdım, bu şekilde servo motoru ya diş kıracaktır yada sıyıracaktır. Çok dikkat isteyen bir iş, güvenmiyorsam kadrancı bulurdum ama onlar da para göz.

Jettaco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı tıkırtı sesi bendede geliyor ve çalıştırdıktan bi 10 sn sonra susuyor. ancak ibrelerimde hiç bir değişikliğe rastlamadım.o sesi hep normal karşılamıştım sanırım bende bi servise ugrasam iyi olcak..

linux2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Olabilir, Sorun şu başıma hız da geldi, depo boşu en altın altında göstermek istiyor. O yüzden de ibre aşağıda olsa da indirmeye çalışıyor.

Ben olsam ilk olarak.
Önce akü kutup başını sökerdim.
Ardından tech2 yada opcom ile ibre kontrolü yapardım. Varsa kalibrasyon yapardım.
Düzelmezse kadranı söküp, ibreleri bir diş yukarı alırdım, bu şekilde servo motoru ya diş kıracaktır yada sıyıracaktır. Çok dikkat isteyen bir iş, güvenmiyorsam kadrancı bulurdum ama onlar da para göz.

Bize servis yolu mu gözüküyor yani? Merak ettiği şey bazen yapmamasının sebebi ne olabilir? Devir saatinin de tıkırtı kesildikten sonra yükselmesinin sebebi nedir?

aynı tıkırtı sesi bendede geliyor ve çalıştırdıktan bi 10 sn sonra susuyor. ancak ibrelerimde hiç bir değişikliğe rastlamadım.o sesi hep normal karşılamıştım sanırım bende bi servise ugrasam iyi olcak..

Müsait bir zamanda servise ben de gitsem iyi olacak. Pek piyasada ellettirilecek bir şeye benzemiyor bu. Servis ne kadar fatura çıkarır o bilinmez.