Yakıt sarfiyatlarımızı karşılaştıralım

Murat

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Entegre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Uğur bey hoşgeldiniz foruma ortalamanız gayet güzel iyi günlerde kullanın aracınızı inşallah

Hoşbuldum.
Düşük hızda, ortalama devirde şuana kadar en yüksek 8.7 gördüm.
Aracı satın almadan önce 10-12 lt diyordu herkes, ben çok kibar da kullanmıyorum, agresif de kullanmıyor. Tam ortası.. Ona rağmen bu konforda , benzinli araç 8.5-9 lt. aralığı bana da gayet normal geliyor :)

• Beğen
Tepkiler: Murat

Tountzai1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2012 Astra J 1.3 CDTI HB aracımla Ankara'da sabah akşam yoğun akıcı trafikte kullanıyorum. 6,8 L ve 7 L / 100 KM ortalamasının altına henüz düşemedim.

oopıll

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Cümleten s aleyküm Aslında biraz agresif devirli ve yüksek hızlarda kullanıyorum o yüzden ortalamam yüksek diye düşünüyorum daha da aşağı düşer ama nasıl😉99408E2A-D6F7-4FBC-BFCC-D2430DFF1862.jpeg

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Sende benim gibi agrasif kullanıyormuşsun o yüzden bundan aşağı düşmesi için uzun yolda gitmen lazım :)Şehir içinde anca bukadar...Bende aynı değerler oluyor şehir içinde... :)

oopıll

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Evet aynen öyle hızı hissettirmiyor araç suç aracın yani😉

kshuseyin

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
İyi akşamlar,
Birisi uzun yol diğeri şehir içi olmak üzere iki örnek yol bilgisayarı verisi paylaşıyorum. Aldığım günden bugüne kadar kullandığım 31.000 km için yol bilgisayarı verisi ortalama 7.9 lt/100 km karma tüketim verisidir. Uzun yolda genelde cruise control devrede olarak seyrediyorum, hatta yol müsait olduğunda cc ile sollama yapıyorum (iki ila dört km arttırıp, sollayıp azaltarak).
Daha önce kullandığım Astra H 1.6 Manuel vites aracımı da 43.000 Km'de sattığımda ortalama kilometre tüketim verisi 8.0 Lt/Km idi. Şuna inanıyorum, gaz pedalına insaflı davranarak bastığınızda ve acele etmeden sakin sürüşte bu araçların ortalamasının 7.5 Lt/100 Km ortalama şehir içi verisinin devamlı alınması işten bile değildir ama dayanamıyoruz ve sarfiyat artıyor. Ayrıca genel kullanım şartlarında evimin rakımı 190 mt olan bir tepeye tırmanarak elde edilen verilerdir.
Bilgi amaçlı paylaşmak istedim.
astraykt01.JPG astraykt02.JPG

• Beğen
Tepkiler: husooz ve Hasip

Can Saday

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
Benim gözlemim, şehir içi trafikte kalkışlara ve hızlanmalara dikkat edince tüketimin 1-1,5 L/100 km azaldığı şeklinde. Kalkışlarda gaza biraz abanarak, sollamalar için ani hızlanarak, özellikle sabah motor tam ısınmadan yüksek devirlere çıkarak kullanınca tüketim tavan yapıyor. Ortalama hızınız değişmediğinden bu durum yanıltıcı oluyor. Sakin kullanayım derken hızlanmakta çok oyalanıp motor devrini asgari tork limitlerinde uzun süre tutunca da tüketim azalmıyor, tersine artıyor.

Yoğun trafik saatlerinde 1.6 cdti otomatik aracımla 25 km ortalama hızda aynı güzergahta 7 L'yi de görebiliyorum, 5.2 L'yi de. "Benim arabam şu yakıyor" demek yerine "ben aracımla şu kadar yakıyorum" demek daha doğru galiba :)

Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum Can bey, bende bugünlerde özellikle ışıklardan kalkışlarda fazla yüklenmemeye çalışıyorum özellikle 2500 deviri geçmemeye azami dikkat ediyorum ancak ışıklarda tamponumuza yapışıp sellektör yapan tipler yüzünden malesef ki çoğu zaman başarılı olamıyor gaza basmak zorunda kalabiliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Can Saday

Can Saday

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum Can bey, bende bugünlerde özellikle ışıklardan kalkışlarda fazla yüklenmemeye çalışıyorum özellikle 2500 deviri geçmemeye azami dikkat ediyorum ancak ışıklarda tamponumuza yapışıp sellektör yapan tipler yüzünden malesef ki çoğu zaman başarılı olamıyor gaza basmak zorunda kalabiliyorum.

Hocam, kornayı selektörü telefona bakmaktan ışığı görmeyenlere yapsınlar. Normal kalkışta hiç umurumda olmaz, hatta çok yanaşırsa iyice ağırdan alıyorum ;)

• Beğen
Tepkiler: Hasip