Yağ yakan gitmeyen çekmeyen fazla tüketen vectra b - sorunun çözümü

gt307

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhabalar geçen yılın kasım ayında ilk arabam olan 1999 vectra b gtyi aldım araç iki haftada 2000 km yol yaptım ve araç hararet göstermeden contayı yaktı sonrasında 1000 lira gibi bir masrafla yaptırdım ama araç hem gitmiyor hemde daha fazla tüketiyordu Önce trigrerde sente atması gibi birşey dedi usta durumdan rahatsız olup ertesi gün götürdüm aracı ve kısmen oldu ama yinede eskisi gibi değildi iki hafta öncesine kadar maddi sıkıntılardan dolayı götüremedim öğrencilik hali sonuçta ara tatili fırsat bilip çalışıp biraz biriktirip gittim sanayiye egzoz dedi ustam egzozu değiştirdim 140à çıkamayan beşinci viteste bayılan araba şu an sağlam olmayan bir debriyaj sistemiyle beşinci viteste 100den 180e kadar rahat çıkıyor yokuşlarda bayılma yok stop ediyordu stop etmeyle karşılaşmadım egzozdan sonra yakıtım normale döndü yağ eksiltmesi içinde egzozu sebep göstermişti ustam onu ara ara gözlemleyip kontrol edeceğim şu an tek sıkıntım araç conta sonrası iki hafta kadar su eksiltmedi ama sonrasında eksiltmeye başladı bir kaçağı buldum araç ısınınca basınçla kaçırıyormuş ama başka gözle görünür birşey yok egzozda biraz sulanma oluyor forumlarda okudum bir kısım kışın normaldir bir kısım değildir diyor sizce ne yapmalıyım?

0111002002

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kışın aracı ilk çalıştırdığınızda egzoz da gördüğünüz sudamlacıkları yoğuşmadan kaynaklıdır. Aracın soğutma suyu ile alakası yoktur.
Egzoz ile aracın yağ yakmasını bağdaştıramadım???

efsane0672

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Egzoz kışın bunu yapar ve her arabada olan bir sıkıntıdır. Yaşadığın arızaya gelince katalitik konvektör (katalizör) içinde bulunan malzem kırılıp toz haline döner buda aracın çok yakmasına çekiş gücünün bir hayli düşmesine sebep olur. Seninde başına gelen bu sanırım. Ustan katalizörü iptal etmiş yani içini boşaltmış yada tamamen sökmüş olabilir Muayenede egzoz emisyon ölçümünde sorun çıkmadığı sürece sorun yok şayet çıkarsa çıkma katalizör almanı tavsiye ederim yenisi çok para.

gt307

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kışın aracı ilk çalıştırdığınızda egzoz da gördüğünüz sudamlacıkları yoğuşmadan kaynaklıdır. Aracın soğutma suyu ile alakası yoktur.
Egzoz ile aracın yağ yakmasını bağdaştıramadım???
İlginize teşekkürler

gt307

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Egzoz kışın bunu yapar ve her arabada olan bir sıkıntıdır. Yaşadığın arızaya gelince katalitik konvektör (katalizör) içinde bulunan malzem kırılıp toz haline döner buda aracın çok yakmasına çekiş gücünün bir hayli düşmesine sebep olur. Seninde başına gelen bu sanırım. Ustan katalizörü iptal etmiş yani içini boşaltmış yada tamamen sökmüş olabilir Muayenede egzoz emisyon ölçümünde sorun çıkmadığı sürece sorun yok şayet çıkarsa çıkma katalizör almanı tavsiye ederim yenisi çok para.
Dediğinizi biraz araştırdım kat yerine egzoz takmış egzozcu anladığım kadarıyla tavsiyeniz için teşekkür ederim