Yağ soğutucu arızası

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
@Hasip sizde aynı sorun olur mu bilmiyorum ama ben gövdeyi komple almadım. Servisi aradım onlar komple değiştiriyorlar. Ben gövdenin üzerine monte edilen (sanırım yağ radyatörü daha doğru tabir) parçayı aldım contalarla beraber.
Olmasi gerekeni yapmissiniz. Yag sogutucu sorunu 1.6 larda var. 1.4 lerdeki yag sogutucu ile 1.6 larinki farkli. Sadece sogutucu kismink degistirmek yetiyor.Sivi contaya 30 lira,almasi tuhaf geldi. yag,sogutucuda sivi conta kulkanilmiyor nerde kullandiki merak ettim. yag sogutuxuda,sadece oringlerle montaj yapiliyo. Sivi conta,genelde termostat, termostat govdesi vs gibi parcalarda kullaniliyor

• Beğen
Tepkiler: mertk

Ergun U.

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Olmasi gerekeni yapmissiniz. Yag sogutucu sorunu 1.6 larda var. 1.4 lerdeki yag sogutucu ile 1.6 larinki farkli. Sadece sogutucu kismink degistirmek yetiyor.Sivi contaya 30 lira,almasi tuhaf geldi. yag,sogutucuda sivi conta kulkanilmiyor nerde kullandiki merak ettim. yag sogutuxuda,sadece oringlerle montaj yapiliyo. Sivi conta,genelde termostat, termostat govdesi vs gibi parcalarda kullaniliyor
Sıvı contayı ben aldım çok az kullanıldı zaten kalanı da ben de kaldı. Soldaki küçük boruda ve buna benzer başka bir boru daha vardı onlarda kullanıldı.

Ekli dosyalar

• IMG_20190523_080127.jpg
    IMG_20190523_080127.jpg
    189.7 KB · Görüntüleme: 275

Mtunc

VIP Üye
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
Hadi geçmiş olsun

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Gecmis olsun. Bu arada konusu gelmisken motor suyuna yag kariatigini su kabindan anlayabilirsiniz. Su kabi berrak olacak isindeki su net gorunecek su kabinin ici gorunmemeye basladiysa beyaz,olan kutu kahve rengi visne curugu rengine donmeye basladiysa skinti var demektir

Ergun U.

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
@Zafer715 kesinlikle katılıyorum götürdüğüm opel ustaları daha kapağı açmadan kaba bakarak yağ soğutucu diyor. Kapağı açıp içindeki suya bakın derim yeşilimsi bir pislik tabakası varsa bu yağ karışması anlamına geliyor. Yine ustanın dediği bilgiyi aktarayım: Eğer yağ soğutucudan değil de üzerindeki contadan olsaydı yağa da su karışırdı diyor. Bu şekil sadece suya yağ karışıyormuş.

• Beğen
Tepkiler: Zafer715

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Su dip notuda gecmek istiyorum araciniza kalitesiz antifiriz veya kirmizi yerine mavi yada yada yesil antifirizde koyduysaniz kutu renginde farklilasma olmasida mumkun.

• Beğen
Tepkiler: Ergun U.

mertk

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Merhabalar Ergün Bey ve arkadaşlar,
Aynı sorun 2 ay önce benim de başıma geldi. ( 53.000 km ) Erken teşhis ettim. Yedek su deposunda aynı sizde olduğu gibi yağ karışmıştı. Fazla bişey yoktu öyle tahin gibi falan olmamıştı... İlk başta çok endişelendim silindir üst kapak contası mı yandı diye ancak güvendiğim özel Opel servisine götürür götürmez sorunun yağ soğutucusu patladığı için olduğunu söylediler.
Servis, yağ soğutucuyu ve diğer metal aksamını komple değiştireceğini söylemişti ve 1000 TL civarı bir fiyat söylemişti.
Ben de malum siteden FEBI Bilstein marka yağ radyatörünü ve yanında gelen Oring takımlarını aldım sadece..
Toplamda bana 550 TL gibi bir rakama mal oldu.

350 TL işçilik ve antifiriz, temizleme spreyi vs.
210 TL Febi marka 1.6 atmosferik yağ soğutucu radyatör.

Ancak şunu belirtmek isterim: Ustamla da tekrar görüştüm sistemin içinde hala yağ geliyor. Tamamen temizlenmesi zaman alıyor. Sanırım sanayide bir radyatör temizleyicisine götürmem gerek aracımı... Henüz bulamadım Ankara'da otomatik makine ile temizlik yapılan yerler varmış ilaçlı. Bilgisi olan yazabilirse çok sevinirim.

Teşekkürler

Son düzenleme:

alperenmalakcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı problem benim aracımdada oldu. Sadece yağ soğutucu contası değişti, 1 sene öce 250 tl ödedim toplamda.

Ergun U.

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
@mertk Gösterdiğim bir kaç usta özellikle orijinal olsun diye belirtti hatta bir tanesi motoru eline alırsın diye baya iddialı bile konuştu. Sistemi temizlemek için bidon bidon su gitti ben sayamadım valla baya zaman alıyor (1 günüm gitti)
Allah arabalarımıza ve bize kaza bela vermesin ;)

• Beğen
Tepkiler: Murat

mertk

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
yeşilimsi bir pislik tabakası varsa bu yağ karışması anlamına geliyor. Yine ustanın dediği bilgiyi aktarayım: Eğer yağ soğutucudan değil de üzeri
@mertk Gösterdiğim bir kaç usta özellikle orijinal olsun diye belirtti hatta bir tanesi motoru eline alırsın diye baya iddialı bile konuştu. Sistemi temizlemek için bidon bidon su gitti ben sayamadım valla baya zaman alıyor (1 günüm gitti)
Allah arabalarımıza ve bize kaza bela vermesin ;)
Haklısınız ancak benim bildiğim GM yağ soğutucu ve diğer birçok parçayı zaten kendisi üretmiyor. Başka firmalara yaptırıp üstüne GM logosu vuruyor sadece. Febi Bilstein, menşei Alman olan ve VW grubu ve Opel dahil birçok araca bu tarz parçalar üreten bir firma. Sistemi temizlemek için ben de bakım zamanım gelince tekrar uğraşacağım. Olmazsa sizin gibi yedek su deposunu falan da değiştiririm bakalım..

• Beğen
Tepkiler: Ergun U.