Yağ seviyesi hakkında

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yağ seviyesi hakkında

melen26 link' Alıntı:
merhaba bende 8 aylık 1.4 t active select var 12000 de yağ seviyesi %4 e kadar dustu aracın yol bılgısayarı yag degısım uyarısı verdı bende aracı apar topar servıse goturdum oradakı yetkılı bana o % lık oranının yağın sevıyesı degıl kalıtesını gosterıyor dedı yağ cubugundan bakınca hıc bır eksılme olmadığını ama madem buraya kadar gelmısken 15000 bakımını yaptırıp gerı geldık.yetkılının soyledıgıne gore korkulacak bır sey olmadıgını aracın o sevıyede bıle 15000 km gıdecegını ama ıcınız rahat olsun dıye 3000 km once bakım yapıldı....
kalite ölçümü dogru bir tabir olmuş. bu tamamen süre ve kilometre ile ilgili bir durum. yoksa yag miktarı ile alakalı degil. aslında 10000 km de bir degişim daha iyi  olur

556655

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

araç 3000 km de  yağ göstergesinde %50 görünüyor bu kadar düşük olması normal mi.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

556655 link' Alıntı:
araç 3000 km de  yağ göstergesinde %50 görünüyor bu kadar düşük olması normal mi.
Aracin yagini cubukla kontrol edin gostergeye aldanmayin

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yol bilgisayarında ne yazdığını şu anda tam olarak hatırlamıyorum ama "Yağ Seviyesi" yazıyorsa çok yanlış bir çeviri olmuş. Kullanım kitapçığında İngilizce olarak "Remaining Oil Life" diye ifade ediliyor ki bunun yağ seviyesi ile hiçbir alakası yok. Bu sadece yağınızın ömrünün ne kadarının tükendiğini söylüyor. %0'a indiği zaman da yağı değiştirmeniz gerektiğini belirtiyor.

Kullanım kitapçığındaki ifade:
The engine oil life system lets you know when to change the engine oil and filter. Based on driving conditions, the interval at which an engine oil and filter change will be indicated can vary considerably.

Çevirisi: Motor yağ ömrü sistemi, motor yağını ve yağ filtresini ne zaman değiştireceğinizi söyler. Motor yağının ve filtresinin değiştirilme sıklığı sürüş koşullarına göre epey değişebilir.

Buradan da benim anladığım şu ki motor yağının ömrü hesaplanırken sadece aracın katettiği mesafe veya son sıfırlamadan bu yana geçen zaman değil, aracın kullanımı ile ilgili başka parametreler de göz önüne alınıyor. Örneğin aracın ne kadar agresif kullanıldığı, motor soğukken ne kadar zorlandığı vb. parametreler de aracın yağ ömrü hesabında etkili rol oynuyor olabilir.

tosssbaa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yağ ömrü son sıfırlama yani yağ değişiminden itibaren 15.000km veya 12 ay için %100 hesaplar. 7500km de veya 6 ayda %50 ye düşer. Bakım zamanı gelince bu değer 0 a gider. 14500de ilk bakımda yağ ömrü %5 falandı yağı değiştirdikten sonra bu değeri servis sıfırladı. Aynı sayaç şuan %55 olarak görünüyor araçta 22500km de.

Siz manuel olarak bu değeri 0 larsanız yağ ile hiçbir ilişkisi olamayan bir sayacı sıfırlamış olacaksınız.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

benim herhangi bir uyarı vermemesine rağmen 30 binde bu geçen ay servise gittiğimde
aracın yağ kaçırdığını öğrendim ve keçe garantiden değişti
Herhangi bir şekilde aracın altını sürtme vs olmadı ama keçe ömrünü tamamlamış nasıl olmuşsa
bakım yapılırken garanti kapsamından değişti
yani göstergeye de bazen güven olmuyor el ile arada kontrol etmek en iyisi

ronny

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merhaba arkadaşlar,

Yağ ömrünü yol bilgisayarında nasıl görebiliyoruz?Aracım 2011 model dizel sport.Acaba benim aracımda böyle bir özellik yokmu?Bilgilendirirseniz sevinirim.

Saygılar,
Mutlu

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ronny link' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,

Yağ ömrünü yol bilgisayarında nasıl görebiliyoruz?Aracım 2011 model dizel sport.Acaba benim aracımda böyle bir özellik yokmu?Bilgilendirirseniz sevinirim.

Saygılar,
Mutlu
sınyal kolundakı menu tuşuna basıp
yuvarlak yerden cevırerek gorebılırsınız

opelgulo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

merhabalar ekranda gördüğümüz ikaz şu şekilde çıkar EN YAKIN ZAMANDA MOTOR YAğINI DEğİşTİRİN.Aracımızın bakımları 15000 km veya 1 yıldır bunun dışında bakım yaptırmaya gerek yok araçlarımızı biz satın almadan önce fabrikada sistem programlandıktan bayii ye geldikten sonra sizlere satışışına kadar bir zaman geçmektedir bu bazı araçlar 1ay bazı araçlar 6 ay sonra satılabiliyor program yapılıdıktan sonra bu süre başladığı için bazı araçlar erken % de veriyor onun için yıl veya km uyunuz  thnxx

Golf_stream

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

konuyu hortlatıyorum arkadaşlar dün aaracım tam 10 bin km de yağ seviyesi çok düşük gibi uyarı verdi bktığımda %3 yazıyordu yag oranı bugun servis e ugrıcam akşam detayları yazarım bu konu ile ilgili...