yağ eksitlme seviyesi normal mi?

dgnzcn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.doganozcine.com
arkadaşlar bayramda İzmir-Muğla-Dernizli-İstanbul Güzergahında toplam 3000 km yol yaptım, aracıma mobil1 super 2000 4 litre 10w-40 yap koymuştum, max çizgisisinide geçip üste kadar geldi yağ çubuğunda. 3000 km sonra izmir dönüşünde yağ çubuğunu tekrar kontrol ettiğimde max çizgisinin biraz üstüne indiğini gördüm?

Sizce yağ eksiltme durumu iyimi yoksa kötü, mü?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bayramda İzmir-Muğla-Dernizli-İstanbul Güzergahında toplam 3000 km yol yaptım, aracıma mobil1 super 2000 4 litre 10w-40 yap koymuştum, max çizgisisinide geçip üste kadar geldi yağ çubuğunda. 3000 km sonra izmir dönüşünde yağ çubuğunu tekrar kontrol ettiğimde max çizgisinin biraz üstüne indiğini gördüm?

Sizce yağ eksiltme durumu iyimi yoksa kötü, mü?

max çizgisi üzerinde yağ koymanız doğru değil. havalandırmadan yağı emebilir.keçerden sızdırabilir.
yağ eksiltmeyi 1000 km de ne kadar eksilttiğine göre değerlendirmek daha doğru olur kıyaslama açısından. max ile min çizgisi arası tam bir litre yağa tekabül eder...

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Doğru ölçüm için aracın belli bir süre düz zeminde durması gerek. Sanmam o kadar yağ yakacağını.

dgnzcn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.doganozcine.com
Ölçümden önce araç 6 saat düz zeminde kaldı.
İlginç olan şey son yağ değişiminden önce araç 1000 km de 1 Lt yakın eksiltirken, yağ değişiminden sonra bu oran 3000 km de 0.5 litre civarına düştü. 10w40 yağ kullandım.
Mantıklı açıklama bulamadım.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlginç olan şey son yağ değişiminden önce araç 1000 km de 1 Lt yakın eksiltirken, yağ değişiminden sonra bu oran 3000 km de 0.5 litre civarına düştü. 10w40 yağ kullandım.

kullanıma hava sıcaklığına soğuk motor çalıştırılma sıklığına göre çok değişkenlik gösterebilir yağ eksiltme. kimi motor soğukken ısınana kadar eksiltirken kimisi sıcaktan dolayı eksiltmeyi çoğaltır.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yağın marka ve tipine göre de değişebiliyor.

Önceki Astra G aracımda da yağ değişimi yaptığımda ilk 3-4 bin km eksiltme az oluyordu, yağ eskidikçe ve değişim zamanı yaklaştıkça eksilme artıyordu.

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Yağın marka ve tipine göre de değişebiliyor.

Önceki Astra G aracımda da yağ değişimi yaptığımda ilk 3-4 bin km eksiltme az oluyordu, yağ eskidikçe ve değişim zamanı yaklaştıkça eksilme artıyordu.

Valla bende bir yumurta kasa hyundai accent vardı. Hiç çalıştırmasak bile yağı azalıyordu. :maden:

Her sabah yağına bakıyordum acaba diye. Bagajda 4 litre yağ falan taşıyordum o kadar yani :)

dgnzcn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.doganozcine.com
arkadaşlar yağ çubuğunu biraz beklettiğimde yağ keslmesi yok gibi duruyor.

sağlıklı yağ nasıl kontrol edilir? çubuk hemen çekilir mi, yoksa biraz bekletilir mi?

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar yağ çubuğunu biraz beklettiğimde yağ keslmesi yok gibi duruyor.

sağlıklı yağ nasıl kontrol edilir? çubuk hemen çekilir mi, yoksa biraz bekletilir mi?

Araç duz zemine çekilir ve motorun soğuması beklenir.Tabi önce yağ cubugundaki yağı temizleyerek ölçüm başlanır.Yagin Max seviyesini geçmemesi gerekir

Aprcc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

benim aracdada yag eksiltme vardı ama bu kullanıma gore degısıyor uzun yolda istanbul samsun arası duz yol gıdıorm bişe yok farkedilmeyecek kadar az
bılen vardır belki zıgana dagını . orayı 2 kere ınıp cıkıorm baya bı eksiltiyor
benım dusuncemde sehır ıcı ve rampalarda arac daha cok zorlandıgı ıcın fazla yakıyor
birde yaga gore degısıyor ben shell 10 40 koyana kadar baya cekmişdim