Yağ Eksilmesi.İhmalim

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar arabama yaklaşık 5000 km önce bakım yaptırmıştım.Yağda değişmişti.Ancak bu süre boyunca hiç yağ ilavesi yapmadım.Beni yanıltan ustanın fazla yağ koyması 5 litre.Biliyorsunuz normalde x20xev motor 4.25 litre.Fazla konduğundan ilave etmedim.Dün akşam bir kontrol edeyim dedim.Yağ çubuğu kontrolüde biraz yanılttı beni.Karanlıkta emin olamadım.Şüphem devam ettiği için benzinlikten 1lt yağ aldım.İlave ettikten sonra ancak normal seviyeye geldi.Yaklaşık 1-1.5 litre eksiltme olmuş.Ama ne kadar bu halde kullandım bilmiyorum.Yağ lambasıda yanmadı.Sadece iyiki kontrol etmişim diyorum ve kendime bu kadar süre bakmadığım içinde kızdım.Siz siz olun ihmal etmeyin benim gibi.Çok şükür birşey yok çekişte ama endişeliyim zarar oluşmuşmudur.Yorumlarınız nedir.Teşekkürler

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sorun olmaz minimuma gelse zaten ışık yanar...bu yağ yakma evveldende varmı idi? yani ustan 5 litre koymuş diyorsunda sordum fazla yağ konursada atar yakar

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ filtresi 5000 km önceki bakımda değişmişti.Dün akşamki olayda sadece 1litre yağ ilave ettim.Dediğim gibi bakımda 5 litre yağ konunca fazla yağ kendi seviyesine gelir diye düşünmüştüm.Tabi kontrol etmedğimden bu uzun sürede kendi normal seviyesininde altına düşmüş.Kaçak yok bu arada.Sanırım normal bir yağ yakma olayı.Çünkü km fazla oldu.Herhangi bir anormallikte gözükmüyor motorda.Sadece ilerde olabilecek bir sorun olurmu kafamı kurcalayan.Belkide 1000-2000 km 1liter eksik olarak dolaştım

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anladım...
yani yağ yakıyordu normalde de, benim demek istediğim fazla yağ konursa atar yakardaki maksadım yani bunu yakar anlamında kaçırır değil
dediğim gibi korkma birşey olmaz yağ ışığı minimuma yağlama yağ basıncı düşünce yanar demek daha oraya gelmemiş

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Normalde bir yağ eksilme olur örnek benim kendi aracım da 10 000 Km de 750 gr ekliyor. Ama sadece 5000KM de bu kadar eksilme bana pek normal gelmedi açıkçası.

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ çubuğu min-max arası hiç göstermiyordu.İlaveden sonra min-max arası seviyenin tam ortasında şuan.Esasen yağ yakma olayı normal seviyede gibi geliyor bana.Daha öncedende 1500-2000 km de yaklaşık yarım litre ilave ediyordum.Bakım zamanına kadar.Dediğim gibi bu sefer baya uzun kontrol etmedim.Ustayla da yağla ilgili konuşmamız olmadı.Sadece bakımda 4+1 liter yağı boşalttı.Neden yaptı bende bilmiyorum.Dediğiniz gibide araba fazla yağı attı bir süre sonra.Daha sonrada normal yağ yakma olarak dahada eksiltti.Sizcede normalmi bu seviyelerde eksitme

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Eğer 5000 KM bir mesafe içinde 1.5 Litre yağ eksilmesi bence normal değil. 10000 Km de 3 litre eder. Araba da yağ kalmaz. Benim düşüncem bu şekilde.

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anladım...
yani yağ yakıyordu normalde de, benim demek istediğim fazla yağ konursa atar yakardaki maksadım yani bunu yakar anlamında kaçırır değil
dediğim gibi korkma birşey olmaz yağ ışığı minimuma yağlama yağ basıncı düşünce yanar demek daha oraya gelmemiş

Evet lamba yanmadı.Dediğiniz gibi kritik seviyeye inmemiş.Birdaha anladım ki fabrika verisinden şaşmamak lazım.Herşeyin bir normali var.Belkide fazla yağdan başka sorunda çıkacaktı.Bundan sonra düzenli kontrol yapıcam.Birde usta iyi niyetli olabilir belkide ama gerektiğindede müdahale etmek lazım.Normal litrede koysun.Fazlasıda bagajda lazım olduğunda dursun

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eğer 5000 KM bir mesafe içinde 1.5 Litre yağ eksilmesi bence normal değil. 10000 Km de 3 litre eder. Araba da yağ kalmaz. Benim düşüncem bu şekilde.

Araç lpgli vectra b el kitabında 1000kmde 0.6 litre yağ yakar yazdığı için ben normal diye düşündüm.Acaba yağdanmı mobil süper 2000 di 10/40