Yağ değişimi

musti60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bazı ustaların ve yağ satanların tek bildiği yağ 10 40 olduğu için hemen 10 40 diyip geçiyorlar. ne yağmış bu 10 40 her marka ve model arabaya oluyor yav... :) eksiltme yoksa 0-40 devam at bence, farkı sadece fiyatı değildir daha kalitedir.

FTH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen öyle oldu biraz. Elinde 0-40 yağ yokmuş. 0-40 ın zaten eski bir yağ olduğunu ve pek tutulmadığını söyledi. Bende pahalı olduğu için tutulmuyor heralde dedim. Benim kafama takılan 10-40 kullanırsam motorun sesi azalır dedi. 10-40 ın daha kalın olduğunu ve sesi azaltır dedi.
Ama yorumlara bakılırsa 0-40 devam etmek daha iyi olucak. Benim arabada son zamanlarda motorun sesinde bir yükselme oldu ama bakım zamanı geldiği için. (15.000 km ye yakın kullandım aynı yağı) Bakımdan sonra sesin kesileceğine sanıyorum.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle yağlar zaman içerisinde mineral, yarı sentetik ve tam sentetik olarak geliştirildiler. ustanıza bir sorun isterseniz geliştirilme sözünden ne anlıyor. 0w-40 tam sentetik bir yağ nasıl oluyorda yarı sentetik yağa göre eski bir yağ oluyor. sen bence o ustanla bir daha görüşme. kalın yağ sesi kesmez aksine artırır. şöyle düşün şimdi ustada ki mantık şu; yağ ince olduğu için parçalar birbirine sürtüyor. peki ben soruyorum o ustaya 10w-40 soğuk kış günlerinde ilk çalıştırmada belli bir süre daha geç yağlama yapacak ve parçalar doğrudan sürtünmeye maruz kalacak. hangisi daha çok ses çıkarır. zaten motor ısındıktan sonra fark kalmaz.

açıkçası ben kendi aracım için bir daha ki yağ değişiminde 0w-40 koyduracağım. fabrika 10w-40 demiş ama o zaman tam sentetik yağlar çok pahalı ve yaygın değildi diye düşünüyorum.

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu konuda benimde kafam çok karışık, opel kendi sitesinde GM5W30 ve GM0W40 yağları dizel binekler için öneriyor. Bunların karşıladığı bazı standartlar var. O standartları sağlayan mobil 1 ve castrol yağlar var.
Benim aracın 15 bin bakımında castrol 5W30 koymuş servis.
Ben castrol yerine mobil 1 kullanmak istiyorum.
Ancak 0W40 mı yoksa 5W30 mu kullanmalıyım konusunda kararsızım. her ikiside tam sentetik ama Selim Beyin dediği konu gereği acaba arabanın alıştığı yağı kullanmaya devammı etsek?
Ben servise sordum gm yağ kullanıyor o yüzden ben yağı dışardan alıp götürmek niyetindeyim. bir karar verip almam lazım.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Salim Bey siz mobil1 0w40 dan şaşmayın servis kendi yağını satmak ister gidin eskişehir yolundaki servise o shell koyuyor gelin opel e konya yolu o mobil1 sentetik 0w40 newlife koyuyor anlaşmaları kimin ile ise kar nerede onu koyuyor... (isim vermedim servisleri bilirsiniz diye)

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben sürekli 10w 40 kullandım şimdi 0w 40 dönmem ne gibi sakınca oluşturur.hangisini kullanmam daha iyi.araç 1.6 gl.vectra
eski araclar için 5w30 veya 5w40 ı önce denemelerini tavsiye ederim baktınız iyi bir alta herzaman geçersiniz

FTH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle yağlar zaman içerisinde mineral, yarı sentetik ve tam sentetik olarak geliştirildiler. ustanıza bir sorun isterseniz geliştirilme sözünden ne anlıyor. 0w-40 tam sentetik bir yağ nasıl oluyorda yarı sentetik yağa göre eski bir yağ oluyor. sen bence o ustanla bir daha görüşme. kalın yağ sesi kesmez aksine artırır. şöyle düşün şimdi ustada ki mantık şu; yağ ince olduğu için parçalar birbirine sürtüyor. peki ben soruyorum o ustaya 10w-40 soğuk kış günlerinde ilk çalıştırmada belli bir süre daha geç yağlama yapacak ve parçalar doğrudan sürtünmeye maruz kalacak. hangisi daha çok ses çıkarır. zaten motor ısındıktan sonra fark kalmaz.

açıkçası ben kendi aracım için bir daha ki yağ değişiminde 0w-40 koyduracağım. fabrika 10w-40 demiş ama o zaman tam sentetik yağlar çok pahalı ve yaygın değildi diye düşünüyorum.

Yok yanlış anlaşılma oldu. Ustam demedi bunları, sanayide yağı almaya gittiğim bir satıcı dedi. Eski teknoloji bir yağ dedi. Sanırım tamamen beni 10-40 yağ almaya ikna etmek için söyledi :) İyiiki almamışım.

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Salim Bey siz mobil1 0w40 dan şaşmayın servis kendi yağını satmak ister gidin eskişehir yolundaki servise o shell koyuyor gelin opel e konya yolu o mobil1 sentetik 0w40 newlife koyuyor anlaşmaları kimin ile ise kar nerede onu koyuyor... (isim vermedim servisleri bilirsiniz diye)
15 bin bakımında 5W30 castrol koymuşlar ama ben yeni nesil mobil 1 esp formula 0W40 veya 5W30 koymak istiyorum.
Servisler malum anlattığın gibi yapıyorlar. ben bakımı istanbulda yaptıracağım. servis istediğim yağı kullanmadığı için garanti ile ilgili sorun çıkarıyordu bende opel Türkiye ile görüşüp o sorunu çözmeye çalıştık. sanırım çözdümde.
Neyse şimdi 15 bin km dir araç 5W30 kullanıyor ve direk 0W40 kullanırsak bir alışma süresi yada etkileşim olurmu yoksa dahamı iyi olur.
0W40 ile 5W30 yağın fiyatı aynı zaten. ne öneriyosun bu konuda?

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
5w30 daha iyidir yağdır. zaten her ikiside tam sentetik. 0w40'ın tek avantajı aşırı soğuklarda daha iyidir. ama motor ısınınca 5w-30 daha iyidir. mobil1 5w-30 var. özel bir seri mobil1'in en pahalı yağlarından birisi 4lt'si 130 liraydı galiba. onu tavsiye ederim. aracımın ilk 1000km'de 5w-30'u içmeyeceğini bilsem koyacağım yağdır ama 0w-40 bile eksiltecek ama yine de deneyeceğim.