Yağ çubuğumu yemişler..

erdogan_5561

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bugün arabanın yağına bakim dedim birde ne göreyim yağ çubuğunun üzeri aşınmış sanki birşeyler sürtmüş. Öncesinde böyle bişey yoktu olsa kaçmazdı gözümden. Resimlerini çektim yorum yaparsanız sevinirim. Neden böyle olmuş olabilir, yağ çubuğuna ne sürter ki ? motorun yapısını pek bilmiyorum. Yağ çubuğu dert değilde sürtünen parça varsa başıma sıkıntı açmasın :confused:

Ekli dosyalar

• IMG_20161008_120152.jpg
    IMG_20161008_120152.jpg
    89.1 KB · Görüntüleme: 78
  • IMG_20161008_120202.jpg
    IMG_20161008_120202.jpg
    90.3 KB · Görüntüleme: 71
  • IMG_20161008_120223.jpg
    IMG_20161008_120223.jpg
    80.2 KB · Görüntüleme: 69

0M42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.benzersiztasarim.com
Çok enteresan gerçekten.Yuvasına girdiğinde aşağı kısımlarda sürtebileceği bir yer yokki zaten direk karterin içine dalıyor.

Daha önce arabayı servise vs. bir yere bıraktınız mı ?

gazilireis

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı durum benim vectrada da olmuştu tamir için ustaya bırakmıştım aracı alt takım baskı bakara triger falan değişsin diye sonrasında aracı aldığımda benimde yağ cubugunjn ucu sizinki gibiydi ustaya sorduğumda abi ona değecek birşey yok demişti ama yağ çubuğuna sanki jet taşi ile dokunmuslar gibi iz vardı ben sebebini bulamadim

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

erdogan_5561

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
En son 1 ay önce krank devir sensörünü değişmişlerdi acaba ozaman mı bişey yaptılar bilmiyorum. Ama öncesinde yoktu böyle bişey. Sanki fare kemirmiş gibi :)

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bugün arabanın yağına bakim dedim birde ne göreyim yağ çubuğunun üzeri aşınmış sanki birşeyler sürtmüş. Öncesinde böyle bişey yoktu olsa kaçmazdı gözümden. Resimlerini çektim yorum yaparsanız sevinirim. Neden böyle olmuş olabilir, yağ çubuğuna ne sürter ki ? motorun yapısını pek bilmiyorum. Yağ çubuğu dert değilde sürtünen parça varsa başıma sıkıntı açmasın :confused:

Hocam çok enteresan, başka bir araca ait çubukla değiştirmiş olabilirler. Bir şey ona temas etse bile o çubuk yay çeliğine çok benziyor ve aşırı salınım yapar. Ayrıca çok fazla ses çıkarır esnek olduğu için, yani siz motoru çalıştırdığınız zaman mutlaka farkına varırdınız. Son olarak arkadaşların dediği gibi ona değecek bir şey yok, direk kartere dalar o çubuk. Benim şahsi düşüncem farkında olmadan ya kendilerine ait bir çubuğu yada başka bir aracın çubuğunu size taktılar. Yeni bir çubuk alıp gözlem yapmanızı öneririm.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sanaiiye bıraktıysanız herşey olabilir.yere düşmüş üstünden araba bile geçmiş olabilir adamlar umursamıyorki

Sony Z5 cihazımdan gönderildi

erdogan_5561

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yenisini bulabilirsem değiştiririm bakarım aynısı gibi olcakmı, enteresan gerçekten. Aslında bu hafta yağ değişimi yapcam araca, birde karter jontasından yağ damlatıyor ona baktırcam jontayı değiştiririm belki. Birşey varsa ozaman görünür illaki orda

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Oha bu nasıl olmuş böyle ilk defa gördüm böyle bir şey bende yağ çubuğunu kırdım dibinden koptu bu parçayı bulmak çok kolay değil çıkmacı da bile zor buldum. Adam motorun birinden çıkardı verdi.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yenisini bulabilirsem değiştiririm bakarım aynısı gibi olcakmı, enteresan gerçekten. Aslında bu hafta yağ değişimi yapcam araca, birde karter jontasından yağ damlatıyor ona baktırcam jontayı değiştiririm belki. Birşey varsa ozaman görünür illaki orda

Yağı değiştirin ve yağ çubuğunun yenisini takın. Karter contanızı sanırım değiştirmemişler, genellikle yağ değişiminde conta da değişir.

Yeni çubukta da aynısı olacak mı acaba merak ediyorum.

sondoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Servis elinde yağ çubuğu ile atolyede gezerken yada başka işe bakarken sürtmüştür veya sıkıştırmıştır bu deformasyonu yapabilecek haraketli bir yere veya aşındırıcı bir alete yada çubuğu sağa sola bırakmış ve bıraktğığı yerde zarar görmüştür sonrada deformasyonu farketmeden yerine takımştır veya farkedip müşteriye karşı mahcup olmamak için söyleyememiş olabilir,bazen bu durumlar olabiliyor.Ben araç içini temizlerken sağda torpidonun kapağında deformasyon görmüştüm hala duruyor sanki birisi sivri bir cisim batırmış gibi,nasıl olabilir filan diye biraz kafa yordum aklıma polen değişimi öncesi torpido vidalarını sökmek için servisin kullandığı torx tornavida ucu geldi eleman çalışırken görmüştüm çünkü,bunu yapsa yapsa servis yapmıştır karırına vardım,eleman elinde tornavida sağ sola haraket ederken kuvvetle muhtemel tornavidayı istem dışı oraya sürttü yada batırdı ve yumuşak malzeme zarar gördü çünkü alan biraz dar ve çalışması güç muhtemelende müşteriye bundan bahsetmedi.Aaynı şekilde torpido koruma yaptırdıktan sonra sağlam olan hava üfleme kanallarının içindeki hava yönlendirme kanatları yerinden çıkmış ve kırıktı tamamı,koruma işlemi öncesi sağlam olan bu kanatlar koruma sonrası hasar görmüştü,genel olarak servisleri suçlamak istemem fakat çalışma esnasında zarar verilen araç aksamları nedense insan psikolojisi veya mahcubiyetten dolayı sanki müşteriye söylenemiyor gibi geliyor bana.Sizin yağ çubuğuda muhtemelen böyle bir duruma maruz kalmıştır.

Son düzenleme: