X20xev vede x16xev motorlarin kendi hazirladiğim ariza ve çözüm önerilerim

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
simdi muammer o parca calsiyor 12volt verince ve ariza veriyor diyorsun iyi iste calisiyor...
sonucta o parca iyice anlatmaya calisayim...
o parca 5 volt ile beyine sinyal gönderir,iceride emilen hava basincina göre beyine sinyal gönderir,beyinde bu sinyal ile enjektöre ne kadar püskürtmesini belirler..
simdi sen onu elektrige baglarsan ki buda normaldir ariza vermesi..cünkü ne atesleme ne basinc ne sinyal ne de beyin aliglamasi yanlis uyum yok...
calisiyor olmasi onun bozuk olmadiginin isareti..
:D

abi ben bu olayı anlatamadım galiba şimdi müsadenle bidaha şansımı deneyeceğim;
şimdi bu parça buradaki borularla bağlı olunca o vakuma hareket vermiyo gaza da bastım ne yaptımsa, liftte d ye taktım gittiği hissini verdim beyne ancak o siyah diyafram vakumlama yapmadı hareket etmedi.neticesinde biz o parçayı aradan çıkardık ve resimdeki mavi ile boyadığım kısmı o parça olmadan çalıştırdık ve o diyafram hareket etti.
o parçayı sistemden söküce yada şöle söyleyeyim fişini çekince turuncu lamba yandı fişi tekrar takınca söndü.şimdi abicim bu parça işini yapsa gaz verdimmi o diyafram hareket etmez mi?
birde senin de resmini eklediğin parçaya sistemde iken 12v vermedim bu durumda zaten soketinden elektrik alıyordur ama çalışmadı.

ben söküp tek başına iken elektrik verdim aküden seyyar kablo ile tıklama sesi geldi. ancak çalışma sistemini bilmediğimden çalışıp çalışmadığına bi kara veremedim.
çıkmacılara sordum numarayla baktılar 50 tl gibi bi rakam istediler.tabi garantisi yok.

Son düzenleme:

screwer06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdi benim de aklım karıştı. özellikle düşük devirlerde hissedilir şekilde titreme var. hem benzin hem lpg. bujiler de değişti, platin buji her bakımını yaptırıyorum ama düşük devirde daha iyi olması gerekir diye düşünüyorum. bu parçayı opel parçacılarında bulabilir miyiz acaba şaşmazda?

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdi benim de aklım karıştı. özellikle düşük devirlerde hissedilir şekilde titreme var. hem benzin hem lpg. bujiler de değişti, platin buji her bakımını yaptırıyorum ama düşük devirde daha iyi olması gerekir diye düşünüyorum. bu parçayı opel parçacılarında bulabilir miyiz acaba şaşmazda?

Kardeş sen kontrol ettinmi valf çalışıyomu sende
liftte çok net görünüyo sol tekeri tam sağ yaptımmmı o aradan net görünüyo ancak bi el zor giriyo parça çıkmacıda varda iyi para test ettme şansımız olsa alacağımda sıfırını bulmak lazım nihayetinde ondan alacağım parçada 13 -14 senelik olacak o yüzden sıfır bulabilsek ileriye dönük ii olacak.

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki bu parçanın içi açılıp neden bu hale geldiği neyin deforme olduğu bulunabilirmi acaba belkide içine kir felan dolup tıkanmış olabilir ???

screwer06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kardeş sen kontrol ettinmi valf çalışıyomu sende
liftte çok net görünüyo sol tekeri tam sağ yaptımmmı o aradan net görünüyo ancak bi el zor giriyo parça çıkmacıda varda iyi para test ettme şansımız olsa alacağımda sıfırını bulmak lazım nihayetinde ondan alacağım parçada 13 -14 senelik olacak o yüzden sıfır bulabilsek ileriye dönük ii olacak.

Vallaha üstadım hiç aklıma gelmedi bu parçayı kontrol ettirmek. Ama ilk fırsatta ustama danışacağım ve göstereceğim. Bİ kaç tane opel parçacısına sorup fiyat alırım buraya eklerim fiyatları. Ama bariz bi sıkıntı var onu söyleyebilirim. contası yanmıştı arabamın, eğer o sırada detaylı bakılmadıpysa hala orjinal şekilde duruyor diyebilirim. Çünkü ben burdan öğrendikçe soruyorum, usta sorduğum sensörleri o zaman temizlemiş. Bi de bu valfi sorayım.

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki bu parçanın içi açılıp neden bu hale geldiği neyin deforme olduğu bulunabilirmi acaba belkide içine kir felan dolup tıkanmış olabilir ???

Açılacak bişey değil kardeş sağlamını bulup takarsam dağıtacağım zaten resimlerim bakarız beraber içerisinde bobin var sanırsam.

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vallaha üstadım hiç aklıma gelmedi bu parçayı kontrol ettirmek. Ama ilk fırsatta ustama danışacağım ve göstereceğim. Bİ kaç tane opel parçacısına sorup fiyat alırım buraya eklerim fiyatları. Ama bariz bi sıkıntı var onu söyleyebilirim. contası yanmıştı arabamın, eğer o sırada detaylı bakılmadıpysa hala orjinal şekilde duruyor diyebilirim. Çünkü ben burdan öğrendikçe soruyorum, usta sorduğum sensörleri o zaman temizlemiş. Bi de bu valfi sorayım.

bizim ustada (emmioğlum) ben anlattıkça ağzı açık dinliyo valla.

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Konuyu aklımıza düşüren mendel hala ortalarda yok:)

mendel50

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Muammer bey tebrikler ben resim çekmemiştim ama sen resimde eklemişsin , evet diyafram sağlam kalıyor o röle dediğin parça selenoid yani röle değil elektrik verince hava akımı geçişini sağlıyor o parça bendede arızalıydı ben diyaframdan şüphelendim ama SELENOID arızalı çıktı , o selenoidin içine wd 40 sıkarsan biraz daha çalışır ama yine arızalanıyor en doğrusu değişimi yoluna gitmektir bendekinde o selenoid valf çekiyordu ancak bırakmıyordu yani ani tork üreteceği zamanlarda araba üretmiyordu , şu anda 4. viteste çok istekle 200 km hızlara çıkıyorum gerçekten tork süper oldu düşük devirler vede yüksek devirler muhteşem oldu üstelik bendeki alet 99 B kasa GT ,
Muammer bey diğer arkadaşlar gibi inadını yürütmediğin için kutluyorum seni , senin sorunun çözülmüş sayılır o selenoidi ister wd 40 yağla istersen yenisini veya benim gibi çıkmasını temin et ama mutlaka değiştir. Bunları yaptıktan sonra aracını daha çok seveceksin :)