wax ne ıse yarar yardım lutfen

hasancorap

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
slm arkadaslar wax ne ıse yarar pasta cıla yapılmadan wax yapılırmı bırde wax ın boyaya zararı olurmu yardım edersenız sevınırım turtle sısı wax nasıl sızce yardım edersenız sevınırım boyayı soldurur veya zarar verır dıye korkuyorum

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:D Merhaba dostum, WAX ve Cila aynı şey dersek yalan olmaz diye lafa giriyorum. Wax denen şeyi aracını iyice temizleyip uyguladığında çiçekten böcükten kuşların pisliğinden yağmur damlalarından korumuş olursun, benim arabamdaki gibi ufak tefek çizikler varsa arabanda wax uyguladıktan sonra güneş altında o çizikler görünmez hale gelir, boya koruma yapmış olursun ve zararından çok faydası vardır, PASTA(polish) denen uygulama boyaya zarar verir, ki bu bilinçli bir aşındırmadır ve amaç çizik gidermedir. WAX aşındırmayla alakasız olarak sadece ışığı ve yansımayı kullanarak aracın daha koyu ve ıslak görünmesini sağlar, aracın rengi ne kadar koyuysa WAX etkisini o kadar net gösterir. Boyayı soldurmak bir kenara Antilop rengi araçta dehşet bir ıslaklık hissi ve parlaklık verir, araban yeni yıkanmış gibi durur.

hasancorap

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yardımın ıcın tsk kardes peki bu petrollerde kullanılan köpükler leke gıbı gorunum yaparmı wax kullanıldıktan sonra kırlenınce yıkandıgında cogu kısı lekelı lekelı gıbı gorunur dıyor

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
yardımın ıcın tsk kardes peki bu petrollerde kullanılan köpükler leke gıbı gorunum yaparmı wax kullanıldıktan sonra kırlenınce yıkandıgında cogu kısı lekelı lekelı gıbı gorunur dıyor

Ben o köpüklerin faydalı bir şey olduğuna artık inanmıyorum :(. İmkanın varsa aracını kaliteli cilalı şampuanlarla yıkamanı tavsiye ederim, imkanın yoksa yoksa duru su en zararsızı.

opc line

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
wax isi araba komple cila cekildikten sonra yapilmasi gereken bir islemdir cila cekilmemis bir arabaya uygulamak pek dogru bir uygulama olmaz.cila cekilip renk canliligini kazaninca arkasina yapilan wax cesitli leke kir pislik kus pisligi toz toprak vs gibi boyaya etki edecek zararli etkenlerden korudugu gibi cila cekilerek parlamis yüzeyin uzun ömürlü parlakligini korumasi icin uygulanir.yani arac eger sifir degilse önce wax degil, ciladan sonra wax uygulanmasi gerekir

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
parlatma yerine sadece koruma amaçlanıyorsa cila veya pastasız da sürülebilir. Ancak ne kadar "kirli" yüzeye sürülürse ömrü de o kadar azalır. Bu yüzden öncesinde pasta, cila veya hiç olmazsa killeme tavsiye edilir.

SYSOP

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet wax ve cila aynı şey denebilir. Görevleri, amaç ve hizmetleri aynı ürünlerdir isimleri farklı sadece :) Wax ın asıl amacı boya korumadır, doğal balmumu içerir. Yüzeyde katman oluşturarak kirlerin yüzeye yapışmasını zorlaştırırken temizlenmesini kolaylaştırır. Bunun yanında parlaklık, ıslak görüntü, derinlik, hidrofobi(su iticilik) gibi özelliği de vardır. Yalnız piyasada bir sürü cila-wax ürünü var hepsi bu özelliklerin hakkını veremiyor tabi.

Yalnız yeni boyanmış araç yüzeyine en az 60 gün wax uygulanmaması tavsiye edilir, bu sürede boyanın havayla teması kesilip kurumasının engellenmemesi için..

Mert'in dediği gibi üzerinde pasta/polish yazmayan ürünleri rahatlıkla uygulayabilirsiniz, yalnız üründen ürüne kalıcılık, parlaklık, su iticilik gibi farklar doğacaktır. Yani yapı marketlerden alınan ucuz waxlardan çok bişey beklememek, bu konuda isim yapmış markaların ürünlerini kullanmak gerekir. ;)

Petrollerdeki köpüklere gelirsek, cidden içinde ne olduğu belli olmayan (ki çoğu bildiğimiz bulaşık deterjanı kullanıyor) kimyasallar. Çoğu kişi araç yıkama için uygun yeri olmadığı için tercih ediyor ama buralarda kullanılan kimyasallar çoğunlukla araçta boya koruma falan bırakmıyor maalesef..

Mustafa58CD

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bunların yanı sıra arkadaşlar ben aracımı her 2 yıkamada 1 silikonlu cila ile cilalıyorum bazen tamamını bazen ön kısımlarını. Bu yaklaşık 15 günlük bir süreç, yani ayda 2 kez. Boyacı arkadaş bir sorun olmayacağını gayet her zaman parlak olacağını söyledi. Bir sonraki yıkamamda yağlı bir tabaka oluşuyor gibi. Peki 2 yıkamada 1 cilalamak boyaya zarar verir mi parlaklığı son derece göz alıcı oluyor. Hatta yolda birbirlerini dürtükleyip arabayı gösterenlere bile şahit oluyorum :)

aventador

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Açıkçası bende bu konuda bilgi almak istiyorum...