Volant yorumlari

tayfunozkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çeşitli sitelerden derlediğim volant ile ilgili yapılan yorumları sizinle paylaşmak istedim.sizde yorumlara yorum yaparsanız sevinirim.

dizellerin zamanla volanttan gelen gıcırtı sesi normaldir bu volantta dağılma gibi bir tehlike oluşturmaz, yalnız zamanla bu problem volantın balnsında bozulma noktasına kadar gelebilir onuda araç rölantide çalışıken sanki motor tekliyormuş gibi hisse kapılırsın onun sebebi volantın balansının bozulmasıdır bununda tek çözümü volantın set halinde değişimidir

volant motora ilk hareketi veren dişlidir debriyaj volanta bağlıdır şanzıman ise debriyajla bağımlıdır volantı patlatsan bile ki kolay kolay patlamaz yani dağılmaz en kötü debriyajı dağıtır sen volantı değiştireyim desen zaten debriyajla ikisi bir değişir yani özel servisin dediği doğru benim kullandığım bütün dizel araçlarda bu ses vardı volant arızası rolantide debriyaja bastığında tak tak tak diye vuruntu yapar kalkışta ve 1.2.3. viteste aşırı titreme yapar sizden gelen ses volant yaylarından veya debriyaj rulmanından geliyodur bu gayet normaldir size tavsiyem yetkili servisten olabildiğince uzak durun aracınızdan soğumak istemiyorsanınız

volanttan ses geliyordu. çok iyi bir VW tamircim var ona götürdüm sorun değil dedi sesi kesmek için o bölgeye pudra döktü ve ses kesildi

bu sorun tüm dizellerin motorundan çıkan sestir bazen volant ten gelir bazen de debriyaj bilyasıdır rulman yani ama bu ses volantın veya rulmanın arızalandığını göstermez bu sesin aracında bulunmadığını söyleyenler rolantide sessiz şekilde kapı açık dinlesinler tüm dizeller bu sesi yapar yaylı yatak gibi ses tr volant arızası genelde marşa basınca jiiiiit diye kaydırır veya kalkışlarda araba da aşırı titreme yapar bu modellerde oynar volant vardır debriyaj volantla bir değişir fiyatı 1300 tl tutar bence aracınızı sakın yetkili serise götürmeyin adamlar motor takozu kopuk araca bile volant arızası diyor ben ce aracı çok dinlemeyin arabadan soğursunuz

abi senin sorun volant değil bence volant olsa kalkışta vibrasyon aşırı sarsıntı yapar rahat ol volant en fazla yayları biter oda zaten kendini belli eder

debriyaj pedalı bırakılırken baskı üzerindeki yaylar sayesinde balata volan ve baskı arasında sıkışır. ilk temas gerçekleşir tam sıkışma gerçekleşirken balata üzerindeki yaylarda sıkışır ve hareket başlar. Eğer balatan bitikse bu sıkışma gerçekleşmez yani baskı balata sıyırır bunun volanta bir zararı yoktur. Sadece sana zararı vardır hareket edemez olduğun yerde debelenir durursun :D

Yüzeyi bozulmuş balatanın ,volant yüzeyine dengesiz baskı yaptığından ötürü volantımı daha önceki aracımda değiştirmiştim.Araba durduğu yerde sallanıyormu? Önden vik vik vik diye ses geliyormu?Geliyorsa şüphelen derim.

Aracın içersinde ilk çalıştırmada veya stop ederken motor sallanması gibi hissedersen (sağ sola 2-3 cm hareket ediyor gibi)

tıkır tıkır bi ses dimi ? vites boşta rolantide beklerken duyuyosun,debriyaja bastığın an kesliyo dimi ? eğer bu sesse her düz vites arabada olan bişeydir bu...evet biliyorum can sıkıcı bi ses,sanki bişeyler yolunda gitmiyomuş gibi bi hava veriyor insana ama dediğim gibi her arabada zamanla oluşur bu ses

volanda sıkıntı varsa aracın performansı etkilenirmi:
evet etkilenir şöyle açıklayayım volan aynı zamanda enerji depolar. Torkun en belirleyici parametrelerinden de biridir.yani volanda incelme yada daha önceden bir taşlama söz konusu ise araçta titreme çabuk vites isteme torku hissedememe gibi sorunlar oluşabilir benim aracım daha yeni taşlamada yapılmadı ama volan nasıl inceldi derseniz yan sanayi ve sert balatalarda volanda çizilmeler yada aşınmalar oluşturabilir peki bunu nasıl hissedersiniz aracın özellikle düşük devirlerde aşırı cansız olmasına, yokuşlarda gücünün çok ani düşmesine, gaz tepkilerine aşırı reaksiyon vermesine neden olur.bazende rolanti düzensizliklerine neden olabilir sen yinede yetkili bir servise yada iyi bir ustaya gösterdikten sonra olanları bizimle paylaşırsan sevinirim ha bu arada sadece baskı balatanda bitmiş yada bitmek üzere olabilir..yardımcı olmak adına yazdım teşhis değil..