Vibrasyon ses sarsıntı zırıltı sorunsalı...

seyyahfrm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar aracım 2006 model 1.3 CDTI motor 115000 de
Daha önce araç üzerinde yapılan işlemleri fikir verme açısından yazacağım.

1.Z Rot kolları
2.Sol Mafsal
3.Zincir seti
4.Volant baskı balata
5. 4 Adet lastik michelin primacy hp

Yukarıda saydığım parçalar yaklaşık 2 yıl içerisinde peyder pey değiştirilmiştir.

Sorunum ise halen çözülememiştir,Artık araçtan tamamen soğumuş durumdayım satma aşamasına geldim,sürekli bunuda yaptırayım şunuda yaptırayım derken nerdeyse motor kısmında bir çok parçayı değiştirdim,Son olarak kafama takılan nokta Motor kulakları asıl sorun bumudur değişmesi halinde ne derece tatmin eder hiçbir fikrim yok,Şimdi yaşadığım sorunla ilgili belirtileri sizinle paylaşmak istiyorum bunlar motor kulağı veya başka bir parça ile ilgilimidir değilmidir fikirlerinizi bekliyorum.

1.Rolantide titreme-sesli çalışma
2.Kalkışlarda yüksek titreme ve zorultuya benzer bir ses
3.Düşük devirlerde vibrasyon
4.Vites geçişlerinde devirden düşme
5.Örneğin 4.viteste giderken ayağımı gazdan kesince tık diye bir vuruntu yapıyor.
6.Yaklaşık 2.500 devirden sonra araç pek ivmelenmiyor ( Bunun sebebi benim genellikle kısa mesafeli -gidiş 10 dönüş 10 km şeklinde - kullandığımdan kaynaklanıyor olabilir birde soğuk hava dolayısı ile motora çok yüklenmemek adına çok zorlamıyorum.

memoli007

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
anlattığın vibrasyon sesi genellikle Şarj dinamosunun kasağından dolayı olur çok uğraşıolar sonunda bulmuştum o arızayı.
kalkışta tam debriyaj kavrama noktasında vuruntulu gırıltılı bir ses yapar.
4. viteste gazı bıraktığın da gelen tık sesi aks kafalarından gelen bir boşluktur ayrıca hızlı giderkende gaza yüklenince vibrasyon yapar
bilginiz olsun

seyyahfrm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anlattığın vibrasyon sesi genellikle Şarj dinamosunun kasağından dolayı olur çok uğraşıolar sonunda bulmuştum o arızayı.
kalkışta tam debriyaj kavrama noktasında vuruntulu gırıltılı bir ses yapar.
4. viteste gazı bıraktığın da gelen tık sesi aks kafalarından gelen bir boşluktur ayrıca hızlı giderkende gaza yüklenince vibrasyon yapar
bilginiz olsun

Onuda kontrol ettiricem hocam bunun dışında fikir vermesi açısında eklemek istediğim bir şey daha var.Özellikle bu sıralar soğuktan kaynaklı ilk çalıştırmalarda aşırı sesli çalışıyor motor ısınmaya başlayınca ses azalıyor ama yukarıda saydığım rahatsızlıklar gitmiyor.

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Havalar soğukken ilk çalışmada motorun ses yapması normal. Motor yağının akışkanlığı ile alakalı. Motor soğukken daha kıvamlı hale gelen yağ motor ısındıkçe çözülür ve tam yağlama yapmaya başlayınca sesi azaltır.

memoli007

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
soğuk havada motor sesi Tolga bey in de dediği gibi motor yağının vizkositesinden kaynaklı normal bi durumdur.
motor soğukken rolantide en az 5 bar basınç yapıyo yağ pompası yağ soğuk ve yoğun olduğu için.
ısınınca normal değerlere düşer ve rolantide 2.5 3 bar olur ozaman ses falan kalmaz.
tamamen normal bi durum
ama şarj dinamosunun kasnağını her halukarda değiştirin o sizi yolda bırakmadan.

seyyahfrm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevaplarınız için teşekkü rederim öncelikle,

Evet yağ konusu banada mantıklı geldi,bu 2.5 yada 3 bar olup olmadığını nerden görebiliyoruz ? Şarj dinamasonun kasnağını değiştirmem gerektiği kanaatine yukarıdaki rahatsızlık veren seslerden dolayımı vardınız ?

Teşekkürler...

seyyahfrm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu sabah normalden biraz daha uzun yol yaptım bu sürede motor iyice ısındı ve ısınmış olmasına rağmen özellikle dikkatimi çeken şey yaklaşık 2000 devirden sonra titreme bir yana zorultu yada gorultu diye tanımlayabildiğim bir ses beni rahatsız eden düz bir yolda 3.4 yada 5.viteste bu ses çok belli etmiyor kendini ama kısa süreli hızlanmalarda yani gaza biraz yüklenerek 2500 ü geçirme evresinde daha çok belli oluyor ve sanırım buda motorun zorlandığı durumlar oluyor.Şimdi bu bağlamda motor kulaklarının arızalı olduğunu düşünürsek bu zorultuya %100 sebep onlar olabilirmi bilmiyorum..

Dün akşam mahallede eski bir komşuya rastladım baktım ondada astra var essentia 2007 model yaklaşık 130000 kmde onun aracını çalıştırdım evet biraz sesli çalışıyor ama benimki gibi hepten sanki motor teneke bir kutunun içinde çalışıyomuşcasına değil daha tok bir ses var.

seyyahfrm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün usta ile kısa bir teste çıktık motor kulaklarını değiştirmek gerek sonrasında % 70-80 civarında düzelme olur dedi,

İlaveten ilk kez 3-4 viteste araba devirlendikten sonra arabayı boşa atıp bıraktım dışarıdaki seslerin dışında ( Trafik,Asfalt) hiç ses duymadım taki tekrar vitese takıp gaz verinceye kadar horuldayan bir motorla yola devam...Bu noktada aklına motor kulağı dışında bişey gelen varmı acaba ?
Motor kulakları için orjinal olarak ortalama verilen fiyatlar 160 lira civarı,Daha uyguna alabileceğim bir yer varmı bildiğiniz,

VHP

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yılmaz bey gecenlerde bı ford yetkılı servısınde motor bölumundekı arkadasımı zıyarete gıttım ve yanında beklerken bı dızel focus geldı aynı sızın söyledıklerınız gıbı sıkayetlerı vardı arac sahıbının. arkadas ben ve arac sahıbı aracla turlamaya cıktık ve motor ustası olan arkadasım bu motorun baya sorunlu oldugunu hatta bıraz zorlarsak motorun patlama ıhtımalının oldugunu söyledı arac sahıbıde ne olursa olsun sorumluluk bende dene bakalım dedı arkadasa adam doktor para cok tabı :D:D ve arkadas aracı bıraz zorladı ve dedıgı gıbı motoru servıse 1 km flan kala patlattı ve aracı servıse gerı göturdugumuzdekı manzara komple dagılmıs bı motor bence guzel bı ustaya gıdın ııce baktırın ( ben motordan anlamam sadece benzer sorunları yasadıgınız ıcın paylastım )

Son düzenleme: