vectra rolantide vuruntu

bi efsane

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Slm..aracım vectra 2001..rölantide motor sicakken vuruntu oluyor..direksiyondan ve gaz pedalindan hissediliyor..titreme şeklinde de tarif edebiliriz..motor yeni yapıldı..lpg ayarını iyi yapmamislardı ayardan bir hafta sonra arıza ışığı yakmıştı..cihaza bağladık fakir karışım arıza gösterdi..hatayı slldirdim ve 250 km dir benzinde biniyorum..ama bu titreme vuruntu hala devam ediyor..çekiş düşük gibi sanki..araba bide çok bağırıyor.Motor yeni yapıldı..Bujiler yeni*Hava filtresi yeniOksijen sensör öndeki yeni orjinal bosh*Baskı balta tiger seti yeni..İki sene önce ateşleme bobinini degistirmistim delphi markaydı..acaba bobin mi bozuldu tekrar..yada benzin filtresi degistirmedim lpg takıldıktan sonra..2.5 sene oldu lpg takılalı.Bilgisi veya bu konuda tecrübesi olan varmı ..

turanyuzbasi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motoru yapan ustaya aracınızı tekrar götürün,iyice baksınlar.Tamirattan kaynaklanan bir hata olabilir.İlla bobinden derlerse bobine baktırın,olmadı değiştirin.Ama bence bobinden kaynaklı değil,ustalık hatası.
Ayrıca yeni yaptırılmış bir motora ustalar bir süre (rodaj süresi) benzinle binilmesini tavsiye ederler,yani en az 1000-2000 km.Size bunu söylemedi mi ustanız?
Bu motorun alışması için elzemdir diye biliyorum.

bi efsane

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zaten en az 2000 km benzinde binden ve devirli kullandým
Sonrasýnda tüp ayarý için gittim usta yapamadý otomatik kalibrasyon yaptý ama geçiþlerde farkedilir bir tekmeme vardý neredeyse stop edecek gibi oluyordu o þekilde 1 hafta bindim sonra arýza ýþýðý yaktý cihaza baðladýlar fakir karýþým gösteriyor.. Sildik arızayı.. 250 km dir benzinde biniyorum arıza ışığı yakmiyor ama rölanti düzgün değil .

Son düzenleme:

turanyuzbasi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motor ilk yapıldığında yani 2000 km benzinle kullandığınızda bu sorun oluyor muydu?Vuruntu,rolantide dalgalanma falan?

turanyuzbasi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O zaman önce lpg enjektörlerinizi kontrol ettirin,herhangi bir sorun var mı bakılsın,onda sorun yoksa lpg filtresini değiştirin,bir süre sonra tıkanma olup sıkıntı yaratabiliyor.Bunlar fakir karışıma sebep olur.Sonra sırasıyla bujilere ve ateşleme bobinine bir baktırın.Eğer ateşlemeden kaynaklanan bir sorunsa bunlardan birinde sıkıntı çıkar.

Bu arada aracınızda hangi marka lpg takılı,ne kadar oldu taktıralı?

bi efsane

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tomesetto ıtalyan marka..lpg filtresi yeni değiştirdim..enjektörü kendim söküp vd40 la temzilemistim..
Üstelik bunlardan olsa dahi benzinde şu ana kadar duzelmezmiydi..lpg takıları 2.5 yıl oldu

turanyuzbasi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lpg'deki arızanızın sebebi enjektörden kaynaklı olabilir,wd-40 ile temizlemede tam sonuç alamazsınız,çünkü eğer enjektörler tıkanmışsa,işlevini yitirmişse kurtarılması pek mümkün olmuyor.Bundan kaynaklı olarak fakir karışım sebebiyle aracınızın bujileri,bağlantı kabloları ve de ateşleme bobini zarar görmüş olabilir.Ateşleme bobinine yönelin,bujilerde yağlanma veya kömürleme var mı ona baktırın.Gerekirse değiştirin.Bence ilk önce bujileri değiştirip bir deneyin,orijinal GM bujileri kullanın,daha az masraflı olur,düzelme varsa zaten sıkıntı gitmiş olur.
Bundan sonuç alamazsanız ateşleme bobinini değiştirin,orijinal parça kullanın.
Lpg enjektörlerinizi yine kontrol ettirin,bence enjektörler tıkalı,diğer ekipmanlar da buna bağlı bozulmuş olabilir.

bi efsane

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim bujileri gm marka yeni değiştirdim dediğiniz gibi bobin kalıyor geriye

naci üzer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ateşlemeden kaynaklanan sorundur motorun yeni yapıldığını söylüyorsunuz, usta bi işlemden kaynaklanan durumu fark edememiş olabilir, hatta krank mili ilgili bir durumda olabilir arkadaşım arızanızın tez zamanda giderilmesi dileğiyle saygılar..