Vectra C direksiyon kontrol tuşları

mustafa_ksu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 2005 Vectra C aracımın direksiyon kumandaları sağlıklı çalışmıyor. Yol bilgisayarına bastığımda Cd den radyo ya geçiyor, bi sonraki şarkıya geçmek istediğimde sıklıkla bi önceki şarkıya geçiyor...:( gibi

Direksiyondaki bu tuşları kırmadan dökmeden nasıl sökeceğimi bilmiyorum. Tuşları temizlemek istiyorumda bana bu konuda yardımcı olabilecek bi arkadaşım varmıdır acaba?:confused:

Direksiyon aşağıdaki resimle aynıdır..

vectradireksiyon.jpg

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
onlar zaten takmalı çıkmalı olması lazım ebayda çok satılıyor o tuş takımları bazen bende de oluyor müzik dinlerken yol bilgisayarına geçmek için tıklıyorum cd nin içindeki ikinci albüme geçiyor falan..

mustafa_ksu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
onlar zaten takmalı çıkmalı olması lazım ebayda çok satılıyor o tuş takımları bazen bende de oluyor müzik dinlerken yol bilgisayarına geçmek için tıklıyorum cd nin içindeki ikinci albüme geçiyor falan..

Ben biraz önce çıkartmak için yanlardan baya zorladım ama yerinden oynamıyor bile. Acaba önce Airbag kapağını çıkartmam mı gerek ?

GALERİCİ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
airbag kapagını cıkartman lazım

dtvolkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
airbag değil direksiyonun arkasında tam aynı yerde bir delik var ordan tork anahtat sokup vidayı gevşetçen. o zaman iş sadece tırnaklara kalıyor çektinmide çıkıyor

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Eger bunlara ragmen yapamazsan elimde koyu gri renkli az kullanilmis opc logolu full set direksiyon kontrol dugme seti var. Ozelden yazarsin. Gecmis olsun...

hakia

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Direksiyon altinda, birer vida var, bunu sokmeye yarayan,
ben bunun icin, praktikerden 3.5 liraya bir tornavia aldim. (alyan gibi birseydi)

soktukten sonra ise, dugmelere tek tek bastigimda, gordumki, birgariplik var. bir butonun altinda, iki farkli noktaya baski vardi . (kisa devre etmesi icin.)
onlardan birer tanesinin ustune, kagitmendil koydum, simdi super calisir duruma geldi.

daha detaylı isterseniz anlatabilirm.

mustafa_ksu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Direksiyon altinda, birer vida var, bunu sokmeye yarayan,
ben bunun icin, praktikerden 3.5 liraya bir tornavia aldim. (alyan gibi birseydi)

soktukten sonra ise, dugmelere tek tek bastigimda, gordumki, birgariplik var. bir butonun altinda, iki farkli noktaya baski vardi . (kisa devre etmesi icin.)
onlardan birer tanesinin ustune, kagitmendil koydum, simdi super calisir duruma geldi.

daha detaylı isterseniz anlatabilirm.

Arkadaşlar cevaplarınız için hepinizi Teşekkür ederim.

Eğer daha detaylı anlatma şansınız varsa çok memnun olurum.

hakia

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdi oncelikle,

Direksoyonun altinda, tam kumanda dugmelerinin oldugu yerde, bir vida var. oncelikle o vidayi sokeceksiniz. (yıldız tornavida degil, alyan gibi bir tornavida olacak, alyan genisligi, 7yada 8 gibi birseydi.

Daha sonra, duz bir tornavida ile, dugmelerin oldugu yerden, hafifce kastırarak, genişleterek, dugmelerin bulundugu yeri sokuyouruz.

Soktugumuz yer, bir soket ile baglaniyor. bu soketi'de daha sonra sokecegiz.

simdi tuslarin altinda elektronik devre uzerinde denemeler yapacagiz.

herbir tus, iki farklı noktaya basinc yapiyor. Tam hatirlamiyorum ama asagidaki gibi diyebilirliz.

X K
/ \ / \
Y Z-Z L

Simdi, X ve K bizim yukardaki tuslarimiz olsun. Y,Z ve L'de elektronik kart uzerindeki yuvarlar olsun. (Burdaki 2 tane Z olmasinin nedeni, yanyana bir birine bagli ayni nokta oldugu icin.

Simdi, x Tusunu, Y ve Z noktalarına baskı yapmasini saglayin, bunlardan bir tanesi, bizmi istegimizi yerine getiriyor, digeri, tam olarak yapmiyor. Diyelim ki, Y kismina baski yapan kisim, isimizi goruyorsa, Z kismina baski yapan kısmın uzerine bir kagit mendil koyabiliriz. Diger tuslar icinde ayni seyi de yapabiliriz. Burdaki yapi niye bu sekilde tam bilmiyorum, elektronikciler belki bilir ama, ben bu zekilde yapince, Yol bilgisayari kismindaki tuslari cok rahat kullanabiliyorum.

Anlasilmayan kisimlar olursa, biraz daha netlestirmeye calisabilrim.