Vectra C de soğutma sistemindeki sorunlarım

mmmddd66

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle merhabalar. Aracım 2004 model Vectra C. Sorunum şu şekilde; geçen sene radyatör su kaçırmaya başladı. Ne zaman kaçıracağı belli olmuyor 1 hafta kaçak var 1 hafta yok. Sonrasında radyatör tıkayıcı ile sorunu 6-7 ay giderdim. 2 hafta önce tekrar akıtmaya başladı ve bende radyatörü değiştireyim dedim değiştirdim. Biraz uzun yol yaptım bu seferde termostat üzerindeki siyah plastik parça var onun bağlantı noktasında sızıntı yaptı su. Anladım ki motor soğutma suyunda basıncı dışarı atmıyor ve bir yerden patlak veriyor. Bunun üzerine yedek su deposunu kapağını Febi marka kapakla değiştirdim. Termostat üzerindeki sızıntı geçti. Bugün sıcaklık 90 dereceye gelene kadar deneme amacıyla biraz dolaştım arabayı park ettim 3 saat sonra kontrol edeyim dedim yedek su deposundaki su normalin 2-3 cm üzerinde duruyor. Termostata bağlı büyük hortuma baktım vakum etkisiyle büzülmüş. Neyse genleşme kabın kapağını açtım su normale indi vakum etkisi yok oldu. Yine deneme yaptım bekledim bu sefer bir sıkıntı olmadı.
1. Bu vakum etkisii neden olabilir.
2. özellikle su sızıntısı olurken p1483 hatası(3 kademe fan hatası) veriyor. Birde Araba viteste 2-3 kmlik rampa aşağı indikten sonrada veriyor. Bu konularda yardımcı olacak arkadaşlar var mı? Şimdiden teşekkürler.