Vectra B P340 Arızası

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
Merhaba;

İki gündür aracımda arıza ışığı yanıyor. Haftaiçi olduğu için fazla araç kullanma şansım olmadı. Şehir içinde kısa süreli kullandım hiç bir farklı bir durumla karşılaşmadım. Yüksek devirlere çıkmadım. Akşam kodu okuduğumda P0340 yazıyordu. Sitede ekzantirik devir sensörü yazıyor. Sanırım sensöre gelen verilerde bir sorun var yada sensorde arıza var. Haftasonu öncelikle temizlemeyi düşünüyorum. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim?

Birde şöyle bir durum oldu, pazar günü otobanda giderken 4.viteste 6000devirde yaklaşık 160-170 kmh ile 5.e atarken sanki bi ara kesildi araç duraksadı, kesiciye girmiş gibi ama daha farklı sonra 5.vitese attım devam ettim. Ama onun dışında anormal bir durumla karşılaşmadım. Normalde 6500-7000e doğru kesiciye giriyor. İlk önce yakıttan olabileceğini düşündüm. Herhangi bir arıza ışığı falan da yanmadı. Ondan sonra şehir içine girdim bi kaç dur kalktan sonra böyle birşey oldu.

Araç : 1998 Vectra B GT, 240.000km de, X20XEV kodlu ve F19 şanjımanlı. Atiker sıralı sistem LPG Mevcut.

Son düzenleme:

muratezcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikli olarak ekzantrik sensörünü temizleyin. Oksitlenme olabilir. Ecotec yazısının olduğu kapağı çıkarttıktan sonra sol tarafta bulunan sönsörü ve kablosunu sökün. uçlarındaki oksitlenmeyi var ise ince tornavida yardımıyla sıyırarak temizleyin. Temizlikten sonra da 4500 devirden sonra kesmeye ve arıza lambası yanmaya devam ederse sensörün değişim vakti gelmiştir.

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
haftasonu kolları sıvadım, sensörü temizlemek için. çıkarması kolay sanıyordum. bi baktım gözüm yemedi :D soketini falan temizledim ama yok düzelmedi. sonra servise gittim. tech2 dende kontrol ettiler tekrar ekzantirik devir sensöründe arıza var dedi :) değiştirdiler. siemens varmış üzerinde yine aynısını taktık. test sürüşüne çıktık servisteki usta ile. araç canavar gibi oldu. eski sağlığına kavuştu:) biraz kesici showu yaptım ustaya. ilk başta "bu araçlar çok masraflı ya" diyen usta, "hakkını veriyor yaa" dedi :D bakalım şimdilik sorun yok. umarım çıkmazda..