Vectra B ilk marş - benzin basıncı sorunu

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhabalar, 97 model Vectra B CD LPG (Voltran) aracım var.

Aracımı ilk aldığımda tek marşta çalıştıramıyordum, en az 3. marşta çalışıyordu. Söylemiş olayım, aracı aldığım kişi bana benzin deposunu çeyreğin altında tutmamamı tavsiye etmişti, herhalde bununla alakalı bir durum olsa gerek.

Daha sonra aracı ustaya götürdüm, benzin pompasını değiştirdik. Sonuç yine aynı, araç yeni durdurduğumda marşa basarsam çalışıyor ama bekledikten sonra beni en az 3. marşa kadar yoruyordu.

Ustam kontağı açtığımda benzin ışığının yandığını ve benzin ibresinin doluluk oranı kadar yükseldiğine dikkat çekti, ayrıca kontağı çevirince benzin pompasının çalışma sesi geliyordu. Bana kontağı çevirip bu ışığın sönmesini beklememi, söndükten sonra marşa basmamı ve aracı durdurmadan 100m önce benzine geçirmemi tavsiye etti.

Tavsiyelerine uyuyorum, gerçekten de aracı tek marşta çalıştırabiliyorum. Bu ilk aracım olduğundan mıdır bilmiyorum ama bu bir sorun olsa gerek, başkaları kendilerini koltuğa atar atmaz marşa basıp aracını çalıştırıyorken.

Ek olarak araç ilk çalıştığında rölantisi 1in üzerinde oluyor ve motor fazla ses çıkarıyor, birazcık dizel motorları andırıyor. Hafif gaz verip devri yükseltiyorum, gazı bıraktıktan sonra rölanti normale 1in biraz altına düşüyor ve motorun sesi de normalleşiyor. Açıkçası bu durumdan rahatsızım.

Sizce aracımın sorunu nedir, büyük bir sorun mudur? Teşhis için daha fazla ayrıntı isterseniz elimden geldiğince verebilirim. Teşekkürler.

Edit: Depoyu çeyreğin altında tutmamamı usta da tavsiye etti.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Şunu deneyin,

Aracı akşam park edip stop ettikten sonra LPG enjektörlerine giden hortumlardan birini sökün, hortumların içinde kalan LPG gitsin. Sonra geri takın. Sonra sabah veya işte 1-2 saat sonra marş basmayı deneyin bakalım sorun düzelecek mi.

eğer düzelir ise enjektörlerinizde problem var ve manifolda gaz sızdırıyorlar demektir, söküp temizlettirin veya değiştirin.

LPG ne zaman takıldı araca?

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Söylediğinizi deneyeceğim, LPG 8 yıllık ve Voltran marka.

tedirgin_08

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abicim ilk olarak şunu söyliyim benim 98 gls vardı ondada aynı senin dediğin gibi ilk çalışmada devir yüksek.. sonra azcık gaza basınca iniyordu.. bu normal bişey
ikinci olarak şu... benim de aracım belli bi sonra iki,, üç marşta çalışmaya başlamıştı.. nedenini araştırmadım ustam dediki kontağı cevirmeden önce gaz pedaline azcık değdir sonra çalıştır hemen alır dedi bende öyle yapmıştım.. ama merak ettim eğer sorunu tam çözep paylaşırsan sevinirim...

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Voltran'ın enjektörleri farklı ve pek de bulunamayan şeylermiş biraz önce baktım. Ama 8 yıllık ise büyük ihtimalle ömürlerini doldurmışlardır.

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
alperuzi, sizce söktürmek yerine benzin katkısı koymak bu sorunu (eğer tahmin ettiğiniz sorunsa) çözer mi?

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 17:59 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 17:57 ----------

yanlış anlamışım lpg enjektörlerini kastetmişsiniz :) evet haklısınız miladını doldurdu sayılır sadece tankı değiştirmeyi düşünüyordum ama galiba komple değişecek :)

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 18:05 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 17:59 ----------

üst üste yazmış oldum ama :)

bakalım bir süre kullanılmamış lpg zaten, ben bir bahaneyle götüreyim LPGciye bakalım neler diyecekler. Sanırım şaşmazda voltran ile ilgilenen bir lpgci olacaktı, ona giderim muhtemelen.

son bir sorum daha olacak; aracımın egzozu patlak o yüzden ses yapıyor. Manifolda gaz sızma durumu bu sese bir şekilde sebep olabilir mi?

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
son bir sorum daha olacak; aracımın egzozu patlak o yüzden ses yapıyor. Manifolda gaz sızma durumu bu sese bir şekilde sebep olabilir mi?

Hayır.

Enjektör tam kapanmıyor ise yakıt tüketimi de artar ayrıca zaman içinde kalibrasyonu da bozulur.

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkür ederim, gelişmeleri yazacağım, haydi hayırlısı.

muratezcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG Enjektör tespiti doğru. Voltran enjektörler aracı kapattıktan sonra manifolda gaz kaçırdıklarından bu sorunlar baş gösteriyor.
Tavsiyem o sistem ekmeğini çoktan yemiş. Bütçenize göre uygun yeni bir LPG kiti taktırarak sorunlardan daimi kurtulun.

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pekala yapacağım iş şu: enjektörleri temizletip-değiştiriyorum hangisiyse. Bu idare ederken birkaç ay paramı biriktiriyorum ve lpg kitimi yeniliyorum, plan bu :rulet2:

peki aracımın modeline en uygun en kabul görmüş marka hangisidir? yaptıracaksak tam yaptıralım.