vectra B CAM AYARI nasıl yapılır yardım.

sesa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Merhaba. 98 model vectra B CD araç aldık.Aracı aldığımda sağ ön kapı kapanırken bir ses geliyordu.Ya hoporlör yada cam motoru diye süphe ettim. Zaten sağ cam çalışmıyordu. Hem merak hem tamir edebilme hevesi ile Döşemeyi bi güzel titizlikle söktüm.Sökerken bir ara terlemedim değil terledim :) (Hopörlörün patlak olduğunu gördüm onu öncelikle çıkardım,yenileyeceğim) Neyse cam motorunun perçinlerinin yerinden koptuğunu motorun boşa düştüğünü ve ses yaptığını gördüm. Motorun nerden çıktığını keşvettikten sonra perçin yerine vida kullandım. (birdaha perçinler kopmasın diye) Birde cam motorunun makasa benzer X şeklindeki kollarını camın altındaki kızaklı yollarına taktım.Ve çalıştırdım.
SORUN ŞU: CAMIN ÖNCE ÖN TARAFI İNİYOR SONRA ARKA TARAFI. CAM KAPANIRKENDE FİTİLLERDEN DIŞARI ÇIKIP AYNI ŞEKİLDE KAPANIYOR :( BU CAM AYARI NASIL YAPILIR BİLEN VERSA YARDIMCI OLURSA SEVİNİRİM.

Not: ( cam motorunun X şeklindeki kolunun sağ alt tarafından (vida ile fabrikasyon sabit olan kısmından) ayar yapmayı denedim olmuyor, zaten vida yerinin az bir opsiyonel bırakmışlar)

S

Sertan_c

Bilgi Girilmemiş
bence ayar yaparken x şeklindeki taşıyıcı hareketli parçanın arka tarafındaki ayar vidası yerinden çıkmış... tekrar söküp kontrol etmelisin, döşemeyi toplamadan düzgün çalıştığını gör öyle topla ki tekrar iş çıkmasın... cam kanaldan kurtuluyor yani... kaldırırkende sabit olmadığı için fitilden çıkar...

berkay1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bunun kesin ve tek çözümü; zamanla fitildeki kaymayı sağlayan kadifeler eskidiği için cam sıkarak kalkmaya çalışıyor ve zayıf olan kolları ya büküyor yada fiberlerden çıkıyor, ayar veriyorsunuz iki gün sonra tekrar aynı. Çözüme gelince, cam fitillerinin değişimi çözümdür, yada aynanın ordan kapı içine giren kısmı kestirip kolaylıkla bulunabilecek renault kapı fitilini takmak ve kollara demir kaynattırıp güçlendirmektir. Bendede aynı sorun vardı bu şekilde hallettim ve şu an hiç bir sorun yok.

life2323

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çözümü burada mutlaka oku bu cam yüzünden 4 ay uğraştım uygula sağlam olur arkadaşlar

slm kardeşim benimde 97 vectra b var benim ön iki camdada aynı sorun vardı camlar açılıp kapanırken fitil dışına çıkıyordu açılırkende camın bir ucu aşağı diğer ucu dışarıda kalıyodu.bu sorun cama bağlı olan cam kızağının eğriliğinden kaynaklanıyor.bütün kaportacıları dolaştım camın değişmesi gerekitğini söylediler camın bir tanesi serviste 165 tl ben yapmadım sonra camcı arkadaşıma gitttim.camı söktü cama sabit olan kızağı söküp temizledi ve cam kızağının eğik olan yerlerini düzeltip orjinalı gibi monte etti cama.Sonra bi kaportacı arkadaşım camı x olan yere sağlam bi şekilde taktı.cam sorunum ortadan kalktı maliyeti 25 tl olsun.yaptıktan sonra tek yapacağınız camı fazla açıp kapamamak.birde arabayken cam açıksa camları yavaşça kapatın.camlar anahtarla otomatik kapnırsa cam motor hızı yüksek olduğundan cam hızlı bir şekilde çarpıyor ve yine bozuluyor.dikkatli bir şekilde araçtan inmeden önce kapatınız.saygılarımla

berkay1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
slm kardeşim benimde 97 vectra b var benim ön iki camdada aynı sorun vardı camlar açılıp kapanırken fitil dışına çıkıyordu açılırkende camın bir ucu aşağı diğer ucu dışarıda kalıyodu.bu sorun cama bağlı olan cam kızağının eğriliğinden kaynaklanıyor.bütün kaportacıları dolaştım camın değişmesi gerekitğini söylediler camın bir tanesi serviste 165 tl ben yapmadım sonra camcı arkadaşıma gitttim.camı söktü cama sabit olan kızağı söküp temizledi ve cam kızağının eğik olan yerlerini düzeltip orjinalı gibi monte etti cama.Sonra bi kaportacı arkadaşım camı x olan yere sağlam bi şekilde taktı.cam sorunum ortadan kalktı maliyeti 25 tl olsun.yaptıktan sonra tek yapacağınız camı fazla açıp kapamamak.birde arabayken cam açıksa camları yavaşça kapatın.camlar anahtarla otomatik kapnırsa cam motor hızı yüksek olduğundan cam hızlı bir şekilde çarpıyor ve yine bozuluyor.dikkatli bir şekilde araçtan inmeden önce kapatınız.saygılarımla

Güzel tavsiyeler; ama yeterli değil, çünki çözümdede yeterli olmadığını anlatıyorsunuz zaten. Ben bu kolların düzeltilmesinin haricinde kuvvetlendirilmesinden bahsediyorum. Cam kriko kollarını düzelten kişi buralara ayrıca demir parça kaynatıyorki çok sağlam oluyor, yani camı yavaş kapat kriko kolları tekrar eğilsin v.s bunların tümü ortadan kalkıyor. Bu ayar yüzünden bir defa cam kırdım belki 10 defa kapı yüzü söküldü. Bunlarıda yaptırdıktan sonra, yaklaşık 1 yıl oldu hiç bir problem çıkmadı.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Güzel tavsiyeler; ama yeterli değil, çünki çözümdede yeterli olmadığını anlatıyorsunuz zaten. Ben bu kolların düzeltilmesinin haricinde kuvvetlendirilmesinden bahsediyorum. Cam kriko kollarını düzelten kişi buralara ayrıca demir parça kaynatıyorki çok sağlam oluyor, yani camı yavaş kapat kriko kolları tekrar eğilsin v.s bunların tümü ortadan kalkıyor. Bu ayar yüzünden bir defa cam kırdım belki 10 defa kapı yüzü söküldü. Bunlarıda yaptırdıktan sonra, yaklaşık 1 yıl oldu hiç bir problem çıkmadı.

+1907 en saglami budur, metal parca kaynatin basiniz agrimasin benim arkadasta aynisi yapti caresi bu katiliyorum oda ayni 1 seneyi gecti problemsiz kullaniyor camlarini

ugurdalkiran

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bendede aynı sorun vardı cam fitillerini değiştirince otomatik olarak kendisi düzeliyor :D

cedoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cam fitili evet bendede sorun aynıydı değiştirmedim ama servis kesinlikle cam fitili dedi.

formul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vectralarda klasik bir sorun.Benim Tavsiyem fitilleri WD-40 yağ ile temizlemek.Eğer cam krikosunda problem varsa zaten oto kilitçiye gitmenizi tavsiye ederim.Cam kaldırma içerisinde koruyucu bir sistem olduğu içi cam motorları zorlanmayı gördüğü andan motor geri hareket eder. Böylelikle cama veya insanlara zarar vermez

arshop

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
makasın vıdası kapının arasında kapıdakı dılın orda bakınca gorun sıcan dışli bir vida var ve kapının dılıne yakın ortada bır vıda onları gevset camı terazıle skastıkca camı sıkacak ordan sonra oktır camı zaten az ındıurınce elınle ılerı gerı yap oynamayavkkı sak dıye kapasın