VECTRA 2.5 SPORT LPG yakıt tüketimim fazla

tit_mkgamer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar aracımı ilk defa 1000 km uzun yolda deneme fırsatım oldu Lpg tankımı tam doldurdugumda Ortalam 105 Tl Doluyor Uzun Yolda Klima Açık 5 kişi Artı Bagajla Birlikte 520km Yol Yaptım

66ercan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim cdx şehir içinde 17-18 lt lpg tüketiyor uzun yolda 90 -100 km hızla 6.5-7.5lt yakıyor. şehir içi bana gayet normal geliyor.

tit_mkgamer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim cdx şehir içinde 17-18 lt lpg tüketiyor uzun yolda 90 -100 km hızla 6.5-7.5lt yakıyor. şehir içi bana gayet normal geliyor.

senın arac 17-18 litre tüketiyosa 2.30 eskde litresi ne yapar 40 kr yapar ben hiç konuşmayayım ozaman :)

calmy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.kampkeyfi.com
Büyük motor çok yakar mantığı tam olarak doğru değildir. Şehir içi için fazla yakması normaldir ama şehir dışı uzun yolda veriler tamamen tersine döner. 6 silindirli 2,5 motor ürettiği tork sayesinde düşük devirde daha yüksek hızlara ulaşır zira dişli oranları buna göre ayarlanmıştır. 90 sabitle gitmeye çalışırsanız 2,5 lt motorla 1,6 lt 4 silindirin yakıtında fark olmaz hatta şöför faktörü 6 silindirliyi avantajlı duruma bile getirebilir, ama 170 - 180 hızlara çıkıldığında küçük bir motor yüksek devirden ötürü büyük motora göre fazla yakıt tüketimine sebep olabilir.

tit_mkgamer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim aracım esk trafiğinde şehir içi 16 litre yani ortalama 35 kurus yakıyor agresif normal karışık ama şahir dışı 50 litre ile tam 500 km yol yapıyorum klıma açık :)

cdx96

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aldığımda buji ve buji kabloları değiştirdim.Tech 2 arıza cihazına bağlattım lambda ve o2 sensörü arızaları veriyor sorun olamayacağını söylediler..Fakat benzinde iken arıza lambası yakmıyor.

sorunu kendiniz yazmışsınız zaten lambda sensörü fazla etki etmez ama oksijen sensörü benzine direk etki eder. çekişi bile değişir.değiştirin farki görün.

6 sene 2,5 vectraya bindim. ne şehir içinde ne uzun yolda yakıtı hiç üzmedi. benim arabam manueldi. arabayı dinlerseniz yerine ve devrine göre vites değiştirip gaz verirseniz şehir içinde 9-9,5lt yakarsınız. aynı dönemde 2,0 gls aracımızda vardı aynı yolda oda 9-9,5lt yakardı 2,5'de. uzun yolda 2,5 7-7,5lt kadar düşerdi 2,0 8lt anca görürdü.

şuanda astra f gsi kullanıyorum benzinde ş.içinde son zamlardan sonra 340-350kr yakıyor. benzin 3,80tl iken istanbuldan 80tl ye geldim hemde 140-150 ile.hafta içi eşimin palio 1,2 speedgearını kullanıyorum benzinde 440kr tüpte 250kr yakıyor.

2,5 manuel vectrada şehir içinde 12-13lt yakanların ya motorlarında sorun var yada her işıkta gazı paspasa yaslıyorlar. ben motorun torkundan ötürü şehir içinde nerdeyse 2.vitese düşmeden dolasıyordum ve devirde çoğunlukla 2500-3000 geçmiyordu. kırmızıda kalkıp yol müsaitse 100-150mt içinde 5. vitese rahatça alıp ekonomi yapabiliyordum.

birde bu araçlarda şöyle bir durum vardır. ekonomi yapmak için yokuş aşağı yada düz yolda araç hızlanınca vitesi boşa almayın araç viteste kalsın ama gazı kesin. böyle yapınca sistem benzini keser motor kendi ataleti ile çalışır. zaten yol bilg. anlık tüketimi 0 yazar. ama boşa alırsanız araç stop etmesin diye belli bir miktar benzin gönderir. kırmızıya yaklaşırkende yada duracağınız zamanda mümkün mertebe vites ufaltarak ama motoru çokta kompresyona düşürmeden zorlamadan yavaşlayıp frene basın ve durun. hemde balataların ömrü uzamış olur.
otomatik içinde aynısı söz konusu onun yaktığıda manuele göre 1,5-2lt fazla olmalı. uzun yolda ise 0,5lt fark ediyor.