Vay arkadaş gene mi conta gitti?

Poem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 300 km önce conta yaktım Vectra b 1997 model araçta. Ecikti cücüktü 1400 tl para verdim. Şimdilerde yeniden ışıklarda beklerken yada rölantide iken stop etme var (motor soğukken stop etme ve tekleme hiç yok 50-60 gösterdiğinde hararet şikayetlerim başlıyor.) tekleme var, kalkışlarda gazı oynayarak kaldırıyorum arabayı yerinden, rölantide iken gaza dokununca devir saati düşüyor sıfıra yakın oluyor çoğu zaman. Ustanın birine götürdüm yol üstü diye kolaydan olsun diye, bu şikayetleri sıraladım kürdan uzunluğunda bir tel ile boğaz kelebeğinden bir delik bulup soktu bişeyler yaptı, sabah ilk çalıştırdığında eksozdan beyaz duman atıyorsa gel birdaha konuşalım dedi. Aracın gaz yemesi falan düzeldi 2 km sonra eve geldim parkettim, ertesi gün sabah çalıştırdım ve evet eksozdan beyaz duman duman çıkıyor. Ustaya gittim abi conta yanmış galiba dedi. Bu şikayetleri yaşayıp çözümü; bobinde buji veya kablolarında, kelebek boğaz temizliğinde yahut conta yakma harici bir arızanın tespiti ile bulan var mı arkadaşlar? Motoru yapan yere gittiğimde muhtemelen kendi kabahatleri ise ücretsiz yapacaklardır ama bakarsın bizden değil derler. Moral sıfır arkadaşlar parasından değil arabadan soğumak kötü. Ne dersiniz bu arıza için tecrübeleriniz neler?

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dandik conta takmış olabilirler bazen çok kısa km bazen de anında su koyverir...

yağ su karıştırma eksiltme varmı ?

Poem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir hafta once yoktu. Bugun oglen yagina bir daha bakacam. Acaba mecburiyetten biniyoruz mevcut arizayi buyuturmuyuz. Ayrica bir arkadasim dediki 5 tl lik bir sivi varmis contayi onaran onu tavsiye etti. Eger ilk conta yakmada tamirati yapan yer yenilenen bu arizaya kullanici hatasi falan derse bu siviyi deneyecem başka yolu yok.

Son düzenleme:

Mst

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tekrar yandı ise şayet, silindir kapağın yüzeyinde hata vardır, yada kapakta çatlakda olabilir.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Conta eğer tam düzgün yapılmadı ise tekrar kaçırır...başıma ilk yaptığımda geldi 100km sonra tekrar sökmek zorunda kaldım bu olay 1988 lerde geldi...
beyaz duman bu havalarda çıkması normal sen suya bak eksiliyormu? su eksilmiyor yağda su yoksa (kakao şeklinde) veya suda yağ yoksa sorun conta değil...o deliği tel sokmakla olmaz o boğazı tamamen sökecek temizleyecek o deliği ve giren hortumları temizleyecek karter havalandırma borusundan tut üst kapağa giren hortumlar temizlenecek rolantiye bakılacak temizlenecek olmadı yenisi ile değişecek..

Poem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anladım Selim bey. Hava karardıktan sonra eve dönebildim o yüzden sabaha erteledim yağ ve su kontrolunü. Sonuçları da hemen yazıcam. İnşallah conta da bir şey yoktur ve boğaz kelebek temizliği ile kurtarırız. Ha ne öğrendim ; demek bu belirtiler boğaz kelebek kirliliği ile de ortaya çıkabiliyor.

Poem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motoru calistirmadan once kontrol ettim az once. Sogutma suyunda eksilme yok, motor yaginda da kopurmede yok renk degistirmede yok. Normal gorunuyor. Forum ustalarimiz ve arkadaslar fikriniz nedir bu konuda. Conta saglam mi simdi?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
su eksilme yok yağda değişme yok yağ kapağını açınca çamur kakao gibi balçık yoksa
motor sıcak iken duman çıkmıyorsa egzosdan sorun yok...
yukarıda dediklerimi yap
karterden üst eco tech yazan kapağa giden hortum o kapaktan boğaza giden hortumlar boğaz kelebeği kelebek altı giren hortum....
ACfErffB4WJxAAAAAElFTkSuQmCC

boğaz altı o ince delik
1yqYmhFRyrEjhZIhpEsY5jVRQpw3ki5E0gmSKURM06u5AjkQoUGqVOq1yyV6tRgholqAPVJp3eajLaLRY+m8NlspfS96UYZvPZnNedkagAsMpnUwGASV0W8AIykZQKUKgAnUlhmzRrfmdEIdJTAQ6fIYv4sv8D26ByRY1sm3AAAAAASUVORK5CYII=

kartere giden havalandırma hortumu
AG0lGYqfV6PsAAAAAElFTkSuQmCC

rolanti bunları temizlet
resim çıkmamış sayfayı ekliyorum almanca ama resimler yeter
http://www.motor-talk.de/forum/aktion/Attachment.html?attachmentId=712691

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
zaten senin anlattıklarından sorunun bu olduğu ortada
rolanti dengesizliği stop etme

Poem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tamam Selim bey. Soylediklerinizi aynen yaptiracagim. Sorunun conta olmadigi cikiyor sozlerinizden. Epey serinledim :) Sonuclari buraya elbette yazacagim. Tesekkurler.