V kayışı neden öter? Yıprandığını nasıl anlarız?

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 1 ay önce şarj dinamo kasnağını değiştim. Kayış ötüyordu o zaman da hatta 2 günlük usta zarar gelmesin diye esneklik özelliğini kaybettirip kaynakla puntolamıştı. 2 gün arabaya öyle bindim ve 1800-2000 devirleri arasında vites küçültüp deviri arttırdığımda kayış acayip ses yapıyordu. Neyse 1 ay önce değiştim kasnağı fakat v kayışına bakmamıştım...

Bugün sabah ise aracı çalıştırdım şehir içine geldim park ettim sonra tekrar marşa bastım hava da çok soğuk değildi. Neyse yola çıktım 1.vitesin ve 2.vitesin 1800-2000 devirleri arasında kayış sesine benzer bi ses duydum... 3.viteste yoktu. Çok az bi ses ama şuphelendim durdum kaputu açtım rolantide veya alcak ve yüksek devirlerde yapmıyor sadece 1800-2000 devirleri arasında yapıyordu. O devirde sabit tut ötüyordu. Zorlamadım stop ettim. Gerginliğine baktım. Sıkıntı yoktu. Yağ falan mı acaba aktı da v kayışına diycem ama... Sonra bindim çalıştırdım bi kere daha duydum sesi...

Önemsemedim bastım gaza... Bugun belki o sesi son duyduğumdan sonra 10 defa aracı soğukken çalıştırdım sonra gezdim dolaştım ama bi daha duymadım. Bu ses V kayış sesimiydi yoksa acaba farklı bir yerden mi geldi diye evham yaptım şimdi... Ama kayış sesiydi yüzde 90.

Kayış neden böyle bi iki kerelik öter ki? Her zaman yapması lazım değil mi? Acaba yağ antifiriz sızıntısı vb. toz gibi şeyler bu sesin oluşmasında etken olabilir mi?

Acaba nasıl anlarız V Kayışının yıprandığını?

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benimki de motor ısnınca ötüyor, fırsat bulup değiştiremedim...

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Kayıştan değilde şarj dinamosunun bilyelerinden geliyo olmasın o ses.

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o ses varken kaputu acıp cok az mıtkarda su dok kayısın uzerıne doker dokmez ses kesılıyorsa sorun kayıstandır degısme zamanı gelmıstır. su kuruyunca ses gene gelır

Nikkfurie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
v kayışının yıprandığını üzerindeki çatlaklardan anlayabilirsiniz..

gerginliği makul seviyelerdeyse,ses yapması yıprandığı anlamına gelmiyor her zaman,
motor dönerken kuru sabun sürmek sesi uzun müddet kesebilir..
elinize dikkat etmeniz gerekiyor bunu denerken tabi,çok dikkatli olun..

divlit

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar geçen sene zarfında opel combo 1,3 cdtı aracımdan da sorun vardı servisine gittim;şarz dinamosunu v kayışı falan değiştirdiler 1 sene içerisinde v kayıştan ses gelmeye başladı.önerisi olan veya neden yapabilir......

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Kayıştan değilde şarj dinamosunun bilyelerinden geliyo olmasın o ses.

Şarj dinamo kasnağını yani o rulmanı değiştirdim. INA marka taktırdım... Ondan geleceğini sanmıyorum.

Şuan ses yok. O gün 10 dk falan duydum sesi. Sonra kesildi. Ben V kayışından şüpheleniyorum. Bu kasnağı değişirken bi puntolama yaptık ve kayış geriye hiç esnemediği için hep kayışı yedi ve 2 gün öyle kullanmıştım. Sonra kasnak geldi değiştim sorun çözüldü. 1 ay sonra 10 dk. sadece kayış sesi dediğim bu sesi duydum. Sadece 10 dakika tabi kıllandım...

oguzetuna

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kasnak kitleyince (ya da senin usta punto atmış) kayış eşit olarak tutunamayınca orantısız aşınıyor ve ötmeye başlıyor her zaman duyulmaz sesi soğukken falan geliyor sonra kesiliyor. bende tesadüfen ortaya çıktı. usta senin kayışın lifleri çıkmış bakalım dedi bi kaldırdık baktık kasnak kitlemiş. üzerindeki lifler ortaya çıkmaya başlar aşınınca. zaten çok gergin olmaması lazım esnek olmalı

Regionella

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kayışla birlikte bilyayıda değiştirmek mi gerekiyor

bilyayı alırken komple mi alayım yoksa sadece bilyayı mı alayım

inal15

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Komple değiştirin sonra tekrar ugrasmayin

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi