Uzun yolda LPG tüketimi

ALPER01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçen hafta sonu astra 1.6 hp 2009 model landirenzo LPG li aracımla uzun yolda ortalama 150 km/h hızla tam 900 km yol yaptım.Araçta 4 kişiydik.Klima kapalıydı.Aracın deposunu 3 kez fulledim.Her dolumda 70 tl lpg aldım.Aralarda gaz bitince benzinle gittim.Ortalama 30 tl da benzin yaktım.Sonuçta aynı değerleri şehir içindede yakıyordu.Uzun yolda hiç fark olmadı.Yani yakıt tüketimi240/900=0,26 tl oluyor.Bu arada depoyu ipragaz,mogaz ve aygaz ile fulledim.Uzun lafın kısası araca LPG taktırdım uzun yolda az yakıyor diye yola çıkarsanız evdeki hesap yoldaki otogaz istasyonuna uymaz.

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
uzun yolda ortalama 150 km/h hızla
naptın ustam sen:D F1 araçlarının yarıştan sonra ortalama hızları 185 km/h civarlarında oluyor.uzunca bir süre 150 civarı gittim demek istiyosun anlaşılan,neyse landirenzo iyidir,lpg de nimettir;) Aracı 150 km/h civarında uzun süre tutacak kadar sıkıştırırsanız lpgde de olsa o dediğiniz rakamlara yakın değerler elde edersiniz.benzinde o kadar sıkıştırsanız aracı 9-10-11 litreye yakın yakar.uzun yolda 3000 devir civarını aşmadan uzun süre seyrederseniz 7.5 lt civarı yaktığını göreceksınız.saygılar.

Son düzenleme:

09SLYMN89

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kaç saat sürdü bari 150 ile gidince :) biz istanbula giderken 100 ü geçmeye korkuyoz anca 10 saatte varıyoz 680 km yi bi yemek ve kahvaltı molası veriyoz oda

bekirs

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
radar cezası yok mu hiç, yoksa çok şanslısınız valla... 900km'de illaki denk gelmesi lazım...

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O 150km/h dediğiniz ortalamaya yol bilgisayarından baksanız 100km/h bile göstermez:D ki doğru olanı yol bilgisayarıdır.

Nevşehir-Ankara arası 110-140 arası seyrediyorum. Yol bilgisayarı 80km/h diyor :)

ALPER01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ortalama derken yol bilgisayarındaki değer değil aracı 5.vitese attıktan sonraki hızımı kasteddim.Yolun 2/3'ü otoban zaten.Geri kalan kısmıda duble.Toplamda 9 saat sürmüştür buda saatte 100 km/h yapıyor ama dinlenme tesisi,yakıt alımı için birçok kez durduk.Şöyle diyeyim aracı uzun süre 120-180 arası hızda sürdüm.Söylemek istediğim LPG düşük enerjili yakıt olduğu için aracı uzun yolda zorlamaya gelmiyor.Benzindeki kadar uzun yolda fark olmuyor.

calmy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.kampkeyfi.com
Ortalama derken yol bilgisayarındaki değer değil aracı 5.vitese attıktan sonraki hızımı kasteddim.Yolun 2/3'ü otoban zaten.Geri kalan kısmıda duble.Toplamda 9 saat sürmüştür buda saatte 100 km/h yapıyor ama dinlenme tesisi,yakıt alımı için birçok kez durduk.Şöyle diyeyim aracı uzun süre 120-180 arası hızda sürdüm.Söylemek istediğim LPG düşük enerjili yakıt olduğu için aracı uzun yolda zorlamaya gelmiyor.Benzindeki kadar uzun yolda fark olmuyor.
Doğru ama bu enerji farkından değil. Belli bir devrin üzerinde LPG enjektörleri full açık kalır. Bir miktarını bolca karbon monoksit ile birlikte eksozdan atarsınız. LPG tasarruf amaçlıdır. Normalde LPG kullanıcısının ekonomik olmayan hızlarda kullanması beklenmez.

the_boss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Alper 1.8 coupe ile uzun yolda (sabit 100km/saat) 7.5 'ye kadar düştüm, araçta üç kişi vardı ve motorda ısınma probleminden dolayı motor sıcaklığı 70 dereceler civarında kalıyordu.
şu anda bir daha denesem belki daha düşük seviyelere ulaşabilirim..

schumici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg kullanan arkadaşlar lütfen yazacaklarımı bir sataşma olarak algılamayın. bir dizel kullanıcısı olarak sadece kendi tüketimimle sizlerin tüketimini merak edip bir kıyaslama yaptım ve paylaşmak istedim...

yukarıda okuduğum kadarıyla uzun yolda 1.8 motor ile 100km hızda sabitleyince 7.5 litre yakmış. ben uzun yolda 1.3 dizel motorla 90km sabit hızla gittim ve 4.4 lt/100 km tüketim değerine vardım. 1.8 motorun lpg ile 90km'de sabit gittiğini düşünsek denk olsun diye sanıyorum 7 lt/100km'lik bi tüketim ortaya koyar.

gaziantep'te dizel 3.55 tl lpg 2.31 tl.

100 km'de tüketilen lpg'nin fiyatı: 2,31 x 7 = 16,17 tl
100 km'de tüketilen dizelin fiyatı: 3,55 x 4,4 = 15,62 tl

toplam tutar hemen hemen birbirinin aynı.

ben aracımı almak için benzinli motora kıyasla 3000 tl daha fazla ödedim. eğer benzinli alsaydım ve lpg taktırmak isteseydim, kaliteli bir lpg kiti + kaliteli bir montaj ustası + trafik ruhsat giderleri = 2000 tl (aşağısı veya yukarısı) civarlarında olacaktı. birde bunun üstüne bu işleri yaptırmak için git gel uğraş yorgunluğu cabası. bu kadar masrafın üstüne vermişken 1000 tl daha ekstra verdim ve hiç bir uğraş yapmadan bayiden aracımı aldım çıktım.

tekrar belirtmek istiyorum lütfen bu yazdıklarımı yanlış anlamayın amacım dizel-lpg sürtüşmesi yaratmak değil. yaşanılan olayları birbirine kıyaslayarak yapılan bi değerlendirme sadece. ister dizel tercih edin ister lpg, tek dileğim hayırlısıyla kazasız belasız yollar almanız...