uzun yolda kalıyorum

muti535

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2003 model opel corsa 1.4 elegance sahibiyim. Aracı ilk aldığım zaman motor arıza lambası yandı, ustaya gösterdim bilgisayara bağladılar oksijen sensörü değişmesi lazım dediler fakat arızayı ekrandan sildiler aracın çok yakmasından başka sorunu olmaz dediler. Bu hata daha sonra tekrar başıma geldi yine 2 oksijen sensörünü değiştirmek lazım dediler 500 tl masraf çıkardılar. O ara maddi durumda sıkıntı olduğu için bir daha arıza verdiği zaman değiştirelim dedim fakat aradan arada 4-5 ay geçmesine rağmen bir daha sensör hatası vermedi.
Asıl sorum şu, bazen köye gitmem gerekiyor yaklaşık 60 km gittikten sonra araç kendi kendine duruyor ve çalışmıyor (bunu hem gidiş hem de dönüş yolunda yapıyor), bir süre zorladıktan sonra çalışıyor aşağıda resmini koyacağım hatayı veriyor. Araçla eve geliyor aracı durdurup tekrar çalıştırdığım zaman hata göstergeden kayboluyor. Sanayiye götürdüm aracı ekrana bağladılar ve hiç bir sorun bulamadılar.
Araca şehir içinde biniyorum bu hata ile karşılaşmıyorum ve araçta hiç bir sıkıntı da olmuyor ama ne zaman uzun mesafeye çıksam bu arıza ile karşılaşıyorum ve yolda kalıyorum. Eve geliyorum tekrar çalıştırıyorum ama yine arıza lambası sönüyor.

Bu arıza oksijen sensöründen kaynaklanabilir mi ve ya bu arızayı neden yapar. Bu arızadan dolayı uzun yola çıkmaya korkuyorum zaten de çıkmıyorum artık.

Ekli dosyayı görüntüle 17513

Ekli dosyalar

• IMG_0278.jpg
    IMG_0278.jpg
    89.7 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arıza kodu veriyormu? motor sıcaklık sensoru ve bağlantılarına bakarmısını veya elektrikciye? olabilirki kopma konumuna gelmiş vs beyine bağlantıyı keser veya krankmili sensoru? yani sebep çok,arıza kodu verebilsen? Fren gaza basarak aracı çalıştırmadan kontak çeivrerek denedin mi arıza kodu okumayı?

muti535

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
açıkcası araç konusunda acemiyim hata koduna nasıl bakılıyorum bilmiyordum, araçta durduğu zaman fotoğrafta olan arıza ışığı sönüyor. Arıza lambası söndüğü zaman da arıza kodunu görebilir miyim?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mutlaka,frene basık gaza basık kontağı çevir arac çalışmayacak ışıklar yanacak o zaman arıza lambası yanıp sönecek bir duracak tekrar başlayacak duracak derken size bunlardan rakam çıkacak.mesela on defa yandı söndü durdu sonra 3 defa durdu 4 defa durdu 10 defa yandı ise örnek bu p0340 arıza kodu olmuş oluyor.okuyamazsan zaten takrar başdan başlar,bağzen birden fazla cod olabilir.Oksijen sensoru yandığına göre uzun yolda herdiam değil o an olasılık zengin karışım olabilir krankmili sensoru olabilir yani kısaca arıza kodu gerek
http://www.youtube.com/watch?v=2PxuAb3nxHs

muti535

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok teşekkür ederim eve gidince anlattığınız şekilde bakacağım.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
P0400 EGR hatası veriyor aracın temizlet bak bakalım ne olacak?