Turbodan Gelen Ses

seaeagle

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Aracımda gaza yüklenince ayağımı gazdan çekince bir ıslık sesi geliyor anında gidiyor bu normal midir acaba?

mskirca

VIP Üye
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
Aracımda gaza yüklenince ayağımı gazdan çekince bir ıslık sesi geliyor anında gidiyor bu normal midir acaba?
Aynı sorun bende de var, radyo açıkken duyulmuyor sadece kulak kesildigimde duyuyorum. Heralde normaldir diye turbocuya gidip baktırmadım :)

seaeagle

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Aynı sorun bende de var, radyo açıkken duyulmuyor sadece kulak kesildigimde duyuyorum. Heralde normaldir diye turbocuya gidip baktırmadım :)
Yağlama falan yapılıyor diye duydum, sonra kendi kendime turbo küçük bence normaldir dedim ben bi giderim bakım zamanı sorar bilgi veririm arıza ise cevap gelmediği taktirde ✅

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bu tam bir muamma...Çok fazla konu var bu sebepten açılmış.....Bende ses konusunda cins biri olduğum için :)Turbocuya götürdüm baktırdım...Hafif bir ses var ama çekişten düşme,duman atma gibi bir durum yoksa sorun yok abi dedi...Eyvallah dedim duymamaya çalışıyorum artık....Bu konuda yorumlarda zaten çorba gibi :).....Bir ara Turboyu büyütmeyide düşündüm ama malum Turbo fiyatları uçuk..O paralara model değiştirilir...
Şunuda ekliyim,hava filtresinden gelip turboya takılan boruyu söktüm..Elimle mili kontrol ettim herhangi bir oynama yoktu..Yani Mehmet beyin dediği gibi hem küçük hemde yağlanma olduğu için bu sesi yapıyor..Tabi sesin yüksekliğine görede değişir bu...Bazen kmayonlarda duyarız siren sesi gibi bir sesse gitti gidiyor veya gitmiştir...
Size örnek bir iki video :
Görüntüleme: https://www.youtube.com/watch?v=0_bfsEeErRg

Görüntüleme: https://www.youtube.com/watch?v=lsS2dJdCW-k

Görüntüleme: https://www.youtube.com/watch?v=XbU5BeLoosw&t=34s

seaeagle

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
İnternetteki kimi videolarda hava filtresi ile turbo pervanesi direk iletişimde olduğu için kirliyse hava filtresi o turbonun içerisindeki pervanenin balansını bozabilir olarak gördüm.

• Beğen
Tepkiler: Cemil

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
İnternetteki kimi videolarda hava filtresi ile turbo pervanesi direk iletişimde olduğu için kirliyse hava filtresi o turbonun içerisindeki pervanenin balansını bozabilir olarak gördüm.
Aynen öyle..Zaten hava filtresini değiştirirken hava filtresi haznesinin dibinde ufak tefek taşlar ve tozlar görebilirsin..Bunlar direk Torubonun önünde muhafaza olmadığı için pallere temas edebiliyor...
Şunuda aklıma gelmişken ekliyim;Bazen turboyu besleyen borularda kırılma çatlama gevşeme gibi etkenlerde olabiliyor ve bunlarda ses yapabiliyormuş...