Turbo Arızası mı?

baymavi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar merhaba
Bir süredir aracimda cok hafif islik sesine benzer bir ses fark ettim.
Simdiye kadar bu sorun var miydi bilmiyorum arac 1 aydir bende.
Aracta devirden dusme sarsma vs bir sikinti yok. Ariza lambasi yanmiyor.
video cektim. Arka planda ses duyuluyor. Civvv diye bir ses.
Turbo arizasi mi bilemedim.
Arac 2011 dizel astra h easytronic. 90 binde.
Astra H kullanan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
Teşekkürler.

http://youtu.be/5eLen51sX8A

http://youtu.be/ofRd2cjx6LI

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
öndeki hortumu elle sıkıp denermisin şişiyor mu

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu sorun Turbo ile ilgili fakat sorun demek dogru olurmu bilmem bende de ayni ses var hic bir performans sorunu yok 40.000 km dir kullaniyorum, bu Astra H lerde turbodan gelen kronik ses bu sesin temel sebebi turbo icersindeki 2 pervane arasindaki (eksoz gazi ve temiz hava pervaneleri) cubuk mil var linktede göreceksiniz, zamanla o yatakta meydana gelen deformasyon hafif yatak yapmasi bu sesin ortaya cikmasini sagliyor ses daha fazla yükselirse iyi bir Turbocuya götürüp bir revizyonla o parcayi degisitiroyrlar..Forumlari arastirisaniz görürsünüz sifir Turboda alsaniz ayni sorun oluyor-olacak,bende bu konu ile bayagi arastirma yaptim burada da yazmistim 2 sene kadar önce bu sorunu yani telas yapacak bir sey yok uzun süre kullanirsiniz, fakat siz genede bütün turboya bagli manifolt baglantisi ,borulari hortumlari ve egsoz baglantilarini kontrol edin , hava filtresinin kutusunuda kontrol edin kacak varmi , Turbonun en büyük dostu kaliteli yag ve düzenli degisimdir..

http://www.forumotomobil.com/forum/...lari.com/wp-content/uploads/2009/06/turbo.jpg

baymavi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu sorun Turbo ile ilgili fakat sorun demek dogru olurmu bilmem bende de ayni ses var hic bir performans sorunu yok 40.000 km dir kullaniyorum, bu Astra H lerde turbodan gelen kronik ses bu sesin temel sebebi turbo icersindeki 2 pervane arasindaki (eksoz gazi ve temiz hava pervaneleri) cubuk mil var linktede göreceksiniz, zamanla o yatakta meydana gelen deformasyon hafif yatak yapmasi bu sesin ortaya cikmasini sagliyor ses daha fazla yükselirse iyi bir Turbocuya götürüp bir revizyonla o parcayi degisitiroyrlar..Forumlari arastirisaniz görürsünüz sifir Turboda alsaniz ayni sorun oluyor-olacak,bende bu konu ile bayagi arastirma yaptim burada da yazmistim 2 sene kadar önce bu sorunu yani telas yapacak bir sey yok uzun süre kullanirsiniz, fakat siz genede bütün turboya bagli manifolt baglantisi ,borulari hortumlari ve egsoz baglantilarini kontrol edin , hava filtresinin kutusunuda kontrol edin kacak varmi , Turbonun en büyük dostu kaliteli yag ve düzenli degisimdir..

http://www.forumotomobil.com/forum/...lari.com/wp-content/uploads/2009/06/turbo.jpg

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Sanırım bu sesle yaşamaya alışacağız.
Tabi bahsettiğiniz kontroller nasıl yapılır bilmiyorum.
Yakında servise 90 bin bakımına götüreceğim. sanırım orada kontrol ederler.
Yağ konusunda da hiç bir fikrim yok. Servis ne koyarsa diyeceğiz. Yoksa demeyelim mi? Kendi yağımızı kendimiz mi alalım?

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Sanırım bu sesle yaşamaya alışacağız.
Tabi bahsettiğiniz kontroller nasıl yapılır bilmiyorum.
Yakında servise 90 bin bakımına götüreceğim. sanırım orada kontrol ederler.
Yağ konusunda da hiç bir fikrim yok. Servis ne koyarsa diyeceğiz. Yoksa demeyelim mi? Kendi yağımızı kendimiz mi alalım?
Servise gittiginizde oradakilerden rica edin bütün turboya bagli hortumlari kontrol ettirin (eger özel opel servisinie gidiyorsaniz) onlar bilirler araba calisir durumda gaza basarak turboya bagli hortumlarda patlak catlak kacak varmi kontrol ederler, yag olayina gelince varsa kendi secme sansiniz yani özel servis izin verirse

1-eger arabanizda DPF (dizel partikül filtre ) varsa

http://www.ebay.de/itm/Mobil-1-ESP-...43?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item417c2d978f

2- DPF yok ise

http://www.ebay.de/itm/Mobil-1-New-...44?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item5afe48e7d4

bu siteler sadece örnek olarak ama yaglar bunlar

bu yagi kullanin bu motorlar icin en kaliteli 1. sinif yag
daha önce ben castrol edge kullaniyordum fakat bu yag motorun sesini cok düsürüyor dizel motor gürültüsü gidiyor okadar fark ediyor benzinli arabaya yaklasiyor nerdeyse , bu yagi kullanmakta israr edin kabul etmezlerse sizde baska yerde herhangi bir serviste degisitirin hem yaginizi hem en kaliteli yag filtresi ve hava filtresini alin, 20 liraya heryerde degisitiriyorlar burada Almanyada bu yagi 30.000 km kullaniyorlar fakat siz 15.000 km de degisitrin motor ömrü icin ve her 7500 km de de hava filtresini degistirin alt tarafi 10 lira gibi bir fiyati var neden diye soracak olursaniz Turbo dizeller cok yüksek hava (oksijen) ile calisir benzinli gibi degildir hava filtresi ne kadar temiz olursa motor nefes alir o kadar verimli calisir degistirmesi cok basit kendiniz alin degistirin 5 dakikalik is. Sunuda söylemeden gecmeyim: yaglar satilirken Türkiyede 4L olarak satiliyor yagi degistirenler nedendir bilinmez 4 litresinide motora bosaltiyorlar (bu arada arabaniniz 1.3 CDTI diye tahmin ediyorum) bu motorlar 3.2 L alir fazlasi zararli tasma yapiyor diye biliyorum buna cok dikkat edin israr edin gerekirse orada yag degisimi yaptirmayin. zaten arabanizin kullanma klavuzunda da yazar 3.2 L diye neden doldururlar anlamis degilim, sanki motoru üreten mühendislerden daha cok biliyorlar.

baymavi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam cok tesekkurler.
Dpf nin varligin yoklugunu nasil anlarim? :(
Bu arada Astra H kullanan arkadaslarin yorumlarina ihtiyacim var hala turbo icin..

baymavi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ses beni iyice gerdi ama yogunluktan servise cekemedim araci..
1 ay sonra uzun yol yapacagim kismetse.
Basimiza is acmaz insallah.

murats

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ses yogun ve islik sesindeyse turbo hortumlarinda yirtik vardir. dynoda net cikar.