TRUKZ Online Nakliyat Simülasyonu

Type-r

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Text-tabanlı bir nakliyat simülasyonu olan Trukz oynadınız mı hiç? Ben bir süredir oynuyorum, oldukça iyi bir simülasyon. Bir süre sonra bağımlılık yapıyor. Ayrıntılı bilgi aşağıda:

Bir online taşımacılık simülasyon oyunu. Amerika ve Avrupa kentlerinin birinden ötekine mal taşıyor, değişen hava koşullarında yolculuğunuzu ve sürüşünüzü planlıyor, nerede ve ne kadar yakıt

Bir tür metin tabanlı 18 WoS.

http://www.trukz.com/

Yeni başlayacakların önemli bir karar vermesi gerekiyor: Amerika'da mı, yoksa Avrupa'da mı başlayacaksınız? Amerika'da yakıt fiyatları daha düşük elbette, ama Avrupa'da da mesafeler daha kısa olduğu için daha sık mal taşımak ve daha çabuk para kazanmak mümkün. Ben ABD'de başlamıştım, epeyce bir para yaptıktan sonra Avrupa'ya geçtim. Seçim size kalmış.

Oyundaki temel strateji şu: Olabildiğince kısa mesafelere olabildiğince kârlı işler alıp olabildiğince kısa sürede olabildiğince çok para kazanmak ve akıllı tercihler yaparak kamyonunuzun markasını, modelini ve performansını yükseltecek alım-satımlar gerçekleştirmek. Yedek parçaları ve aksesuarları doğru bir taktikle seçip aracınızın performansını en iyi şekilde yükseltmeyi seçmelisiniz.

Bir değer önemli husus ise, nakliyat şirketi seçimi: Çok fazla seçeneğiniz var, her biri farklı oranlarda destekler sunuyor, kazandığınız paradan farklı oranlarda kesinti yapıyor. Yakıt yardımı, bakım-onarım yardımı, yedek parça yardımı, yeni kamyon alırken indirim imkânı vb. birçok imkânları var. En önemlisi de, hangi şirketin daha çok iş ihalesi kazandığı ve bu ihaleler ile taahhür ettiği mal miktarını hangi birim fiyatlar ile ne kadar sürede taşıma imkânı sunduğu. Büyük şirketler elbette daha kârlılar ama bu veriyi kesin bir tercih kaynağı yapmak doğru değil. Şirketler hakkındaki en önemli kriterlerden biri de terminal sayısı. Ana terminalin olduğu yerde yapacağınız yakıt ikmalleri ve bakım-onarım işlemlerinde yüzde 25'e varan indirimlerden yararlanabiliyorsunuz.

Oyun ne yazık ki sadece İngilizce. Ana şehir olarak Istanbul'u seçiyor olmanız, sadece oraya yapacağınız seyahatlerde sanırım yakıt ikmali ve bakım-onarım indirimlerinden yararlanabilmeniz. Çalıştığınız şirketin orada terminali varsa başka bir şehri seçmenizi tavsiye ederim, çakışmamış olur.

Küçük bir tiyo: Aracınızın taşıma kapasitesini olabildiğince yükseltin, yani bunun için gerekli yedek parçayı sizin için en kısa sürede satın almayı ihmal etmeyin. Bundan daha önemlisi, ratinginizi hızla artırıp ve çok para kazanıp en kısa zamanda çift dorse almanız. Ne kadar çok taşıma kapasiteniz varsa, birim taşıma fiyatları da o kadar yükseliyor.

Önemli bir uyarı: Aşırı hız yapmaktan titizlikle kaçının. Trafik cezaları ratinginizi olumsuz yönde çok etkiliyor ve kaybınızı telafi etmek için ayrıca çabalıyorsunuz. Bunun için de küçük bir tiyo vereyim: Yasal hız sınırının 5 mil üzerine çıkabilirsiniz, ama bunu yaparken hava şartlarının izin verdiği hız limitlerini de dikkatle değerlendirin, aşırı sisli ya da karlı havada sırf yasal diye yüksek hızlar denemeyin. Aracınızın hava şartlarına uyumu, aracınıza eklediğiniz yedek parçalarla yakından ilişkili. Radar detektöründen tutun da sisli havalarda kullanabileceğiniz ikaz lambalarına kadar bir sürü seçeneğiniz var.

Gerçek bir sürücü gibi birçok faktörü aynı anda değerlendirmeli ve en akıllıca tercihleri yapmalısınız. Bence oyunun asıl güzelliği de bu. Kişisel deneyim, beceri ve akılcılık oyundaki performansınızı doğrudan etkiliyor.

Avrupa ya da ABD, seçim size kalmış. Sıkıldığınızda bir kıtadan diğerine geçmeden önce aracınızı satmanız, şirketinizden ayrılmanız, en ucuz uçak biletini alıp o kıtaya uçmanız gerekir. Orada yeniden araç alacak, yeniden bir şirkete bağlanacak ve yepyeni bir maceraya başlaytacak, yepyeni bir strateji uygular hâle geleceksiniz. Şehirler arası mesafeleri yakından takip etmeli, bir malı teslim ettikten sonra nereye ne taşıyacağınızı önceden planlamalısınız. Bazen üç dört işi ardı ardına planlayarak en kârlı güzergâhı bulmanız gerekebilir. Bence oyunun en zor ve en çok beceri gerektiren kısmı bu. Ben bu analizi yaparken Excel tabloları bile kullanıyor, hangi güzergâhta ne kadar kazanırım, uzun uzun düşünüyorum. Bazen karar vermek çok zor oluyor. Ama iyi bir şirkete bağlıysanız, şirketinizin yöneticileri size en uygun güzergâh hakkında bilgi, sürücülerine en çok kazandıracak strateji hakkında ciddi destek verebiliyorlar.

En önemli tavsiyem şu: Forumları yakından takip edin. Oyun başlangıçta cidden karmaşık gelecektir, ama bir kez çözdükten sonra çok ciddi bir simülasyon olduğunu ve gerçek bir nakliyat deneyimini yaşattığını hemen göreceksiniz.

Kaza yapmayın, ceza yemeyin,

Benden bu kadar ... Yolunuz açık, kazancınız bol olsun.
alacağınıza, aracınızın bakım ve onarımını ne zaman yapacağınıza, yedek parça ve aksesuar seçenekleri arasından hangisini istediğinize karar veriyor, çeşitli destekler veren taşıma şirketlerinden hangisini seçeceğinize karar veriyorsunuz. Gerçek zamanlı sayılabilecek bir sürüş: Yolda geçirdiğiniz süre kadar dinlenmeniz gerekiyor, taşıyacağınız malı da kendiniz seçiyorsunuz, taşıma ücretleri şehirden şehire ve maldan mala değişiyor. Kazandıkça daha iyi araçlar alıyorsunuz, bankadan kredi alma olanağı da var. Hız sınırlarını ve yasal sürüş süresini aşarsanız kaza yapma ve ceza alma riski var. Yolculuğunuzu Google Earth üzerinden birebir izleme imkânı da. Her şey web üzerinden.

Alıntıdır.

Bu oyunun genel anlatımı. Ben oyunu 1 yıldır oynuyorum. O kadar bağımlılık haline geldi ki artık bırakamıyorum. ama gözünüz korkmasın :) Oyuna kaydolursanız yapacaklarınız şunlar. Oyun yukarıda anlatıldığı gibi gerçek süre zarfında ilerliyor. Mesela ben sabahları uyandığım zaman belirli güncel rotada malımı yükleyip bırakıyorum. akşam okuldan gelene kadar yorgunluk düzeyim azalmış oluyor. Tabiki bunu oynamanız için vaktinizin daha doğrusu günde 3 kere oyuna vakit ayırmanız lazım. Mal taşıma rotası sürekli güncelleniyor, ihaleler alınıyor vede para kazanılıyor. Para kazanıldıkça aracınıza parça alıyorsunuz, kapasite arttırıcı dorse alıyorsunuz, kurallara uymazsanız ceza yiyebiliyorsunuz, kaza yapabiliyorsunuz. Yani çok garip bir oyun :D Ben çok sevdim oynuyorum. Oyunda birde Kendimizin kurdugu benimde yonetici oldugum Türk şirketi var. Onu 1.5 yıllık bir zamanda oldukca büyüttük ama 1 ay önce şirketimizi usulsuzluk nedeniyle! :mad: kapattılar. bizde yeniden başlayıp tüm oyun dünyasını alt üst etmeye çalışıyoruz.

Kaydolmak isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz vede buraya cevapta yazabilirsiniz. Ben yardımcı olurum.

Reklam değildir kaldı ki amerika tabanlı text bir oyunun reklamını yapamam ayrıca bu siteyi tahmin edersiniz ki bende kuramam. :D

patriot1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yok ya kalsın farmville'e başladım kopamıyorum. 1 tane daha başlarsam yanarım :)

Type-r

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Farmville'de değişik birşey gerçekten. Şimdi anlıyorum milletin neden sürekli davet yolladığını ama buda güzel beklerim :D

Type-r

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Up :D

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güzele benziyor ama sarmasın sonra :) zaten işimiz lojistik bir de oyunda tasimacilik olmasın yahu :)

Type-r

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güzele benziyor ama sarmasın sonra :) zaten işimiz lojistik bir de oyunda tasimacilik olmasın yahu :)

Valla abi benimde işim lojistik. birazda bana deneyim oluyo açıkçası. Beklerim ben 1 yıldır oynuyorum. gelirsen haberleşelim. Sadece günde 2-3 kere girmenizle olacak olaylar. :D