> Trafik Hikayeleri

senol1979

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güzel ötesi bir paylaşım. Bendende iki anı olsun.
2000 yılbaşısı kardeşim ve yeğenlerimle saat 21.00 civarıTaksim e gitmek için yola çıkmıştık. TRT binasını geçtikten 400 m sonra sağda durmak için frene basan bir taksi dikkatimi çekti. Yolcu almak için dursa iyice sağa yanaşırdı diye düşünüp başka bir şey olabilir diye bende yavaşladım. Taksiye iyice yaklatığımda 45 - 50 yaşlarında bir bayanın karşıya geçmeye çalıştığını gördüm ve durdum. Üç şeritli yolun iki şeridinde duran araçlara dikkatetmeyen, hız yapan, tesisatın sesini açıp hava atan Doğan kadını fark edemedi. Yaşlı kadın benim arabayı geçeli 1 m olmuştuki Doğan kadına çarptı. Allahtan geçte olsa bir hamle yapıp sola kırmıştı. Neyse kadın yerde benim aracın yanında. Arabalardan indik. Çarpan arkadaşta Allahtan kaçıp gitmedi. Hemen gelip kadıncağızı arabaya aldılar ve hastaneye götürdüler.

Bir diğer olay ise:
İş ten çıkıp eve gidiyordum. Evime yakın bir yerlerde 7-8 yaşlarındaki çocuğun sağ tarafımdan yola doğru dikkatsizce yürüdüğünü fark ettim ve ayağımı gazdan çektim. Korna ve sellektör yapmama rağmen çocuk halen ilerliyordu. Sağ şeritte durdum. Çocuk sağ şeritin yarısına kadar ilerlemişti. Çocuğa yine korna çaldım ama duymadı. Belki de duyma engelliydi çocuk. Aklıma Taksim deki olay geldi. Hemen dörtlülerimi yaktım. Soldan gelen araçların dikkatini çekmek için. Çocuk sol şeritin ortasına geldiğinde o yol için biraz hızlı gelen araç acı bir frenin ardından duramayarak çocuğa çarptı. Aracı bir bayan kullanıyordu ve o bayanın kaza sonrasındaki hali çok üzücüydü. Belliki kendide bir anneydi. kısa bir şokun ardın çocuğu arabaya alıp hemen hastaneye götürdü. Ben ise niye elimi camdan çıkarıp dur işareti yapmadım diye kendimi yargılıyordum. O günden sonra böyle bir durumda ilk yaptığım şey elimle dur işareti yapmak oldu.

Lütfen trafikte daha dikkatli olalım.

Son düzenleme:

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güzel bi paylaşım olmuş cengiz abi...

bende bugün çapa hastanesinin vatan caddesine yakın kapısının olduğu yerde bi kaza atlattım...

yolun sağ tarafı tıkanmış duruyodu, bende yolun geliş tarafına geçtim ve 3. vites sağımdaki arabaları tıkır tıkır geçiodum, kendimin yayaların ne yapacağını önceden çok iyi kestirebildiğimi sanmama rağmen duran arabaların arasından çok hızlı bi şekilde önüme çıkan çöpcü bir arkadaşı nerdeyse eziyodum :(

adam doğal olarak benim o şeritten geldiğimi tahmin etmiyodu, gerçi biraz daha dikkatli bi insan o tarz bi yolda yolun hem sağını hem solunu kontrol eder ama yinede benim hatam daha çok....

derken frene asıldım adamda son anda farkedip geri adım attı... arabanın ön tekerler biraz kontrolden çıktı ve solda park halindeki arabaya vurmaktan da son anda kurtardım.. çöpçüyle ufaktan helalleştik sende de hata var bende diye ama çok etkilendim.. ders oldu.. lütfen herkes dikkatli olsun.. karşınızdaki kişiler hiç ummudağınız hataları yapabilir ve siz bu hatayı kapatamayabilirsiniz...

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler.;)

ekremcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kamyonlar görmüyor, duymuyor

Ben de dün akşam başıma gelen olayı anlatayım.
Bornovaya gitmek için iki arkadaşla yola çıktık evimiz Bucada. Nato kavşağında kırmızı ışıkta bir kamyonun sağına yanaştım. Mehmet Akif Caddesi'ne çıkacaktık. Yeşil yandı ve yandaki kamyon tam gaz kalkarken bekledim yolunu alsın ayrılsın diye. Ben orada beklerken kamyoncuk kavşakta dönüş yapan bi arabadan kaçmaya çalışırken kasasının ön kısmı bizim sol ön çamurluğa iyice yaklaştı hemen sağa kırıp gaza yüklendim tekerlek kaldırıma vurasıya kadar kaçtım aynı anda siren gibi aralıksız kornaya da yüklendim. Kamyon kasanın kuyruğuyla aynamı öne doğru çevirdi çatır çutur sesler geldi, hemen fırladım arabadan kamyoncu 10 mt ileride durur gibi oldu sonra bastı kaçtı, plakası "35 D 0168 " aman bu canavarı sağınıza solunuza yanaştırmayın. Neyse ki arabama birşey olmadı, sadece kapağın tırnakları çıkmış, yerine oturttum sapasağlam oldu yine. Birkaç tane de inceden çizik, pastayla kaybolacak türdendi.

Bornovada bir trafik polisiyle karşılaştım olayı anlattım. O durumda polis çağırıp tutanak tuttursaydın senden herhangi bir ücret tahsil edilmezdi, kaçan araca ceza yazılırdı, pasta dahi olsa kamyoncu tarafından yaptırılırdı dedi. Bilmem ne kadar doğruydu, kağıt işleriyle uğraşmak ta kolay değil Türkiye'de.

Olayın asıl ilginç yanı, olaydan önce tam kamyonun yanına yanaştığımızda arkadaş anlatmaya başladı: " Taksiyle bi gün kamyona yanaşmıştık, kalkarken kamyon taksinin sol tarafı komple aldı götürdü" diye konuşuyodu ben de "bize bişey olmaz demiştim" ....

Şom ağızlı demedi ki taksiyle kamyonun yanına yanaştık taksi bi anda turbo bertone oldu diye:D

Kadahorlu61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
konuyu güncellemek için bende bir hikaye anlatayım :)

trabzonda ikamet ettiğim günlerden birgün istanbuldaki abim gelmişti. başkasına fazla minnet edip araba istemeyen birisi olarak sadece abimden arabasını isterdim ve istedimde. peugeot 206 sını alıp arkadaşlarla baya bi gezdik. daha sonra arkadaşları bıraktıktan sonra eve dönüş yolunun üzerinde ikamet eden ablama uğradım. ablam bir ara sokakta oturuyordu. sokak dar ve çocuklarla doluydu. görünürde olmasa bile bir yerlerden heran çocuk çıkabilirdi. bende arabayı bir kenara çekip ablamın evine gittim. herkes evdeydi ama en küçükleri olan kız evde yoktu. nerde diye sorduğumda dıarıda oynyor dediler. ardından arabaya bindim ve yola devam ettim. ileride bir bakkal ve bakkalın önünde de bir minibüs vardı. yol dar olduğu ve kenarlarda arabalar olduğu için minibüse neredesye sıfır geçmek zorundaydım. bu sokakta çocukların oynadığını bildiğim için de 1. viteste gidiyordum. ama yine de durmam en az 1-2 saniye sürebilirdi. minibüse sıfır geçerken tam tampon tampona geldiğimde minibüsün önünden hızla koşan bi kız çocuğu arabanın sol ön köşesine çarptı ve geriye düştü. frene basmaya bile vaktim olmadı. bir de baktım ki yeğenim. önemli bi kaza olmamasına karşın sırtımdan soğuk terler boşandı. onu eve yollayıp hemen bende yanına gittim. bişey olmadığını gördüğümde azarladım elimde olmadan. ya hızlı olsaydım, dikkatli olmasaydım nolacaktı. 1. değilde 2. viteste gitmem ciddi bir kaza olmasına yeterdi.

tjet

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Birkaç sene evvel tali yoldan ana yola çıkış yapacam ama trafik sel gibi yolun sağında minibüsçüler müşteri için bekliyorla bir ara yol sakinler gibi oldu birazda sert bir şekilde yola fırladım minibüsün köşeyi döndüm bir bayan frene bastım 15 20 cm kala durdum bayan döndü birde ne göreyim kızkardeşim garibim oda minibüs bekliyormuş resmen dondum kaldım belki o hızla çarpsamda birşey olmazdı ama ben kendimi yerdim aldım evine bıraktım ama o 3-5 saniyede resmen eridim allah muhafaza trafik aceleye ve dikkatsizliğe gelmiyor.

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öğlen saati bir firmada görüşmem vardı, firma sanayi bölgesinin dışında kurulmuş, gidiş geliş bir yoldan gitmek gerekiyordu.önümüde bir kamyon oldukça yavaş gidiyordu , hafifçe sol yaptım karşıdan gelen şerit görünmüyordu,güvenli sollama imkanı olmadıgından vazgeçtim.bir süre sonra sıkıldım tekrar sola kayıp yolu kontrol ettim karşıdan gelenler vardı yine sollayamadım, biraz daha zaman geçti iyice sıkıldım yine hafif sola kaydım,karşıdan gelen varmı diye baktım, gelen görünmüyordu,kamyonun önünde de giden 2 araba daha vardı.bir an gaza yüklenip soldan devam edeyim ve 1 kamyon ve 2 arabayı birden sollayayım diye düşünürken o anda konvoyun en önündeki araba aninden 90 derece sola kırarak yolun solundaki tali yola giriş yaptı...belki de aklıma gelen ilk anda soldan gaza yüklenseydim,sola dönen arabaya ya bana çarpacaktı ya önüme kıracak bende çarpmamak için sonu kaza ile biten bir manevra yapacaktım.Çıkan sonuç ;
yol yavaş akıyorsa mutlaka bir sebebi vardır, kimse seni uyuz etmek için önünde yavaş gitmez herkesin yetişmesi gereken yerler mutlaka vardır, sabırlı olmak lazım

Son düzenleme:

deniz_serdar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öğlen saati bir firmada görüşmem vardı, firma sanayi bölgesinin dışında kurulmuş, gidiş geliş bir yoldan gitmek gerekiyordu.önümüde bir kamyon oldukça yavaş gidiyordu , hafifçe sol yaptım karşıdan gelen şerit görünmüyordu,güvenli sollama imkanı olmadıgından vazgeçtim.bir süre sonra sıkıldım tekrar sola kayıp yolu kontrol ettim karşıdan gelenler vardı yine sollayamadım, biraz daha zaman geçti iyice sıkıldım yine hafif sola kaydım,karşıdan gelen varmı diye baktım, gelen görünmüyordu,kamyonun önünde de giden 2 araba daha vardı.bir an gaza yüklenip soldan devam edeyim ve 1 kamyon ve 2 arabayı birden sollayayım diye düşünürken o anda konvoyun en önündeki araba aninden 90 derece sola kırarak yolun solundaki tali yola giriş yaptı...belki de aklıma gelen ilk anda soldan gaza yüklenseydim,sola dönen arabaya ya bana çarpacaktı ya önüme kıracak bende çarpmamak için sonu kaza ile biten bir manevra yapacaktım.çıkan sonuç ;
yol yavaş akıyorsa mutlaka bir sebebi vardır, kimse seni uyuz etmek için önünde yavaş gitmez herkesin yetişmesi gereken yerler mutlaka vardır, sabırlı olmak lazım
+1903