teybin ışıklandırmasını değiştirmek istedim ama...

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam arkadaşlar,

teybin ışıklarını mavi led ile değiştirmek istedim. ilk olarak çıkan panelden başladım. açtım içini bi tanesini mavi led ile değiştirdim.
taktım ve bi denedim. 5 sn yandı lamba.. sonra gidip gelmeye başladı ve en sonunda tamamen gitti.
tekrar açtım içini ve ledin bacaklarına ölçü aleti ile dokunarak yakmak istedim. sanki temassızlık var gibi. bi geliyo bi gidiyo.. (tabiiki temazsızlık yok)
neden led lamba böyle bi karasızlık yapar. ???
bilen varsa yardımlarını rica ederim.

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
öncelikle karttaki voltajı ölç ,ledler ortalama 2,2 ile 3,3 volt ile çalışır.karttaki voltaj muhtemelen yüksektir 12 veya 6 volt olabilir. eğer 12 volt ise araya 330 ohmluk direnç ekle.

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ethem, içinde eski takılı olanlarda led lamba idi. bende 12 volt olamayacağını düşündüm..
olmazsa bi de dediğin gibi ölçmeye çalışayım..
bak resimleri aşağıya ekledim.

DSC03334.jpg

DSC03344.jpg

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Taktığın LED sorunludur belki kaçtane denedin.

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
bektaş kartın arkasının da resmini eklersen direnç varmı bakalım. voltajıda ölçersen kesin bir cevap verebilirim. kolay gelsin.

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
unutmadan ölçtüğün voltaj 2,2 ve 3,3 arasında ise birde ledlerin hepsini değiştir öyle dene ledlerin geçirdiği akım değişirse bu şekilde saçmalayabilir. gördüğüm kadarıyla bir tane led takmışsın. ve o ledin çektiği akım diğerlerinden farklı olabilir. hepsini değiştir ve öyle dene derim.

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bektaş kartın arkasının da resmini eklersen direnç varmı bakalım. voltajıda ölçersen kesin bir cevap verebilirim. kolay gelsin.
abi arkasını söyle tarif edeyim. ledler birbirine seri bağlı bi şekilde. birinin artısı öbürünün eksisine şeklinde uzayıp gidiyo. ama kaç ledi seri bağlamış bende tam takip edemiyorum. çünkü aralarda kartın arka yüzeyinden ön yüzeyine atlamalar var. belki çok katlı baskıdevre kartıysa orta katmanlardada atlamalr vardır diye düşündüm. ama dediğim gibi seri bağlı oldukları kesin.
en kısa zamanda voltajını ölçecem

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
unutmadan ölçtüğün voltaj 2,2 ve 3,3 arasında ise birde ledlerin hepsini değiştir öyle dene ledlerin geçirdiği akım değişirse bu şekilde saçmalayabilir. gördüğüm kadarıyla bir tane led takmışsın. ve o ledin çektiği akım diğerlerinden farklı olabilir. hepsini değiştir ve öyle dene derim.

evet bi tane değiştirdim ve denedim. ama abi o resimde gördüğün bi tane beyaz orjinal :):).. değişiklik yaptığım kartın resmi yok. :)
adamlar çok ince hesaplar yapıp ışıklandırma yapmışlar. sarı ledleri kullanmışlar fazla ışığı yüksek değil çünkü direk tuşa vuruyor... bi tane beyaz led takmışlar onun aydınlatması daha yüksek.. çünkü ışık dağıtıcısı ile iki bölgeye dağıtmışlar.

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
voltajdan pek şüphe etmiyorum.. herhalde 3 volt civarında çıkacak..
en kuvvetli ihtimal dediğin gibi çektikleri akım değişik olduğu için saçmaladı herhalde..