Termosifon bakımı (resimli)

CARBON95

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2009 senesinden bu yana kullandığım demirdöküm DT2-65S model 65 lt termosifonun bakım zamanı gelmişte geçmişti bile. Bulunduğum yerde rezinztans olmadığından dolayı değiştirmek yerine temizlemeye karar verdim, iyikide öyle yapmışım. Bir beş sene daha bakım yapmadan kullanabileceğimi düşünüyorum.

öncelikle termosifonun elektriğini kesip su giriş vanasını kapatıyoruz. daha sonra sıcak su musluğunu açıyoruz. soğuk su girişinde bulunan vanayı açıp altına kova koyarak buradan suyun boşalmasını sağlıyoruz.
9k=
9k=

suyun boşalması 1 saati buluyor
termosifonun altındaki 4 vidayı söküyoruz.
2Q==
2Q==

Kapağı çıkardıktan sonra bir foto çekerseniz hangi kablonun nerede takılı olduğu hakkında bilg sahibi olrsunuz.
9k=
9k=

Gördüğünüz sarı kabloyu tornavida yardımı ile çıkarıyoruz. mavi ve kahverengi kabloyu çekerek çıkarıyoruz. kırmızı tapayı da çıkarıp siyah termostad kablosunu çekerek çıkarıyoruz. görünen 6 adet civatayı söküp rezinstansı çekerek çıkkarıyoruz.
Z
Z

çıkarmadan önce altına kova koyalım kalan su ve pislik için. rezinstansı porçöz yardımıyla ve kazıyarak yapabildiğim kadar temizledim. kazanın içinede elimi sokup içindeki kireç ve pislikleri temizledim.
Z
2Q==

2Q==

9k=
9k=

9k=
Z
9k=

Z

dikkat etmeniz gereken işe başlamadan önce enerjiyi kesmek, kabloları ıslatmamak ve doğru yere takmak.
kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• DSC_0331.jpg
    DSC_0331.jpg
    18.2 KB · Görüntüleme: 60
  • DSC_0330.jpg
    DSC_0330.jpg
    39.3 KB · Görüntüleme: 51
  • DSC_0332.jpg
    DSC_0332.jpg
    75.1 KB · Görüntüleme: 49
  • DSC_0334.jpg
    DSC_0334.jpg
    73.2 KB · Görüntüleme: 44
  • DSC_0335.jpg
    DSC_0335.jpg
    66.5 KB · Görüntüleme: 48

CARBON95

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
devamı

Ekli dosyalar

• DSC_0336.jpg
    DSC_0336.jpg
    72.2 KB · Görüntüleme: 47
  • DSC_0337.jpg
    DSC_0337.jpg
    73.9 KB · Görüntüleme: 44
  • DSC_0338.jpg
    DSC_0338.jpg
    33.2 KB · Görüntüleme: 44
  • DSC_0341.jpg
    DSC_0341.jpg
    62.2 KB · Görüntüleme: 42
  • DSC_0348.jpg
    DSC_0348.jpg
    51.7 KB · Görüntüleme: 45

CARBON95

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eskiden hiç ses çıkarmayan makinam son zamanlarda çaydanlık gibi ses çıkarmaya başlamıştı. kirecin yakıt sarfiyatındaki etkisi çok büyük. neredeyse yarım kova kireç çıkardım. şu anda eskisi gibi hiç ses çıkarmadan çalışıyor.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
93'ten bu yana kullandığımız bir tane var yazlıkta.

2009'dan bu yana böyle oldu ise bizimkinin durumunu düşünemiyorum :)

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
usta bu kırec mı sadece?? cok fena olmus ıcı ya ınsanı hasta eder yıkanırken bu kadar pıslık...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Emin eline sağlık, güzel bir çalışma ve paylaşım yapmışsın. Bu çalışmadan faydalanacak çok arkadaş olacaktır. Bu tür işlere eli yatkın olan arkadaşlara kolay gelsin derken, eli yatkın olmayanlara "elektrikli ev aletlerini asla kurcalamayın, ustalardan yardım isteyin" önerisinde bulunuyorum. Allah korusun en ufak bir elektrik kaçağı insan hayatına mal olur.
Tamir esnasında kabloların söküldüğü yerler çok önemlidir, kabloları sökmeden evvel, tesisatın resim çekmek, bir yere renklerin konumunu not etmekte fayda vardır (ben karışık tesisatlarda veya net fotoğraf çekimi yapamadığım durumlarda kızımın renkli ojelerinden faydalanıyorum :))

CARBON95

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
usta bu kırec mı sadece?? cok fena olmus ıcı ya ınsanı hasta eder yıkanırken bu kadar pıslık...
bulunduğumuz yerin suları çok kireçli. Aslında çokda şaşırmadım çünkü bekliyordum böyle bir sahne.ben rezistansın kireç kapladığını düşünüyordum ama kaplanan kireç bir süre sonra rezinstansın dibine düşmüş. pislik adına bişey çıkmadı sadece kireç.

CARBON95

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emin eline sağlık, güzel bir çalışma ve paylaşım yapmışsın. Bu çalışmadan faydalanacak çok arkadaş olacaktır. Bu tür işlere eli yatkın olan arkadaşlara kolay gelsin derken, eli yatkın olmayanlara "elektrikli ev aletlerini asla kurcalamayın, ustalardan yardım isteyin" önerisinde bulunuyorum. Allah korusun en ufak bir elektrik kaçağı insan hayatına mal olur.
Tamir esnasında kabloların söküldüğü yerler çok önemlidir, kabloları sökmeden evvel, tesisatın resim çekmek, bir yere renklerin konumunu not etmekte fayda vardır (ben karışık tesisatlarda veya net fotoğraf çekimi yapamadığım durumlarda kızımın renkli ojelerinden faydalanıyorum :))
teşekkürler savaş abi. şimdi sen böyle söyleyince içime kurt düştü. aman herkes dikkat etsin.