teknik bir konu

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
5w40 ile 10w40 aynı kalınlıktaki yağlardır başındaki 5 yada 10 hangi sıcaklıkta akışkanlığını yitirdiğini gösterir kalınlık 2. rakamdır

10w40la yenilerseniz sonuç değişmecektir

5-10w50 yada 10w60 kullanırsanız o zaman sorun kesilebilir

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
haklısın hocam ama kalın yağı pek önemiyorlar yani motor yağ yakmasa da ömrünü azaltıyor .yani sonuç değişmiyor ...
10w-40 ile yağını kontrol ederek gidebildiği kadar gideriz baktık sıkıntı büyüyor bakarız bi çaresine die düşünüyorum...

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aman kalın yağ koyma. Hemde anlamadığım 4000km de yarım litre neden seni rahatsız ediyor :(
bu arada sübap contaları olma ihtimali yüksek ama ben olsam şu an için panik yapıp elletmem

AHMET_92_42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim araba da şu an 110 000 km de ve üç defa 1 litre yağ koydum bi defa yağ değişimi gelinceye kadar yani 3000 km de 1 litre. çok takıntı yaptım servise söyledim ve yağ değişimini de sürekli serviste yaptırıyorum ustam bana motor yağ yakmıyor contalar kaçırıyor dedi bi özel yağ var onu koyalım bi daha ki yağ değişimine sorun gitmezse contalara bakalım o yağın yumuşatma etkisi falan var dedi ama deneyip görecez ii olur inşallah yoksa baya bi sorun olacak heralde. bence 4000 de 0,5 lt yağ takıntı yapılmamalı hele bide lpg li araçlarda tamamen normal bence. bu arada arabam 98 vectra 2.0 cd. ii günler...

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
km az olsada arabalar yaşlanıyor,
ve sonuçta böyle sıkıntılar ortaya çıkıyor hani bu motor 5 yılda 500.000 yapsa hiçbir sorun çıkarmayacak belki ama 15 yılda 100.000 yapmış olsada malum bazı aksamları işlevini kaybediyor .yapacak bişey yok yani..
özel yağ dediği kalın yağ girme o işe aynı yağlan devam et madem yakmıyor contadan kaçıyor demiş ( hangi conta ise artık o ) ona müdahale etsinler..

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim araba da şu an 110 000 km de ve üç defa 1 litre yağ koydum bi defa yağ değişimi gelinceye kadar yani 3000 km de 1 litre. çok takıntı yaptım servise söyledim ve yağ değişimini de sürekli serviste yaptırıyorum ustam bana motor yağ yakmıyor contalar kaçırıyor dedi bi özel yağ var onu koyalım bi daha ki yağ değişimine sorun gitmezse contalara bakalım o yağın yumuşatma etkisi falan var dedi ama deneyip görecez ii olur inşallah yoksa baya bi sorun olacak heralde. bence 4000 de 0,5 lt yağ takıntı yapılmamalı hele bide lpg li araçlarda tamamen normal bence. bu arada arabam 98 vectra 2.0 cd. ii günler...
benim aracım LPG'li ve sizin normal diyebileceğiniz durum bende yok malesef...

aslında acı bir gerçek ki çoğumuz ve bir çok usta normal desede yağ eksilme hiçte normal bir durum değildir. öncelikle yağın markası ve kalitesi önemli... sonra eskiyen contalar ve lastikler... iyi bir bakımla yağ eksiltmeniz kesilecektir... ;)

AHMET_92_42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
siz hangi yağı kullanıyorsunuz yağı değiştirsem sıkıntı olurmu acaba bide contaları tamir etme yani yumuşatma gibi bi olay mümkün olur mu

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1 defa dışında mobil 10w-40 kullanıyorum ben...
1 defa dediğimde elf 10w-40 kullanmıştık nedendir bilmiyorum ama 10000km'de 1 lt gibi bir yağ eksiltmişti.

mobil10w-40 kullandığımda ise yağ yakma ve eksiltme görmezden gelinebilecek seviyelerde.

öncelikle şunu ayırt etmek gerekli. motor yağ yakıyor mu yoksa contalardan mı kaçırıyor?
araç LPG'li ise genelde subap lastiklerinden de kaynaklı yağ yakma söz konusu olaibliyor.

vectra b'lerde özellikle "krank keçesi" önemli bir yağ kaçağı noktası. iyi bir usta önce yağ kaçaklarına baksn motor bloktaki. sonra kaliteli bir yağ ve gözlem yapın ne kadar eksiltiyor ve mavi duman söz konusu mu? duruma göre iyi bir usta çözüm üretecektir.