Tekerlerden metal sürtmesi gibi gelen ses...Yardım lütfen ?

ugurdalkiran

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selamlar.iyi forumlar

benim fikrimce çok basit bir sorun olabilir.fren diskleri çevresinde bulunan koruma sacı;eğerki gelen ses bozuk yolda,fren yaptığınızda geliyorsa bu ses fren diskleri koruma sacı var fren diskleri çevresinde sanırım bu sac fren disklerine temas ederek sürtünme sesi yaratabiliyor.

benim aracımda da böyle bir sesten şikayetim vardı.özel servisime durumu anlattığımda fren diskinin sacına bir uygulama yaptılar ve sorun ortadan kalktı.sizinde böyle bir sorununuz olabilir
saygılar

kesinlikle sorun budur benim başımada geldi ustam bi bindi tamam dedi o koruma sacı sürtüyormuş meğersem

laewtr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benden size tavsiye aynısı banada oluyordu arkadaki aks kafaları ve rulmanlar falan değişti! arada ıslık sesi gibi gelir her zaman yapmaz fakat ben şanslıydım araç çok hafif süratteyken arka lastiği frene basınca kitledi! süratliyken yapsaydı düşünemiyorum! bence ihmal etmeyin!!

Aks ve rulmanlarsa durum kötü...Fiyat hakkında bilginiz varmı eğer rulman yada aks kafası değişimi olursa

turzek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba
Geçen yıl benim aracımda da olmuştu. Serviste bakımta balatalar değişince halloldu. Balatalar bitmeye yüz tutunca koruma saçları sürtme yaparmış.
Büyük ihtimalle de seninki de öyledir.

coheper

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.coheper.com
balataların bitmesi ile bir alakası olduğunu sanmıyorum. Çünkü daha öncede yazdığım gibi. Aynı ses bende de var ve daha aracım 6000km de. Araca "0" aldığımdan beri var o ses. Üstte armadaşlar. Balata koruma sacı sertüyor demişler. Bana mantıklı geldi. Peki bir sorum olacak: Aracından bu ses gelen arkadaşlar yakıt tüketiminiz normalden fazla mı? Yani bu sürtme sonucunda acaba araç normalden fazla zorlanıyor ve fazla yakıyor olabilir mi? Çünkü benim aracım (corsa D sport CDTI) aldığım günden beri haddinden fazla yakıyor. Defalarca serviste yazılımı değişti ama fark eden bir şey omadı. Acaba bu sesten dolayı olabilir mi?

nimbus06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Rotil sesi tekerleklerin dönüşünden ziyade direksiyonun her dönüşünde ve kasislere her girişte kendini belli eder. Birde araç orta süratte ( 60-70 km ) iken tatlı sert frene basın, ama ABS devreye girmeyecek şekilde. Fren pedalında bariz titremeler oluyorsa rotillerin kontrol edilmesinde fayda vardır. Aracı ön takımcıda bir kontrol ettirin en azından içiniz rahat eder.

Şuan benim araçta da tam böyle bir sorun var. Dururken bile direksiyonu sağa sola çevirdiğimde "gacur gucur" sesler geliyor. Dediğiniz gibi hareket halinde iken frene basınca ABS devreye girmiş gibi fren pedalında çok ufak bir titreme oluyor. Yetkili servise göstersem bilirler herhalde...

nitro_glycerine

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sorun bende de var arka taraftan geliyor iki tekerden de. ustaya götürdüm bir kaç kere heralde tekeri söküp bakmaya üşendiği için bu ses normal her arabada olur dedi. ben de fazla üstelemedim. boş zamanda kendim söküp bakacağım olmazda bu sese. bu arada benim arka diskler biraz oyuk.arka balatalar çok iyi durumda değil ondan mı acaba?

ufuk45

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hafif bi taşlama yapsınlar disklere eser kalmaz sesten

aksoy9801

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyi akşamlar. Abi dediğinizi geçen ankara ya gelirken yaptım, güzel, sorun yok. fakat ön disklerde 2 mm kadar oyuk var ve arka kampanalar el frenini çekince yokuşta geri salıyor. gel gör ki ben balıkesirdeyim, kime gideyim? ankara olsa tamam. var mı yakın şehirlerde de olsa tanıdığın..

turkolog55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
metalin metale vurma sesiyse aynısını yaşadım arkadaşlar. balataları tutan klipsler var. onlardan onlardan biri düşmüştür. ustam taktı ve sesten eser kalmadı. frene bastığınızda ses gelmiyorsa sorun kesinlikle dediğim gibidir.

sas_sas

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
metalin metale vurma sesiyse aynısını yaşadım arkadaşlar. balataları tutan klipsler var. onlardan onlardan biri düşmüştür. ustam taktı ve sesten eser kalmadı. frene bastığınızda ses gelmiyorsa sorun kesinlikle dediğim gibidir.

Benim Astra G de de olmustu. Frene basınca kesilen hafif süratde duyulan hafif bir sürtme sesi.
O sesi ustamın önerisi ile aynen basta savaş beyin yaptığı gibi yani geri giderken el firenini çekerek gecici olarak kesmek mümkün oluyordu.
Geçenlerde arka balata değişti ve ses artık yok.

Demekki konu klips miş.

Ustam balatalar eskidikce kendini ayarlaması gereken sistemin arızasından oldugunu söylemişti.

Belki aynı sorunun iki ustadan iki farklı açıklaması olabilir bu..