TC uyarı lambası hangi durumda yanar?

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir dönem forumda esp uyarı lambası nasıl yanar benimki neden yanmıyor gibi sorular vardı. o dönem ben dahil bir çok arkadaşımız araçlarımızı kaydırıp esp uyarı lambasının yandığını görmeye çalışmıştık.
ben bir kaç denemeden sonra esp lambasını yakmayı başarmıştım :p bu denemeler esnasında bir kaç kez ıslak zeminde patinaj yapıp tc uyarı lambasının da yandığını görmüştüm. ancak son dönemde yağan karın da sayesinde gazı kasten kökleyip aracı patinaja sokuyorum, yada bazen yokuşta ben istemesem de patinaja yapıyor ancak esp lambası yanıp sönmesine rağmen tc lambasını yandığını göremiyorum.
acaba neden göremiyorum, tc mi çalışmıyor? yoksa başka bir sebep mi? fikri olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum...

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ynt: TC uyarı lambası hangi durumda yanar?

TC'nin kafasına göre takılan bir yapısı var. Bazen kesiyor, bazen langır langur patenaja düşüyorum hiç istifini bozmuyor. Bazen ani kalkışlarda kesiyor gazı 3000 devire kadar sonra bırakıyor bir anda, Turbo falan hep beraber yihhuuu şeklinde fırlıyoruz, heyecan yaşıyoruz. Bende anlamadım çalışma mantığını. :)

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

özellikle yokuşta patinaja zorladığımda gazı kesip devri düşüren bir şey var ama bu esnada nedense tc lambası yerine esp lambası yanıp sönüyor. anlamadım gitti  023hm

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Abi siz yine esp tc ışığını görmüşsünüz birkaç kez de olsa. Ben gazı diplediğimde bile Tc ikazı yok. Benim araç aşırı milliyetçi. TC ye falan tahammulü yok galiba :)

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben de TC lambasının yandığına şahit olmadım. Ancak TC lambası yanmasa bile TC'nin devreye girdiğine çok şahit oldum. Bizim otopark alanı cam gibi buz tuttuğu için TC'yi açıp kapattığınız zaman fark çok net anlaşılıyor. Hatta kar/buz üzerinde rölanti devrinde (gaza basmadan) giderken araç patinaja başlayıp da TC gücü kestiği için aracın stop ettiği oldu birkaç kez. Ancak bu durumda bile lambanın yandığını görmedim. TC açıkken araç patinaja biraz izin verse bile devrin 2500-3000 üzerine çıkmasına hiçbir koşulda izin vermiyor. TC'yi kapatıp gaz verdiğinizde ise devir herhangi bir sınır olmadan artıyor, yeterince gaz verirseniz redline'a dayanıyor.

Park ederken ESP ışığının yandığını görmedim hiç. Genellikle buz üzerinde dönüş yaparken yanıyor bende. Sanırım bu ışık araç hem patinaja düşüp hem de direksiyon kırdığınız yönden sapmaya başlarsa yanıyor. Yani aracın olduğu yerde patinaja başlaması da ESP ışığının yanmasına sebep olmuyor. Ama bu anlarda bile TC devreye giriyor.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tractioncontrol Astra J
ben sadece bu ışığı görüyorum o da her zaman değil kafasına eserse yanıyor sanırım kapatırken ayrı ayrı ama uyarı olarak birleşik tek bir ışık var çünkü tc esp nin altında çalışan bir sistem diye biliyorum

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Evet, benim de ESP lambasından kastım buydu. Ben bu lambanın sadece gerçekten ESP devreye girdiğinde yandığını düşünüyorum. Eğer sadece TC devredeyse bu lamba yanmıyor sanırım. Sadece tahmin ediyorum, yanılıyor da olabilirim tabii.

Bu arada, aracın kullanım kitapçığında da bu lambadan Electronic Stability Control (ESP) lambası olarak söz ediliyor. TC ve ESC devre dışı kaldığında yanan ayrı 2 lamba olmasına rağmen, ESC devredeyken yanan tek bir lambadan bahsedilmiş. TC devredeyken yanan bir lambadan ise söz edilmiyor kitapçıkta.

goztepeli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astraowner link' Alıntı:
tractioncontrol Astra J
ben sadece bu ışığı görüyorum o da her zaman değil kafasına eserse yanıyor sanırım kapatırken ayrı ayrı ama uyarı olarak birleşik tek bir ışık var çünkü tc esp nin altında çalışan bir sistem diye biliyorum
bendede aynen böyle yapıyor deneme ile sabittir demekki sistem aynı uyarı lambasını kullanıyor fakat esp de nasıl oluyor uyarı sesi falan veriyormu,yada müzik açıksa kapatıyormu  

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bir kere tc ışığını gördüm ekranda Tc devre dışı dedi
o da toprak bir yoldu ve engebe vardı araç çıkamayınca TC üzeri çizilmiş bir şekilde çıktı ekranda
Ekran kayan şekilde çıkan uyarı da buzlu yolda gelirken birçok kez karşıma çıktı
araç kardan dolayı kayıyordu ve bu uyarı çıkınca araç kendini biraz topluyordu

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astraowner link' Alıntı:
az önce kitapçığa baktım, aynen senin söylediğin gibi esp ve tc aynı uyarı ışığını kullanıyor. üzeri çizgili TC lambası tc kapatılınca yanıyor. demek ki ben daha önce ya yanlış gördüm yada bir sebepten tc devreye giremedi anlamında üzeri çizgili olan lamba yandı söndü.