TC lambası yandı

ozcivelek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün seyir halindeyken tc lambası yandı düğmeden açıp kapama yaptım ama faydası olmadı aracı stop ettim tekrar çalıştırdığımda söndü acaba neden olabilir

duman_42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim otomatiktede aynısı oluyor. 1 viteste patinaj çektiğim zaman lamba yanıp sönüyor ve patinaja devam edersem lamba yanıyor ve arabayı stop edip çalıştırana kadar sönmüyor.-düğmeye basmam durumu değiştirmiyor-
TC devreye giremeyince kendini devre dışı bırakıyor olabilir mi??? ;)

teknikelektronikci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba üstadlar bu tc düğmesi ve lambası bizim omega dada var ama ne işe yaradığını bilmiyoruz ve hiç de dikatimizi çekmedi şimdiye kadar bu tc hakında bilgi verebilirmisiniz acaba tam ollarak ne işe yarar şimdidien teşekürler

HySofT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
TC ( Çekiş Kontrol Sistemi ) bildiğim kadarıyla açıklıyım :)
araç seyir halindeyken veya kalkış yaparken çekiş olan tekerlerden herhangi birinde çekiş kaybı ( patinaj, çamurlu zemin, kar vs ) olduğunda devreye girerek, ilgili tekerleğe giden gücün miktarını azaltıp aracın patinajdan kurtulmasını sağlayan sitemdir. TC ışığı olay anında yanıp söner sonra sönük olarak kalır... ışık devamlı yanıyorsa sistem devre dışı kalmıştır ( aynen ABS ışığında olduğu gibi )

duman_42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
TC (Tracking Control) Opel'de, ASR Mercedes'te (ASR isim olarak daha yaygın) aynı şeyler

Mehmet FEYZULLAH

AHMETKARTAL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçen bi arkadaş bindi benim arabaya ortak dedi bu araba türkiye'de yapılmış dedi ulan dedim adama bak nerden anladıki ya dedim sonra sordum nerden bildin ya diye işte ya dedi kocaman düğme yapmışlar TC yazıyor görmedin mi dedi ben de bozuntuya vermedim haaaa evet yaa dedim

HySofT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
moouhahahah :)

aobayrammm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
98 model Vectra b sahibiyim. TC düne kadar hiçbir sıkıntı vermedi. Dün stop ettikten sonra bir daha TC lambası sönmedi. Arazi çalıştırdığımda titreyerek hatta zıplayarak çalışıp stop etti. Araştırdım ABS TC aynı kabloyla lastik düzeneğine gidiyor. Boş bir vaktim olursa kablolarına bakcam. TC ile ABS lambası beraber yapıyorsa sorun ya 35 nolu sigortada yada kablodadir. Benim sadece TC yanıyor. Sorun TC düğmesinde diye tahmin ediyorum. Hadi hayırlısı. TC aracın patinaj çekmeye başladığında diğer çeker tarafın dönüşünü azaltarak tutunmayı sağlayan sistemi olduğunu biliyorum.