soğuk havada rolanti takılması

halit69

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar havalar biraz soğuyunca sadece sabahları araba ısınıncaya kadar arabanın rölantisi yüksek oluyor bu ısınıncaya kadar normaldir ama bende 1100-1200 gibi takılıyor inmeden devam ediyor sonra kenara çekip 1 dakika bekleyip tekrar çalıştırınca her şey normale dönüyor ama diyelimki 1 dakika beklemeden tekrar çalıştırırsam bu sefer daha yüksek devirde takılıyor 1600 civarı aracı kapatıp 1 dakika geçince normale dönüyor acaba oksijen sensörü veya motor hararet müşürü olabilirmi
şüphem oksijen sensöründen

kaannn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Oksijen sensörünün genelde ısıtıcı ları tüp var ise bozulur ondada zaten direk arıza yakar araba yüksek devirde çalışmaşı mutlak bir yerden fazla hava alması demektir maf sensörünü bir pamukla temizle istersen bastırma yanlız sensore

halit69

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Oksijen sensörünün genelde ısıtıcı ları tüp var ise bozulur ondada zaten direk arıza yakar araba yüksek devirde çalışmaşı mutlak bir yerden fazla hava alması demektir maf sensörünü bir pamukla temizle istersen bastırma yanlız sensore

oksijen sensörü 1,5 yıl oldu değiştireli delphi marka
lpg hiç takılmadı
maf(debimetre) yok onun yerine hava ısı sensörü var
hatta sabah takıldı oksijen sensörü fişini çıkardım değişen olmadı ısı sensörünün fişini çıkardım yine takılma sürdü yine kapatıp 1 dakika bekledim o parça soğuyor sonra çalıştırınca aklıbaşına geliyor

Son düzenleme:

halit69

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yeni bosch oksijen sensörü aldım taktım yine takılma sürüyor ama ışık yanmıyor eski sensörde takılmayla beraber 5-10 saniye arıza ışığını yakıyordu sonra sönerdi bu yeni sensörde ışık yanmadı ama rolanti takıldı bu sefer rolanti motorunu değiştirmeyi düşünüyorum

halit69

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
delphinin oksijen sensörü ilk takıldığında 1 ay içinde ışık yakıyordu onu garantiden değiştirdiler buda 1.5 yılda bozuldu buda demek oluyorki delphinin oksijen sensörü sıkıntılı
bosch =140 tl ile arasında 30 tl fark vardı hiç değmez iyisini almada fayda var arabanın çekişi herşeyi değişti arada çok fark etti

halit69

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir şey daha eklemek istiyorum boğaz kelebeğini sökmek zor olduğundan filitrenin ordan 1 metre ince hortum soktum denemek için çekince ucuna yakın tahin gibi bir şey çıktı 1 kaşık dolusu vardı sonra o ince hortuma balata spreyi sıktım birazda gaz vererek öylece körü körüne temizledim
bu tahinleşmeyi nasıl önlerim ve sebebi ne olabilir şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:

0M42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.benzersiztasarim.com
Anlattığınızda göre aracınız jiklede çalışıyor gibi yani olağan bir durum gayet normal. Sağa çekip beklemeyin devam edin rölantinin yine bir süre sonra olması gereken devire düştüğünü göreceksiniz eğer bir arıza yoksa ve durum jikle kaynaklıysa.

halit69

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anlattığınızda göre aracınız jiklede çalışıyor gibi yani olağan bir durum gayet normal. Sağa çekip beklemeyin devam edin rölantinin yine bir süre sonra olması gereken devire düştüğünü göreceksiniz eğer bir arıza yoksa ve durum jikle kaynaklıysa.

cevap için teşekkürler
yok rolanti düşmüyor
oksijen sensörü değişiminden sonra hiç bir arıza yanmıyor araç soğukken çalıştırınca rolanti takılması sürüyor 1100 civarı lakin yine aracı kapatıp 1 dakika bekleyip çalıştırınca rolanti devirlenme düzeliyor
aslında uzun hortumla ucuna bez takarak filitrernin ordan biraz temizleyince daha stabil oldu galiba boğaz kelebeği sanki krema gibi yağ var ondan olabilir açıp temizlesem fena olmaz

0M42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.benzersiztasarim.com
Bence cihaza bağlatıp hata kodu kayıt etmişmi bir bakın hata varsa soruna daha çabuk ulaşırsınız.