Sinyal sürekli-sabit yanıyor

Umut_Erz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar, sevgili ustalar,

Aracımda sebebini anlayamadığım ve çözümünü bulamadığım bir problem var. Sebepsiz yere sağ ya da sol sinyaller yanıp sabit yanık halde kalıyor.
Kontağı kapattığımda bile sönmüyorlar, sigorta tablasında sigortayı söküyorum.

Bir oto elektrikçiye danıştım sigorta kutusu arkasında elektronik kart olduğunu bu kartın bozuk olabileceğini fakat detaylı kontrol etmeden bilgi vermenin zor olduğunu söyledi. Zamansızlıktan kontrol edemedi. Eve gelince sigortayı söktüm. İşin kötüsü yolda sinyal veremiyorum. Şuan sigortayı taktığım anda sol sinyal sabit yanıyor. Sol sinyal kullanamıyorum.

Oto elektrikçi, sinyal kullanamamak dışında probleme sebep omayacağını, akü bitmesin diye sigortayı sökmemi söyledi. Tam da uzun yol öncesi başıma geldiği için tedirgin oldum açıkçası..

Forumun deneyimli opelcilerine danışmak isstedim.
Sizce neden olabilir ve çözümü basit midir?

Şimdiden teşekkürler

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Öncelikle sinyal flaşörü, dörtlü sinyal düğmesi, daha sonra elektriksel bir hatadan kaynaklanıyordur.

Umut_Erz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkrürler, dediğiniz gibi sinyal rölesi/flaşörünü ni değiştirince düzeldi. Yani flaşörlerden biri bozulmuş.

Sigorta kutusunun sağ üst köşesinde 3 röle vardı. biri sağ sinyal, diğeri sol sinyal ve en solda işlevini anlayamadığım bir röle daha vardı. yedek olabileceğini düşündüm ve biraz risk alarak arızalı olan rölenin yerine taktım.

Şuan hiç problem kalmadı. sinyal yanma-sönme esnasındaki tik-tik sesi daha keskin oldu röleyi değiştirince. taktığım rölenin eskimemiş olmasına yorum ama bilemem... Sağ, sol sinyaller ve dörtlü sinyal de yanıyor...

Fakat benim yedek olduğunu düşünerek kullandığım röle üzerinde hiç bilgi yazmıyor bu yüzden içime kurt düştü.

Ayrıca yedeğini alacağım. Topran marka iyi diye biliyorum. Internetten alacağım.

Umut_Erz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sevgili Savaş abi ve diğer opel bilgilnleri, : )

Bugün sipariş ettiğim röleler geldi. hemen sinyal rölelerini yenileriyle dğeiştirdim ve sinyalin hiç problemi kalmadı. Fakat sanırım bir hata yaptım ve fanla ilgili bir probleme sebep oldum. (iç ısıtma-kalorifer fanı).

Yaptığım hata, gelen röleleri eskileriyle değiştirdim. Aktif çalışan röleyi de yedek olarak tutayım dedim. daha önce 3 röle vardı. 2 sinyal +1 boşta olduğunu düşündüğüm. Ben 4. boş yere de röle taktım. Resimde soru işareti olan yere taktım.
Bu yüzden mi bilmiyorum ama artık fan çalışmıyor. 4. kademeye açınca sigorta kutusundan bzzzzz ses geliyor sadece. Fan rezistansını mı yaktım yoksa? Çözümü basittir umarım. Pek vaktim kalmadı. Yeni yıl öncesi uzun yola çıkacaktım. Hem de erzurum, kars sarıkamış, tiflis. Tam da fanın hem ısıtma hem buğu çözme için gerektiği yerler yani.

Ya da bir oto elektrikçiden fanı direk aküye vs. bağlamasını isteyip geçici çözüm bulmaya çalışacağım.

Sigorta kutusunun fotoğrafını da ekliyorum. Araç 1997 Vecttra GLS.
Fikir verebilecekler olursa çok sevinirim. Bence gider ayak kendime problem çıkardım.
MVgE56.jpg
[/url][/IMG]

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Boşta görülen 3 rölenin de ayakları şeklen aynı. Boş yerlerin işlev konusunu bilmiyorum ama ayakların sigorta kutusu ile bir bağlantısı varsa bir yerde kısa devre yaptırmış olabilirsin. Bunun sonucu olarak tahminime göre ya röle hasar görmüştür ya da sigorta atmıştır. Taktığın röleyi geri çıkardığın halde kalorifer sadece 4 ncü kademede ses yapıyorsa rölesi hasar görmüş olabilir. Öncelikle bu durumu kontrol ettirmen gerekir. Röle hasar gördüyse, yenisini kısa vadede bulamam diyerek direk aküden enerji almak ne derece sağlıklı olur bilemem.

Umut_Erz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok teşekkürler ben de böyle düşünüyorum, yani kısa vadede çözüm olarak direk elektrik riskli olabilir fakat nasıl bir çözüm bulabilirim bilemedim. Başka bir çözüm yolu olabilir mi?

Bugün oto elektrikçiye gideceğim. Eğer reziztans hasarıysa ve başka çözümü yoksa kısa vadeli çözüm yakın illerden çıkma arayacağım telefonla. ya da ankaradan bugün kargoya verilirse ve geldiği gibi montajı yapılırsa yetişebilir...

Kendi kendime dertsiz başıma dert çıkardım gider ayak...
sigorta kutusunda boş görünce bir yere bağlı değildir diğeri gibi diye 4. boş olan yere taktım fazla röleyi... iyi ki arabayı yakmadım.

Bu arada fanı 4. kademeye alınca bzzzz diye ses gelen yer sigorta kutusunun hemen arkası (düşük bir ses değil. gayet rahat duyulabilen bir ses.)

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bzzzz sesi röle sesidir.o ses genelde kaliteli olmayan rölelerden gelir.yada röle takılı kalıyor olabilir sadece 4.kademe de ses yapması fan rölesini değiştirip denemekten başka bişey gelmedi aklıma

Sony Z5 cihazımdan gönderildi

Umut_Erz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dün herşey kendi kendine düzeldi. Gerçi tekrar gider diye korkudan fanı 4. kademeye hiç almadım. Uzun yola gidip geleyim her türlü deneyeceğim.

Rölenin takılı kalması derken elektronik değil mekanik bir bölümün takılı kalmasından mı bahsediyorsunuz? Eğer öyle bir ihtimal varsa olabilir. Çünkü işe gidip oradan oto-elektrikçiye gidecektim. Yolda giderken denedim düzelmişti.
Yani titreşim sonrası düzelebilecek birşeyse çok mantıklı.

Yine de ilk uygun zamanda sigorta kutusuna bakım yaptıracağım. Bağlantıları, izolasyonu vs.

Teşekkürler,

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şöyle yapın sigorta kutusu kapağını açın ve bir elinizle rölelerin üstüne dokunun tek tek sırayla.
4.kademeye her alışınızda röle hatasıysa rölede titreşim hissedeceksiniz.titreşim ve bzzz sesi senkronize olacaktır aynı anda oluşacaktır yani.eğer titreşimi yakalarsanız o röleyi değiştirerek çözebilirsiniz.bütün röleleri denemelisiniz

Sony Z5 cihazımdan gönderildi