silindir contası

majjestte

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya arkadaşlar ben bi eşşeklik yaptım sabah motorun sogutma suyuna biraz ek yaptım ve kapagını kapatmadan kabutu indirmişim sabahın köründe normaldir :) sonra ankaradan çıktım kazana kadar gittim ve yol bilgisayarında uyarı çıktı sogutma suyunu kontrol ediniz yazıyodu sağa çektim kazanda baktım kapak açık hala üzerinde duruyo ve su yarılanmış fokurduyor sonra biraz ek yaptım yine kapattım gittim tekrar uyarı verdi indim yine yarılanmıştı biraz daha koydum sanayiye çektim ustanın bitanesi conta yapmış dedi direk bin liradan fazla masrafı var dedi 15 dk sonra normale döndü dedi ve suyu doldurduk 220 km lik bi yola gittim geldim ve yol boyunca bu sorunu bidaha yaşamadım hala araba kapıda yatıyo ve her 400 km de bir bardak kadar su ekliyorum sürekli sorun ne olabilir kaçak mı var acaba yoksa harbiden contamı ???? bir de gece yolculuk yaptıgımda check oil level yazısı çıkıyor iki kez arka arkaya sonra kendiliğinden geçiyor fakat kontrol ediyorum yağ seviyem normal bu neden olabilir??

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yag isigi yandi diyorsun...yagin rengi nasil..yag kapaginda beyazlik varmi...

majjestte

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağ ışığı yanmıyor sadece yol bilgisayarında check uyarısı veriyor 1 dk bekledikten sonra geçiyo yağ normal fakat üzerine biraz fazla ek yapmıştım yağında acaba fazla yağ oldugunda mı yapar ki

Nikkfurie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
basınç altındaki su 120 derecede kaynar,antifirizinde etkisiyle 130 a kadar çıkar,motor suyu da 110 dereceye kadar çıkabilir ve normaldir,ama kapağı açık bırakırsanız genleşme kabında suyun üzerinde basınç oluşmaz ve 100 derecede kaynamaya başlar,birde antifiriz yok veya 4-5 senedir değişmediyse:(..çok uzun süre gitmedinizse veya su tamamen bitmemişse conta yakmamıştır veya silindir kapağı eğilmemiştir en azından..geçmiş olsun

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ ışığı bu olaydan sonra yanmaya başladı ise malesef conta ihtimali yüksek.Contan yanmış ise yağ-su karıştırıyor ve bundan dolayıda ara ara oil level uyarısı veriyordur.
sadece conta ise Kapakcının ve ustanın işçiliği+Üst conta takımı+yağ+antifiriz .1 lirayı geçecek bir durum yok bence.
Geçmiş olsun.

majjestte

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abilerim yağ ışıgının sogutma suyuyla alakası yok daha önceki hafta gece yolculugunda yaptı o uyarıyı ve çok nadir uzun yolda akşam yolculuklarında çıkıyor gündüz nedense öyle bir yazı yok

ob51

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Conta yanığı ise 400tl ye yapıyorlar.orjinal malzeme ile.bir aya önce özel bir opel servisinde yaptırdım(klayseride opelservisi 1000tl ile 1500 tl arası fiyat söyledi).Conta yanığı olup olmadığını anlamak için test yapıyorlar(silindir kapağı testi)orada zaten belli oluyor.sen şu şekilde anlayabilirsin sürekli su eksiltiyorsa önceleri 10 günde bir sonra haftada bir son aşamadada 2 günde yaklaşı 1 litere eksiltiyor.saba arabayı ilk çalıştırdığında kalorifer borularından su sesi gelir.pitonların arasında kalan su kısa bir süre oradan akar ve ses kesilir.Motor radyatörüne giden plastik boru kısa mesafelerde çabuk şişer ve aşırı sertleşir.bunlardan önce devirdaim moturunu boru bağlantılarını termostatı kontrol ettir.boştan yere eğer conta yanığı yoksa motorunu açtırma.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kapak açık kaldığı için su buharlaşmıştır. bu gayet normal. ama bana kalırsa senin su deposu kapagında da sorun olaiblir çünkü su uyarısı çıkınca durup ekledim diyorsun yani motordaki su bitmemiş bitmiş olsa conta yanardı.. bunun yanında o gittiğin ustaya bence bir daha gitme 1000 lira az para değil... yetkili servise gidip yaptırsan daha iyi anca o ücretleri isterler. yağ sorununa gelince dün gece yoldan gelirken benim başımada dediğin olay geldi. klima açıktı ve yokuş çıkıyordum uzun yolda. hızım 110-120 civarı bi anda yağ uyarısı verdi. araç lpgli. ama bahsettiğin gibi 1-2dk içerisinde söndü ve yol boyunca bir daha uyarı vermedi.. büyük ihtimal sensöre ya tortu geldi yada eğimden dolayı sensör seviyesinin altına indi yağ. yada gene eğimden dolayı sensörün bir ucu hafifçe birbirine temas etti diye düşünüyorum...

majjestte

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar dün başkent otosanayiinde ki ustama götürdüm conta yakmadıgını söyledi artık bilemiyorum fakat su eksiltmesinin kalorifer vanası sanırım ordan kaçırıyo dedi gittim orjinalini aldm (60 lira ) eskisini söktük bende gördüm yanında çatlak vardı ordan akıtmış değiştirdik tekrar antifiriz koyduk ve şuan bi sorun yok saolun bilgiler için

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun ucuz kurtulmuşsun