Servis sahibi arkadaşlar lütfen fikir veriniz...

fsadak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Daha önceki bir mesajımda aracımın rolanti esnasında arıza ışığını yaktığı ve bu esnada gaz yemediği şeklinde konu açmıştım. Sorun bugün halloldu ama benim kafam karıştı. Şöyleki;

Sürekli gittiğim servis en son beyinde arıza var dedi ve beyini denemek için değiştirdiler. Sorun gerçekten halloldu ama beyin için 400 YTL istediler. Beyini daha hesaplı olarak başka yollardan bulma imkanım olduğundan o an için kabul etmedim ve servisten ayrıldım. Yol üzerinde başka bir servisi görünce birde şansımı orada denemek istedim bana direk rolanti ayarlayıcı değişecek dediler. Daha önce denendiğini ve işe yaramadığını söyledim ama adam kendinden çok emindi. Peki değiştirin dedim. Değiştirdiklerinde arızanın giderildiğini görünce çok şaşaırdım. İşler bitip sohbete başladığımızda usta olayı şöyle anlattı; Bu rolanti ayarlayıcı iki çeşitmiş ve şu an piyasada bulunanları takınca araca yazılım atmak gerekiyormuş. Diğer servis değiştirdiğinde yazılım işini yapmadıkları için arıza giderilememiş.

Bunun yanında araçta birde patlak olduğunu söyledikleri hortumu değiştirdiler. Bu rolanti ayarlayıcının yakınlarında bir hortum. Servisi suçlamak istemiyorum ama acaba bu hortum işi çözmüş olabilirmi? Rolanti ayarlayıcı boşuna değişmiş gibi bir şüphe var içimde. Ayrıca diğer serviste beyini değiştirince arıza neden düzeldi? Gerçekten bu yazılım işi doğrumu? Bunlar kafama takılmaya başladı. Her ihtimale karşı eski rolanti ayarlayıcıyı da aldım ama test etme imkanım maalesef yok. Sonuçta bu işlem için 145 YTL para ödedim ve şu anda araçta bir sorun yok.

Denemek için değişen beyin 08/1998 imali idi benim beyin ise 02/1997 yılına ait. Aklıma sonradan şöyle bir şey geldi. Acaba daha yeni olan servisteki beyinde bu yazılım olduğu için arıza düzelmişti ve benim aracada rolanti ayarlayıcı değişmeden bu yazılım yüklense sorun yine düzelirmiydi? Tabi bahsedilen yazılım beyine yükleniyorsa bu dediğim mantıklı olabilir.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın ama kafam çok karıştı. Fikirlerinizi yazarsanız sevinirim...

Arızasız günler dilerim...

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bunca yıldır surekli değiştirdiğim rolantı ayarlacıyısının hiçbirinde bu tur sorunla karsılasmadım yanı yazılım isteme gibi. değişen hortumun fotosunu koyarsan daha iyi yardımcı olurum. değişen hortum kelebek bogazın altında kucuk siviş hortumlarına göre bıraz daha kalın ve bobının altındaki yakıt tankı havalandırma ventılınemı baglanıyor?? senın arızan o hortumdanda kaynaklanabılır

tansugurler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.egeopel.com
merhaba yazılım farkı olma ihtimali yüksek ama arıza lambası yandığın da çıkan arıza kodunu yazarsan iyi olur rolenti ayarlayıcı değişirken soket kablolarıını bantladılarmı gördünüzmü .

cenk58

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bilmiyorum konuyla ilgisi varmı ama benim araba rolantide bağırmaya başlamıştı hatta konuyu burayada yazmıştım neyse bir iki gün bindim sonra kaputu açtığımda o boğaz kelebeği dediğiniz yerin arkasında ince bir hortum çıkmış olarak gördüm hortumu yerine taktım bu sefer rolantide stop etmeye başladı sanayiye gittim ustaya söyledim güldü ve o bilgisayarmı artık tech2 mi bilmiyorum vitesin oraya taktı bilgisayarla bişeyler yaptı araba düzeldi, ustaya sordum sorun neymiş dediki o hortum çıkmış sen takmışsın ama araç beyne arıza bildirdiğinden sen onu makinayla silmezsen hortumu taksanda düzelmezdi işte böyle bilmiyorum doğrumu