Service Park Assist Uyarısı

Neremec

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Neyse düşündükçe sinirim bozuluyor ciddi anlamda elimden de gelir sırf güvendiğim için bıraktım yoksa kesinlikle kurcalar yapardım neyse iyi bir tecrübe oldu bana tanıdık falan güvenmemek lazım en güzeli işten anlamak

ali351

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lutfen yardimastra j 1.4t sport stil aldım ilk sahibi on park sensoru taktirmis ancak devam li uyarı vermiş ve şuan pasif durumda buna bir cozum var midir. bu arada sensorleri yetkili bayiden almis

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
lutfen yardimastra j 1.4t sport stil aldım ilk sahibi on park sensoru taktirmis ancak devam li uyarı vermiş ve şuan pasif durumda buna bir cozum var midir. bu arada sensorleri yetkili bayiden almis
Teybin ses ayar düğmesinin sağında park sensörü tuşu var mı?

Screenshot_20191227-214318.jpg

ali351

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet var

Neremec

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bilgisayara bağlayın hangi park sensörü arizali bunu tespit ediyorlar. Benim bir sensör arızalı olduğundan hata veriyordu ve hiç biri çalışmıyordu. Tek sensör değişince düzeldi ama bilgisayar bağlamadan siz tespit edemezsiniz sistem kapatıyor hepsini

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
montajı yetkili servis mi yapmış? Yetkili serviste montaj yapıldı ise sorununuzu yetkili servis çözecektir. Sürekli uyarı vermesi ile ilgili düğme bağlantısı ya da başka bir bağlantıda hata yapılmış olabilir.

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Daha once boyle bir hata ile octovia da yasadik. Sorun sensor beyninin baglantisini dusuk voltajli bi koblodan almislar sorun enerji kablosunu farkli biyerden alinca duzelmisti.

• Beğen
Tepkiler: omeroz
M

murat33

Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar benimde başıma geldi park asist yazıyor ve direksiyon sola zorluyor istop ediyor durduğumda araç çalışmıyor.Sırayla ön ve arkacamları açkapa komutunu veriyor uygukladıktan sonra araç çalışıyor.Cıty mode arızası olabilir diyorlar sizin başınızdan böyle birşey geçtimi

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar benimde başıma geldi park asist yazıyor ve direksiyon sola zorluyor istop ediyor durduğumda araç çalışmıyor.Sırayla ön ve arkacamları açkapa komutunu veriyor uygukladıktan sonra araç çalışıyor.Cıty mode arızası olabilir diyorlar sizin başınızdan böyle birşey geçtimi

Hocam akünüz ömrünü doldurmuş, acilen kontrol ettiriniz...

mcerci

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Bu sorunu yaşayıp da internet araması ile bu sayfaya gelenler olabilir. O yüzden mümkün olduğunca detaylı olarak yazmaya çalışacağım.

Benim aracımda ( opel astra 1.4 turbo a14net. Atiker gold lpg sistemi takılı durumda ) bazısı kullanıcı ekranında görünen, bazısı aracın arıza hafızasına kaydedilen birçok hata - arıza durumu vardı ( servo direksiyon hatası , park yardımcısı hatası , yolda giderken esp' yi kapatmak , yolda giderken gösterge panelini kapatıp açmak, teyp dilini ingilizceye dönüştürmek, motor eksik takviyesi hatası aklıma gelenler)

Aracı serviste bilgisayara bağlayınca arıza olarak görünenler genelde şunlardı :
motor kontrol modülü : p0959 , motor soğutma suyu termostat ısıtıcısı kontrol devresi yüksek voltaj
karoseri kontrol modülü : u0100 , motor kontrol modülü ile iletişim kayboldu
park freni kontrol modülü : c0561 , sistem devreden çıkarma bilgileri depolandı
servo direksiyon kontrol modülü : u0121 , elektronik fren kontrol modülü ile iletişim kayboldu
servo direksiyon kontrol modülü : u0100 , motor kontrol modülü ile iletişim kayboldu
multimedya çalıcı arabirim modülü : b1325 , kontrol modülü güç devresi
motor kontrol modülü : p0299 , motor eksik takviyesi

Zaman içinde şunu da farkettim. Araçta sistemdeki voltaj ani olarak yükselip düşüyordu. Gerilim yaklaşık 15.5 voltun üzerine çıktığında sistem yukarda bahsettiğim hataları vermeye başlıyordu. Yaptığım araştırmalar neticesinde bir buçuk yıl sonunda sorunun nedenini öğrenip düzelttirdim.

LPG sistemi aracın haberleşme hattına ( obd , can ) bağlı. Atiker' in yazılımında (ustaların lpg ayarını yaptığı yazılım) aracın haberleşme hattı ile veri alışverişini hangi protokol ile yapacağına dair bir ayar var. Bu ayarın varsayılan değeri otomatik ( auto ) olarak seçili gelmekte. Eğer bu ayar otomatik olarak bırakılmış durumda ise lpg sistemi aracın haberleşme hattı ile hangi protokolle konuşacağını doğru olarak belirleyemiyor ve sistemdeki tüm iletişimi bozuyor. Bu ayarı " 8: CAN Standard 500 kbps " ( opel bu seri araçlarda bu protokolü kullanıyormuş) yaptıktan sonra araçta yukarda bahsettiğim arızaların tümü yok oldu.

İnternette bu durumun lovato sistemlerde de görüldüğüne şahit oldum.

Bu türden sorunlarla uğraşanlar varsa denesinler, işe yarayabilir.

20211118_094802495ce8ef6fb1e59b.jpg

• Beğen
Tepkiler: omeroz ve Hasip