Sensor temizlikleri

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaslar bi kac gun once aracta biraz yakitin arttigini farkettim. Odb ile baktigimda zengin karisim hatasi vardi. Bu hata havanin az yakitin cok oldugu anlamina gelen hatadir. AFR ayari yaptirdigim yerle gorusmem neticesinde torque programiyla veri atmami soyledi veri attim benzindede lpgdede biraz zengine kaciyormus. Demekki sensorlerden meydana gelen bi skinti oldugu kanatine vardim. Ustamin yanina gittim. Sensorlerin hepsini temizleyelim dedim. 2 manifold, 1 map 1 maf 1 oksijen sensorunu sokturdum. Shelin kontak spreyini aldim. Mafta ince direnclerin kenara yakin olani baya kirlenmis, mapta yaglan mevcuttu. 2 manifold sensorundede yaglanma,mevcuttu guzelce temizledik kuruttuk. Sonuc olumlu oldu. Isiklarda vites d de iken 3 4 sn araliklarla titreme oluyodu. Bu skinti gitti araba kendini rahatlatti baya bi. Sessizlesti. rolantide hafif titreme oluyodu buda gecti. Artik her bakimda mutlaka sensor temizligi yaptiracagim. Yaptirmayan butun arladaslar mutlaka sensorlerini temizletsin. Yakit ve olusacak problemlerin ve sensorlerin omurlerini uzatmak icin cok onemlidir.

Ergun U.

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun torque pro ile hangi verilere bakıyorsunuz.

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Devir ltft stft (ltft +5 -5 ) araliginda olacak. ltft stft arasinda +10 dan fazla fark aracin ayara ihtiyaci olagunu gosteriyor

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: mertk ve Ergun U.

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Soyle anlatiyim aracin normal devirde ornek veriyorum 2500 devirde ltft degeri 15 17 lerde oynuyor. Bu demek oluyorki arac zenginde calisiyor. lpg haritasindan o devir araligini -10 kistiriyon bukez 15 17 araligin 5 7 araliginda oluyo iyi afr ayarinda -12 kisiyon 3 5 araliginda oynuyo afrcayari tam,oluyo eksiler zengin artilar fakir oluyo

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ergun U.

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Fakir cok tehlikeli subap yakiyo

• Beğen
Tepkiler: Ergun U.

Ergun U.

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
@Zafer715 bir ara indirmiştim bu ikisini ama anlamamıştım tekrardan bir takip edeyim bakalım teşekkür ettim

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Arac benzinde zengin hatasi vermiyorsa skinti lpg haritasindadir. Zenginlesmenin iki sistemdede meydana gelmesi gerekiyor

mertk

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Benim aracımda da hiç temizlenmedi bu sensörler. Sadece bir defa MAF sensörünü temizletmiştim ama balata spreyiyle temizledi. Biraz bekleyince kuruyunca geri takmıştık. Benim aracım manuel, titreme veya yakıt artışı yok ama 7 sene oldu hepsinin temizlenmesinde fayda var.
Shell bulamadım araştırdım siz nerden aldınız spreyi? Başka markalar Motip, Würth ve Winkel buldum bunlardan hangisini alayım sizce?

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Ben bulamadigim icin kontak spreyi kullandim. Normalde wurth yada liqui nin maf sensor spreyi var ondan hulabiliyorsaniz 10 numara olur. Sktiginiz,spretin yagli sprey olmamasina dikkat edin. Balata spreyi kullandirmayin. Kendinizde temizleyebilirsiniz sokmesi takmasi basit sensorlerin