Senin düşüncen ne ?

jr.lucas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam arkadaslar dün bende opel ailesine katılmış bulunuyorum.daha önce tempra kullandığımdan dolayı opel'e doğal olarak yabancı sayılırım biraz.o yüzden aldığım arabada bikaç şey sormak istiyorum.ilk olarak Arabam OpeL Astra 1.7 CDTİ 2004 model
şimdi iznininzle bikaç soru sormak istiyorum

1-)bu arabaların şuan piyasada 1.3 leri daha çok.bende 1.3 kullanan bı arkadaşa sorduğumda bana rampalarda arabada biraz yük varsa biraz kasılıyo araba demişti o yüzden 1.7 bana daha mantıklı geldi sizce nasıldır ?

2-)Aldığım kişi 1.7 olmasına rağmen 1.3 ler kadar ancak yakıyo dedi çünkü 1.3 ler kasıyo dedi (opelin kasa ağırlığını göz onune alarak).Bir siteden girip 1.3 ve 1.7 nin yakış değerlerıne baktığımda 1.3 (4lt) 1.7 (4.2lt) bana göre şu durumda bile 1.7 ye binip arabanın kasılmasını beklemeden rahat bi şekilde sürmek daha mantıklı değil mi ?

3-)triger kayışını değiştirmek istiyorum servisinde bakımına 800 lira çektiler özel bir yerde yaptırsam sorun olurmu o kadar para bayılmak istemiyorum şahsen ? çünkü benm arkadaşımın Fiesta'sı var ona da ford servısı 600 lıra çekmiş internetten kayışı 130 liraya almıştı 70 de ustaya verdi 200 liraya halletti bendemi öyle yapsam ne dersiniz ?

4-)ön farlarda camın içi lekelenmış buğulanmış gibi bunu nasıl temizyebilirim yada temizlenebilir mi ?

5-) daha önce dizel arabam olmadığı için bilmiyorum.bu araba için katkı kullanmak lazım mı yoksa euro dizel kullansam yeterli mi ?

6-) son olarak araba ilk kullanıcısından aldım.sahibi tek el binmiş arabada darbe boya değişen kesinlikle yok araba çok temiz yani.km'si 110 bin de (-ki bunuda şehirler arası yapmış yani sakin bi şekilde.kendisi avukat malatyada çalışıyo oraya gidip gelıyo) ayrıca 6-7 yaşında bi araba için normal diye düşündüm hemde dizel.çünkü şimdiki 2-3 yaşındakı arabalar 100bn yapıyo herneyse Opel Astra 1.7CDTI 23 liraya aldım sizce fiyatı nasıl ?

şimdiden cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim..:)

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun. Bende alıcak olsam 1.7 mutlaka bakardım. 1.7 nın dezavantajı vergisinin yüksek oluşu.

2. sorundaki değerler sanırım şehirler arası. Şehir içi 5-6lt arası tüketim oluyor :) (kullanıma göre değişir :D )

Trigeri ucuz olsun diye dışarıda yaptıra bilirsin ama kesinlikle orjinal parçaları kullanarak. Ucuz olsun diyede yan sanayi kullanmayın :)

5 sorunda Katkı olarak Würth enjektör temizleyici kullanıyorum 15bin de bir.Bazende aklıma gelirse 5 bin de bir daha atıyorum :D Yakıt olarakta Euro dizelden başkasını kullanma :)

Aracın esentia mı? enjoy mu?

Benim kullandığım motor Astra 1.3ler ile aynı :):)

Son düzenleme:

jr.lucas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arabam Enjoy modeli.

yakıt mevzusunda 6.2 şehirici 4.2 şehirdışı olarak yazıyo

Zaten yan sanayi kullanmak değil amacım amaç servislerin fiyat şişirme olayından kurtulmak.

verdiğin cevaplar için teşekkür ederim diğer arkadaşların yorumlarını da sabırsızlıkla bekliyorum..

Son düzenleme:

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Triger şakaya gelmez onun için orjinal dedim Bir koparsa iyi terletir adamı :D:D Düzgün güvenilir bir usta halleder :D

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlk önce opeliniz hayırlı olsun, Bundan cok önceleri bizde tempra kullanıyorduk, temprada güzel arabadır ama opelinde tadı baska , neyse sorularınıza gelince ;

1- Ben 1.3 kullanıyorum ilk zamanlar bana cok hantal gelmişti motor gücü heleki yokuşlarda fakat bu sorunu sonradan çözdüm, yokuslarda yada duz yolda hızlı kalkmasını saglamak ıcın daha cok gaz yedirmeye basladım, bir yerden sonra alısdım zaten ama 1.7 cdti almanız isabet olmuş daha iyi performans alırsınız ...

2- Arabanın motor u size yanlış anlatılmıs en basta , cunkü 1.3 olması 90 beygır ve 200 nm tork a sahip olmasını degıstırmıyor...Yakıt tüketiminde ben genel olarak cok memnunum 3.5 lere kadar dusurdum hatta yakıt tuketımımı sakın kullanımlarda.. ama 1.7 motorun beygır ve tork gucu yuksek oldugundan ılk kalkıslarda genelde yokuslarda 1.3 lere göre daha az yakmasına sebep olabilir.. tek fark bu ..

3- CDTİ motorda triger kayısınız zaten zincirdir , oda 250bin hatta 300 bın km lere kadar gider.. Sizin aracınız daha 110 binde daha ömrü var demektir..Baktırmanız gereken bir V kayışı vaar ..ona baktırın derim....

4-Kendiniz uğmassanız en iyisi olur cünkü ön farları yerınden cıkarmak gerekıyor daha sonra acarken bır kac ugrastırıcı işlem var ,bunları yaparken farların cıtlarını kırabılırsınız sonralardan elinizde kalmasın, onu daha cok opelin bir servisine sorarak fikir alabilirsiniz ...

5-Katkı felan kullanmanıza gerek yok , eurodıeselden asağı koydurmamaya dıkkat edin, performans ı daha cok arttırmak isterseniz 'shell'den diesel gtl koydurabılırsınız ...

6- Normal fiyat diyebiliriz , umarım arabayı alırken tramerden gecmısını arastırmıssınızdır..Yoksa yaptıgı km vs bakımlı arac oldukdan sonra önemli değil...

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Katkı olarak sen yine de bakımlarda bir Würth Enjektör temizleyicisi atıver.30lira bişey zaten faydası olur zararı olmaz ;)

jr.lucas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevap veren arkadaşlara özellikle bütün sorularımı yanıtlayan eren arkadaşıma ayriyetten teşekkür ederim :) ayrıca triger kayışı yerine zincir olduğuna sevindm bak :D

bide bişey sorcam bugun arabayla bıkaç işimi hallettim sonra eve geldm iftara 45 dk vardı zaman gecireym dedim indim arabanın sağına soluna bakarken müzigide açtım ıftara 5 dk kala kapatıp cıktım iftardan sonra arabayla bıyere gıtmeye nıyetlendım marşı vurunca işiklar sönüp geri geldi acaba akü denmi sorun ?

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevap veren arkadaşlara özellikle bütün sorularımı yanıtlayan eren arkadaşıma ayriyetten teşekkür ederim :)

bide bişey sorcam bugun arabayla bıkaç işimi hallettim sonra eve geldm iftara 45 dk vardı zaman gecireym dedim indim arabanın sağına soluna bakarken müzigide açtım ıftara 5 dk kala kapatıp cıktım iftardan sonra arabayla bıyere gıtmeye nıyetlendım marşı vurunca işiklar sönüp geri geldi acaba akü denmi sorun ?

Akünüzü en basit sekılde ölçtürebilirsiniz akü satan yerlerde..aküde zamanla yıpranma olur saf suyu azalır vs büyük bir sıkıntı degıl..

jr.lucas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Akünüzü en basit sekılde ölçtürebilirsiniz akü satan yerlerde..aküde zamanla yıpranma olur saf suyu azalır vs büyük bir sıkıntı degıl..

yarın sabah öyle yapacam zaten üstündeki dolpin marka bi aküydü marka olarak pek iyi değil galiba.
bide bu V kayışının değişimi ne kadara patlar bana ortalama olarak ?

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim aküde delphi marka bazen aklı gidip geliyor ama idare ediyorum :)
V kayışını şöyle söyliyim , ben arabayı aldıgımda 40 bindeydı servis bana degıstırmeye gerek yok daha yeni dedı, suan araç 70 bin e geldi daha götürmedim acıkcası fiyatınıda net olarak bılmıyorum asagı yukarı bırseyler söylerımde sızı servisde yanıltmıyım..