seksenli yıllar

SANCAR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Neydi o çocukluk yılları..aklıma ilk gelen elimmize salçalı ya da sanalı ekmeğimizi alıp top peşinde koşturmaya devam ederdik..Belli bir Eve dönüş saatimiz yoktu ya annemiz ismimizle pencereden seslenir ya da hava kararmaya yakın evde olmamız gerektiğini düşünerek yakına sıkıla eve giderdik..BAba gelmeden.Aile sofrada olmalıydı her gece...Oyunlarımız da farklı idi.Plastik topumuz vardı o zamanlar.Tekkale maçlar yapardık..Kaleci olmak istemezdi kimse...gerçek futbol topu öyle her yerde yoktu.Ancak büyük abilerimizin mahhalle maçlarında görürdük.Ve de o topa sadece bir şutata bilmek için neler vermezdik..Çim saha mı dediniz:D hayal dağarcığımızda dahi yoktu.
.Dizimizde yaralar eksik olmazdı.bir kere düştük mü basardık sağdan soldan bulduğumuz sigara tütününü yaranın üzerine top peşinde koşturmaya devam ederdik.Bizim zamanımızda yoktu öyle ufacık kesiklerde ağlamaklar hastahane koşturmaları.Ha şimdiki gibi de kolay kolay hasta da olmazdık..Ter üzerine ter atardık ama banamısın demezdik.
Sadece top da oynamazdık şimdikiler gibi.Orjinal sokak oyunlarımız da vardı.Misket oynardık,gazoz kapaklarını birktirip oyunlar üretirdik..Saklambaç,uzuneşek,yakartop,istop...Bunlar mazide kaldı artık...
Oyuna kimin başlayacağını belirlemek için düz bir taş bulup bir tarafına tükürür 'yaş mı kuru mu 'diye sorar taşı yazı tura niyetine havaya atardık.
Trt 1 vardı sadece..Bir de büyük adaptorlü siyah beyaz televizyonlarımız..Pazar günleri sabah 10 da Pazar sinaması ,12 de rahmetli Hikmet Şimşek İn sunduğu pazar konseri,daha sonrası yine rahmetli Cenk Koray dan Tele kutu...Taaa ki akşam 20 de Rahmetli Adile Naşit bize iyi uykular diyecek o zaman yatardık yatağımıza.
Ramazan ve kurban bayramlarında dinimiz gereği daha saygın bir hava olurdu ortamda..barlar ve meyhaneler kapanır insanlar daha hoşgörülü olurdu.Bayramın en büyük görevi büyüklerimizin ellerinin öpülmesiydi..Kimse tatile gitmeyi düşünmez ev ziyaretleri planları yapar dini bayramlarımızı hissederek kutlardık..
Tombixlerimiz teksaslarımız zagorumuz vardı..Defalarca okurduk sanki ilk defa okuyormuşcasına.
Suyumuzu çeşmeden içerdik avuçlarımızla kana kana..Evde yolardık aldığımız tavuğu.Pişerken tüm ev tavuk kokardı.Şimdilerde ne koku ne tat.Yumurta kaynatınca içi sanki güneşin batmadan evvelki son hali gibi kıpkızıl olurdu.Şimdiki gibi beyaza dönük açıksarı değil.
Hacı muratlar vardı ,sahinler doğanlar anadollar..Başka araba yoktu öyle şimdiki gibi.Tabi amerikanları katmıyorum.
Otobüste yaşca büyük olanlara yer vermeyenlerin ayıpldığı ,azarlanıp kaldırıldığı dönemlerdi.Şimdiki gibi duyarsız bir toplum değildi yaşayanlar.
Şehirler arası otobüsleri hatırlıyorum..Sigaranın serbest olduğu koridora da ayakta yolcu alındığı dönemler..O uzun yollar çileye dönerdi..

Öyle işteee gecenin köründe bunları düşündüm ..düşünürken de yazayım dedim..Ek olarak hatırlatmak istediklerimizi paylaşalım lütfen..

Son düzenleme:

fcuhadar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben köyde büyüdüm...Sadece 1 kişinin evinde telefon vardı o zaman.Birinin bir akrabası arayacaksa orayı arar oda çocuğunu yollar haber verirdi komşusuna..10 dakika sonra almanyadan kardeşin arayacak bize gel diye..Şimdi ilk okul çocuklarına karne hediyesi kameralı telefon alınıyor...

Televizyon yoktu birde..Milli maç falan olduğu zaman köy kahvesinin camından izlerdik maçı..Sesini hiç duyamazdık...Adamlar karınca gibi görünürdü..Büyüklerimiz bizi içeri çağırır bizde saygımızdan dolayı kahveye girmezdik..Çocuklar kahveye girmezdi çünkü o zamanlar..Şimdi aynı köyde çocuklar yaşlı adamların arasında aynı kahvede ağızlarında sigara bilardo oynuyorlar...

Çocukluğumuz ise aynı senin anlattığın gibi..Bir plastik topun peşinde,yara bere içinde ama inatla yine sokaklarda...

nfrt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bunları paylaşmanız çok güzel arkadaslar,,zevkle okudum tesekkurler

alim34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet güzel

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
salçalı sanalı ekmek çekti canım,uff ne güzel giderdi o ya
bir de 161 vardı, telefon kulubesinden çevirince adile naşit masal anlatırdı :D

Egehan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
walla üşenmedim okudum hepsini sürükleyici geldi . Herşeyin farklı boyutlar alması birazda güzel ama değişmemesi gereken saygı , dürüstlük ve safLık yok artık :(

aga78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eskiler güzeldi saf ve temizdi sarı 37 ekran bi tv almıştık siyah beyaz ve pazar günleri film izlerdik bezan tam heyacanlı yerinde karıncalanırdı hadi lann bee der zıplardık sene 1983 çoçuktuk ..

LND

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çocukken kayseride dolmuşlara az soguk su satmadık...
Her sabah çemen yedik...
tren rayına kutu kola koyup saatlerce tren gelecekte kutu kolayı ezecek diye beklemedikmi...
bag evinin önünden akan su arkında az yıkanmadık...

bunların bence hiç bir önemi yok,bende yaptım ettim.
ama önemli olan bu yaptıklarımızla GURUR duyabilmek diye düşünüyorum...
''Aslını inkar eden bizden değildir...'' demişler doğru söylemişler...

gdonmez77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aslında çocuklar gene aynı çocuklar bizden pekde farklı değiller. Sadece kapital çocuklar üzerinden kendini şişmanlatıyor. eskilerle yenileri bi kıyaslarsak:
Sana salçalı ekmek = kelloggs, ya da Nutella sürülmüş ekmek.
Plastik Top = PS ya da PC ortamında Fifa 2050, ya da PES 2040 :D
Baba gelmeden sofraya oturulmazdı doğru, ama şimdiki ailelerde baba yokki eve gelsin. Çoğu boşanmış, anne kendi halinde çocuk kendi halinde yiyor yemeğini.
Eskiden 5-6 kardeşten biriydik, annanne babanne 5 e bölünürdü, çocuk istesede şımaramazdı, şimdi çocuklar ya tek ya 2 kardeş. hele bide boşanmışsa, aman çocuk üzülmesin darılmasın diye, bütün sülale başında.
Ben dün gibi hatırlarım, anneannemin evinin 1. kat balkonundan aşağı bahçeye düşmüştüm (trene bakmak için sarkıyordum). Öğlen mahalledeki doktor amca baktı, hafif şişmiş geçer dedi, akşamüstü gene tek kale maç yapıyordum.
O zamanın gazoz kapağı misketi şimdi taso oldu. Biz Turbo sakızlardan çıkan araba resimlerini biriktirirdik, şimdikiler minyatür araba kolleksiyonu yapıyor.
...... BU liste uzaaaar gider.

esesli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o zamanlar herşey cok güzeldi herşeyin ayrı bir tadı vardı keşke o günlere geri gidebilsek.