Şehirler Arası Yolda Kar Lastiği Sorunsalı

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abimin askerliik görevi diyarbakıra çıktı.Malumunuz adanada kar lastiği takmak zorunlu değil.Abimi birliğine arabayla götürmeyi düşünüyorum ama oralarda kar başlamış ve malum o illerde kar lastiği takmak zorunlu.Bende yok diye ceza yazılır mı?Adana plakalı aracım.Zincir götürsem yanımda ve taksam cezaya engel mi?

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Şehirler Arası Yolda Kar Lastiği Sorunsalı

kar yağıyorsa zaten tavsiyem kar lastiği olmadan yola çıkma. kar yoğun olmasa bile soğuk yazlık lastiklerin etkisiz kalması için yeterli ama o gün yağış olmazsa ve yola lastiksiz çıkarsan polise kalmışsın denebilir bir çevirmeye denk gelirsen ilkinde 77 lira cezası var 2.de bağlıyorlar aracı bence riske girme zincirde kurtarmıyor cezayı uyguluyorlar.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İlginç bir konu, bir defalığa mahsus karlı yola girecek bir araca ciddi bir masraf etmek gerekli mi?...

Yerinizde olsam otobüsü tercih ederdim, olası bir kontrolde can sıkıcı durumlar yaşamak böyle özel bir günde hiç de iyi olmayacaktır.

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Cezadan ziyade, güvenli sürüş için kar lastiği olmadan o zorlu şartlarda yolculuk yapmayın derim Deniz.
Ama bir gidiş-geliş içinde kar lastiği almayın derim.  :)

Bence de Tolga abi'nin dediği gibi otobüs en mantıklısı olacaktır.

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Memlekete kar yağsa hiç gocunmam gider alırım lastiklerden ama malum kesinlikle kar yağmayan bir ilde yaşıyorum.Şimdi otobüsle gitsek bile malum yemin töreni var ona ailecek gidecez(min 3 kişi) ve otobüs daha pahalıya gelecek.Ayrıca Diyarbakır otobüsleri de pek konforlu olmuyor hele ki benim araç kadar..

Daha önce karlı yolda da hiç araba kullanmadım ama açıkcası bizim lastiklerin 17 inç olmasına ve aracın yol tutuşunun iyi olmasına güveniyorum.Hız yapmadan sakin bir şekilde gitsem diye düşünüyorum ama yolda kalmak korkusu da var.Çünkü daha önce hiç doğuya gitmedim yolları nasıl bilmiyorum (tuzlama var mı yollar bakımlı mı eğimli mi vs ).Yakalanırsam vereceğim cezaya çok üzülmem 77 lira sıkıntı değil yeter ki can güvenliğimi riske atmamış olayim.

Kafama takılan asıl soru şu.Bizim astralar karlı yolda kar lastiği olmadan gider mi?Yolda kalma ihtimalim ne kadar?Zincir takarsam orj lastiklere bir zarar verir mi(deformasyon gibi)?

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Karli yolda 4x4 arac bile yaz lastikleriyle gitmez. Ayrica yol tutusu vs karda sana hic birsey katmaz.

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

şunu eklemeyi unuttum birlik elazığ diyarbakır arasında yani 2 kere otobüs değişmemiz lazım otobüs de bulur muyuz bilmiyorum asıl kafama takılan sorunlardan biri de o.tek otobüs gitse yine otobüsü düşünecem de tek otobüs de gitmiyor malesef

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sallierim link' Alıntı:
şunu eklemeyi unuttum birlik elazığ diyarbakır arasında yani 2 kere otobüs değişmemiz lazım otobüs de bulur muyuz bilmiyorum asıl kafama takılan sorunlardan biri de o.tek otobüs gitse yine otobüsü düşünecem de tek otobüs de gitmiyor malesef

kosullari degerlendirince araba daha mantikli gorunebilir ama oralardaki hava durumlarini bilmesemde bollca karda araba kullanmis hatta gidis gelis yolda zincir takiliyken sadece dumduz giderken spin atmis biri olarak(yillar once) karda hicbirseye guvenme ve ilk tecrubense hic butun ailenin aracta olacagi bir durumda boyle bir riske girme. kar lastigi bile garanti degilken yaz lastikleriylede ozellikle hic riske girme.

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yaz lastiğiyle oralara gitmeye sakın kalkışma Deniz.
Ben İstanbul'da E-5 gibi bir ana yolda (sürekli tuzlama yapılan) orta derece bir kar yağışında Astra'nın kontrolünü kaybedip
aracı sağ şeritteki su giderine sokuyordum.  002tuhaff
Sağ lastik yola tutunamayıp, sol lastik tutununca bir anda araba kendini sağa attı. Zor kurtardım.
O gün bugündür de azıcık kar bile yağsa aracı garajdan çıkarmıyorum.  :)
Maliyetine falan bakmadan otobüsle gidin, yada bir takım kış lastiği alın diyeceğim ama ben kış lastiğine de güvenip o şartlarda yola çıkmazdım.

Cosmo1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sallierim link' Alıntı:
Memlekete kar yağsa hiç gocunmam gider alırım lastiklerden ama malum kesinlikle kar yağmayan bir ilde yaşıyorum.şimdi otobüsle gitsek bile malum yemin töreni var ona ailecek gidecez(min 3 kişi) ve otobüs daha pahalıya gelecek.Ayrıca Diyarbakır otobüsleri de pek konforlu olmuyor hele ki benim araç kadar..

Daha önce karlı yolda da hiç araba kullanmadım ama açıkcası bizim lastiklerin 17 inç olmasına ve aracın yol tutuşunun iyi olmasına güveniyorum.Hız yapmadan sakin bir şekilde gitsem diye düşünüyorum ama yolda kalmak korkusu da var.ևünkü daha önce hiç doğuya gitmedim yolları nasıl bilmiyorum (tuzlama var mı yollar bakımlı mı eğimli mi vs ).Yakalanırsam vereceğim cezaya çok üzülmem 77 lira sıkıntı değil yeter ki can güvenliğimi riske atmamış olayim.

Kafama takılan asıl soru şu.Bizim astralar karlı yolda kar lastiği olmadan gider mi?Yolda kalma ihtimalim ne kadar?Zincir takarsam orj lastiklere bir zarar verir mi(deformasyon gibi)?

aracınıza, donanımınıza, teknolojiye hele ki söförlüğünüze asla çok güvenmeyin.  http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=9451.msg211989#msg211989 başlığında başıma gelen olayı paylaşmıştım.
kaldı ki eğer zemin buzlu ise değil kar lastiği zincir bile çoğu zaman fayda etmez