Satış Öncesi Trafik Cezası

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,

EFT için girdiğim banka internet şubesinde işimi bitirdikten sonra, kafama takıldı ve aracımın plakasına ait borç varmı diye bakayım dedim.. Karşıma çıkan tablo ...

cy9xu.jpg

Ben aracı alalı 18 ay oldu benden önceki sahibide alım satım yapan bir opel servisi.. Takastan aldığı aracı yaklasık 5-6 ay elinde tutmuş ve bana sattı.

Karşıma çıkan cezadan sonra araç iki defa el değiştirdi ama Satış sırasında borç gözükmemiş. Ceza Plakaya yazılmış gibi görünüyor.. Bunun ile ilgili bir hukuki sorumluluğum olurmu?

Parayı benden tahsil edemiyeceklerini tahmin ediyorum ama bir diğer konu bu borçtan dolayı bir mahkeme kararı çıkarsa ben derdimi anlatana kadar aracın bağlanma durumu olur mu? :D

Konu hakkında bilgisi tecrübesi olan arkadaşların yorumunu bekliyorum ..

Teşekkürler.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elinizdeki alım satım belgelleriyle gidip motorlu taşıtlar vergi dairesine başvurun.Bir yerden biri havale yapsa, bir yerden bir para çıksa vergi dairesi size sormaksızın bu cezayı kesecektir.

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Elinizdeki alım satım belgelleriyle gidip motorlu taşıtlar vergi dairesine başvurun.Bir yerden biri havale yapsa, bir yerden bir para çıksa vergi dairesi size sormaksızın bu cezayı kesecektir.

Yarın vergi daireaine uğrayıp bi danışıcam. teşekkürler.

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bugün vergi dairesine satış belgesi ile uğrayıp konuyu sordum, cezanın benden önceki sahibnin adına kesilmiş bir ceza olduğunu öğrendim. Orada ki memur arkadaşlar seni bağlayan birşey yok dediler.. :)

Adama ulaşıp bilgi vermek istedim ama, aracı aldığım kişilerde telefonu yokmuş..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
TÜV sorgulamalarında ve satış esnasında borç çıkarsa ne olacak?

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ne kadar çelişkili durum farkındamısınız.Vergi dairesine gidip içinizi rahatlatan bir cevap alıyorsunuz ama TÜV ün ne yapacağı belli değil.Çünkü borç ilk sahibine intikal bile etmemiş.Ayrıca bu vergi daireleri nasıl olur da araçta borç varken satış verebilmiş?Savcılığa verseniz satışta işlem yapıp imza atan bütün memurlar sahte evraktan takibat görecek belkide, ya da usulsüzlükten.İşte şu adamına göre uamele yapıp iş görmenin, dürüst vatandaşın üstüne yüklediği yükler.Adamına göre muamele yapan, adam kayıran, değil arkadaşı babasının oğlunu bile kayıran ne kadar memur varsa Allah belasını versin!

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et

Abi benim anladığım kadarı ile aracı bağlayan bir durum yok. Şahısa kesilmiş bir ceza. Banka sorgulanma ekranından plaka ile bulunuyor ama a maliye veri tabanında şahıs adına gözüktüğü için araç ile ilgili sıkıntı olmuyor.

Muayene Mayıs 2013 de bi sıkıntı olursa hortlatırım konuyu :D

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence TÜV genel müdürlüğüne telefon edip durumu anlatırsan sana bilgi vereceklerdir.Sonuçta kurumsal bir şirket müşteri hizmetleri sistemi olmadan bakanlıktan onay alamazlar.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Plaka sorgulamasında ceza göründüğüne göre sıkıntı olacağı kesin, zira TÜV'de araç sahibinin kimliği ile değil, aracın plakası ile sorgulama yapılıyor :(.

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bence TÜV genel müdürlüğüne telefon edip durumu anlatırsan sana bilgi vereceklerdir.Sonuçta kurumsal bir şirket müşteri hizmetleri sistemi olmadan bakanlıktan onay alamazlar.

Arayıp görüştüm, Savaş abinin dediği gibi.. Cezanın kime ait olduğu bizi ilgilendirmez, Plaka sorgusunda ceza çıkarsa aracı muayeneye alamayız diyorlar :D

Sanırım plaka üzerindeki cezayı düşürmek için, vergi dairesi ile biraz uğraşıcaz..:(