Şanzuman takozu/ kulaĞi

Carisma70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracım özellikle rolantide iken 1500 devirde Trrrrrrr diye ses/titreşim yapıyor. hatta gaza bas çek ibre 1500 devire gel di mi sadece orada ses yapıp iniyor. ustaya telefon ile sordum şanzuman veya motor takozudur dedi. şanzuman takozunu ilk defa duydum. bu takoz arızalanınca nasıl belirtileri olur. özellikle yüksek hızda uğultu yapar mı?

Ose

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracım özellikle rolantide iken 1500 devirde Trrrrrrr diye ses/titreşim yapıyor. hatta gaza bas çek ibre 1500 devire gel di mi sadece orada ses yapıp iniyor. ustaya telefon ile sordum şanzuman veya motor takozudur dedi. şanzuman takozunu ilk defa duydum. bu takoz arızalanınca nasıl belirtileri olur. özellikle yüksek hızda uğultu yapar mı?
İkiside aynı şey. Motor kulakları diye geçer. Biri gaza bassın sizde motora bakın ses tam nerden geliyor. Eğer Motor kulakları yani takozları kauçukları ömrünü tamalayıp sertleşmişse uğultu yapar. Ustalar bu sertleşmeyi bilmez ama sadece kopma var mı ona bakar kopma yoksa değişmez. Hava filtre kutunuzun bağlatıları da bakın sallantı var mı o da tırıltı şeklinde ses yapabilir ve en son motor üst gürültü engelleyici plastiğini de kontrol edin o da ses yapabilir.

Carisma70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kaputu açıp gaz telini çekerek gaz verince anormal bir ses gelmiyor. tabi araç içinde nasıl bir ses oluşuyor denemedim.
bu dediğiniz ihtimallere göre tekrar bir bakayım. teşekkürler
kaputu açıp içerden gaza bastım aynı ses/titreşim yine var. hava filtresi ve klima boruları da normal gibi ancak hava filtre kutusunun borusu ile LPG kafası (regülatör) birbirine temas ediyor.ıslak mendili katlayarak teması yumuşatmaya çalıştım ama faydası olmadı. bişeyin çalışması ve teması torpidoyu titretiyor, rezonans yapıyor

Son düzenleme:

Carisma70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçen gün İstanbula sabah erken çıktım gece yağmur yağmıştı. araçta hiç ses olmadı. ustam takozlar ıslanınca yumuşamıştır. dedi.

eyupsonmez

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar merhaba
2005 model 1,6 h kasa opelimde bu sorunu yaşamıştım. 80-90 bin km de yaptı. 1500 deviri geçince sürekli olarak tırrrr diye ses yapıyordu. 5-6 ustaya gösterdim .motor yağsız dediler, sibopların üstünde fincan var yağ çıkmıyor dediler.Ama hiçbirisi değilmiş. koskoca ankarada bir tane usta bilebildi.MOTORUN EMME MANİFOLTUNDA SALYANGOZ DENİLEN BİŞEY VAR. HAVA FİLTRESİNDEN GEÇEN HAVA İÇİNDEN GEÇİYOR. ONUN ÜST KAPAĞINI SABİT YAPMAMIŞLAR DÖKÜM GEÇMELİ BİR KAPAK. ARAÇ 1500 İ GEÇİNCE HAVA EMİŞİ YÜKSEK OLDUĞUNDAN KAPAĞI SARSIYORMUŞ. USTA KAPAĞI SİLİKON İLE SABİTLEDİ. SORUN ÇÖZÜLDÜ. 200 BİN KM OLDU ARACIM BİRDAHA ÖYLE BİR SES GELMEDİ.