Şanzıman Sorunu

ahmetgnc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,

Aracımı 2.el aldım yaklaşık 2 hafta oldu 1.4 turbo otomatik 73bin kmde. Bakımını yaptırdım eksperini yaptırdım herhangi bir sorun görünmedi fakat bugün 50-60km hızla giderken önde ki aracı geçmek için gaza yüklendim araç devirlendi ancak şanzımanda bir sorun oldu vites atamadı kafası karıştı gibi oldu en yakın sürede servise gidin uyarsı verdi daha sonra yavaşladım uyarı gitti ancak bir süre performans düşüklüğünü hissettim normalde o devirlerde 90-100 km hızla gitmesi gerekiyorken 80km hızı geçerken çok yavaştı araç ancak devir saati yükseliyordu. 1 saat dur kalk trafikteydim şanzıman ısınmış olabilir diye düşündüm fakat aracı yeterince tanımadığım için böyle bir kronik problemi var mı yok mu bilmiyorum.

Motor yağı ve bujiler daha yeni değişti.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir.
Fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Muhtemelen trafik etkilemiştir, dediğiniz gibi ısınmış olabilir. Geçici bir durum da olabilir çünkü arıza gitti diyorsunuz..

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Şanzuman yağını değiştir ve kalibre ettir düzelir yağ özeliğini yitirmiş tir 50 binde filan yağı değişmeli

ahmetgnc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sağolun. Trafiğin etkisini olduğunu düşünüyorum ben de hem hava sıcak hem aşırı dur kalk trafik bir de aniden gaza yüklendim şanzıman motora yetişemedi yavaş kaldı. Ancak yinede olmaması gereken bir durum diye düşünüyorum dediğiniz gibi yağını değiştirteceğim.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Sağolun. Trafiğin etkisini olduğunu düşünüyorum ben de hem hava sıcak hem aşırı dur kalk trafik bir de aniden gaza yüklendim şanzıman motora yetişemedi yavaş kaldı. Ancak yinede olmaması gereken bir durum diye düşünüyorum dediğiniz gibi yağını değiştirteceğim.
Yah değişimi mutlak makine olan yerde yaptır el ile kesinlikle değişim yaptırma makinede bayide var yağ değişince de kalibre mutlaka şart onuda yine sadece bayi yapıyor

ahmetgnc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bunu hemen mi yaptırmalımıyım yoksa 1-2 hafta sonra yaptırsam sakin kullanımda bir problem olmaz mı. Sizce ne kadar masraf olur ortalama

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Bunu hemen mi yaptırmalımıyım yoksa 1-2 hafta sonra yaptırsam sakin kullanımda bir problem olmaz mı. Sizce ne kadar masraf olur ortalama
Otomatik şanzuman yine belirtiyorum el ile her usta yaparım der üstadın 5 6 litre yağ çıkar ama makine ile içinde tüm yağ çekilir oda 10 11 litre yapıyor motul otomatik şanzuman yağı alın litreye vurun ort 200 250 sanırım bayi para ister

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Makina ile şanzıman yağı değişimi geçen yıl 1800-2000tl tutuyordu. Yaklaşık 18lt şanzıman yağı kullanılıyor. Her yerde de bulunmaz. Adana ve Mersincde bulunmuyordu mesela ben araştırdığımda, en yakın Konya'da bulabilmiştim.

• Beğen
Tepkiler: Kaan.

ahmetgnc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sanırım güvendiğim ustama göstereceğim ve orada yaptıracağım. İstanbulda’yım Opel özel servis olarak gözüm kapalı güvendiğim tek yer Ersu Opeldir. Makinasız bir şekilde en ideal şekilde nasıl yapılması gerekiyorsa o şekilde yapacaklardır hiç yaptırmamaktan iyidir.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Sanırım güvendiğim ustama göstereceğim ve orada yaptıracağım. İstanbulda’yım Opel özel servis olarak gözüm kapalı güvendiğim tek yer Ersu Opeldir. Makinasız bir şekilde en ideal şekilde nasıl yapılması gerekiyorsa o şekilde yapacaklardır hiç yaptırmamaktan iyidir.
4 5 litre yağ koyulur buda verim.vermez ve kalibrasyon cihazı en iyi bayide vardır gerisi artık size kalmış